Kolumne i intervjuiU Fokusu

Sarajevska Vijećnica uprkos svemu ljepša nego ikad

Sarajevska Vijećnica otvorena je 20. aprila davne 1896. godine za vrijeme dok je Bosnom i Hercegovinom upravljala Austro-Ugarska. Tokom svog postojanja Vijećnica je imala različite namjene. Naime, prvobitno je bila zgrada gradske uprave, a bila je i u službi gradske administracije. Iako mnogi smatraju da je Vijećnica uvijek bila biblioteka, ona je u tu svrhu korištena tek iza 1949. godine. Razlog tome je odluka da se nakon završetka Drugog svjetskog rata Vijećnica koristi kao zgrada Okružnog suda Sarajeva i sjedište Bosanskohercegovačkog sabora.

Nacionalna biblioteka

Nakon što je postala i zvanično Gradska biblioteka u prostorijama Vijećnice se povećavao broj fondova. Naravno, osim što je postala Gradska biblioteka Vijećnica je bila i Nacionalna i Univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine. Upravo ta činjenica je još više doprinijela da Vijećnica postane simbol Sarajeva. Godinama Vijećnica je privlačila veliki broj turista, a naravno i sve one koji su se željeli okoristiti velikim fondovima koje je ova biblioteka postojala. Kakav je značaj za Sarajlije imala Vijećnica govore i razne anegdote koje su se vezale za nju. Neke od tih priča iskoristile su i popularne sarajevske Nadrealiste, koje su u jednoj od epizoda koje govore o Sarajevskim Olimpijskim igrama „prodali“ Vijećnicu naivnim turistima.

 

Paljenje Vijećnice

Bajka o najljepšoj građevini u Sarajevu, ipak nije dugo trajala. Došla je kobna 1992. godina koja je značila početak agresije na Bosnu i Hercegovinu. Agresija je za stanovnike Sarajeva donijela neizvjesnost i stradanje u kojem nisu pošteđeni vjerski, ali ni kulturni objekti. Upravo uslijed granatiranja Sarajeva pod naredbom srpskog generala Tomislava Šipčića zapaljena je sarajevska Vijećnica na današnji dan 1992. godine. Požar je obuhvatio objekat, a u njemu je izgorio veliki dio fonda koje je Vijećnica godinama sakupljala. U samo nekoliko minuta nestalo je ogromno kulturno blago Bosne i Hercegovine. Nažalost, iako je optužnica protiv Tomislava Šipčića podignuta on se još uvijek slobodno šeta ulicama Beograda.

 

Sjaj obnovljene Vijećnice

Dugo godina nakon rušenja Vijećnica je bila u veoma katastrofalnom stanju. Ruševine, smeće, smrad „krasili“ su odaje sarajevske ljepotice. Međutim, nakon godina iščekivanja sarajevska Vijećnica je obnovljena, te i zvanično 9. maja 2014. godine otvorena za javnost. Od tog trenutka Vijećnica je dom raznih kulturnih manifestacija. Dostupna je i za vjenčanja, ali i za razne ostale namjene u skladu sa pravilima njene uprave. Danas, dvadeset pet godina od njenog rušenja Vijećnica sija punim sjajem, prkosna i ponosna, u inat onim koji su je sa okolnih brda srušili.

Za Akos.ba piše: Admir Lisica

Povezani članci