Historija i tradicija

Kako je Evlija Čelebija govorio o Novom Pazaru

Putopisi su nam uvijek davali najbolji prikaz određenog područja. Posebno su zanimljivi putopisi koji govore o našim gradovima, a njihov opis dolazi iz pera nekog od stranaca koji može potpuno subjektivno interpretirati kakav je utisak na njega ostavilo određeno područje.

Upravo jedan takav detaljan opis nam daje Evlija Čelebija poznati putopisac. On u svom iscrpnom izvještaju o Novom Pazaru govori detaljno o novopazarskim građevinama, njihovom izgledu, ali i o svakodnevnom načinu života u Novom Pazaru tokom osmanske vladavine. Zanimljivo da Evlija Čelebija opisuje čak i vrste voća u Novom Pazaru, kao i ostale sitnice

Evlija Čelebija (1611.-1682.) o Novom Pazaru

“Varoš Novi Pazar nalazi se na mjestu na kojem se sastaju granice triju vilajeta. A kako tu da protiče sedam rijeka, to je njegovo područje vrlo plodno.

Ima 40-50 mahala. Meni su ostale u sjećanju mahale po imenu: Kara-mahala, Hadži-Ibrahim-efendijina mahala, Mahala Zulfikar-zade Mahmud-age, Jeleč-mahala, Mahala Terike bazar (Mahala Žitni trg) i Isa-begova mahala.

Džamije. — Tu se nalaze 23 džamije. Džamija koja se zove Altun alem džamija (džamija sa zlatnim alemom) je stara bogomolja, a nalazi se u Jeleč-mahali na Carigradskom drumu. Gazi-Isa-begova džamija nalazi se na Žitnom trgu. To je stara Fethija, olovom pokrivena bogomolja. Znamenite su još džamije kod Kamenog mosta (Tašköprü džami’i) i Hadži-Huremova džamija. Osim tih džamija, tu ima još 11 mesdžida i 5 medresa. Samo su dvije od njih vrlo lijepe, majstorske građevine.

Tu, dalje, postoji jedna škola za izučaanje svete tradicije (daru-l-hadis) i 11 osnovnih škola. Osim tih 11 osnovnih škola, svaki osnivač džamije podigao je i po 1 mekteb.

Tekije — Kod Tašköprü džamije nalaze se dvije tekije. Ima i 3 stare musafirhane. Derviša ima i u ostalim mahalama.

Česme — Postoji devet česama, iz kojih teče voda čista kao vrelo života. Sve te vode razvedene su iz rijeke Raške. U čaršiji i na pazaru nalazi se još 40 česama koje su podigli dobrotvori za duše mučenika sa Kerbele koji su poginuli od žeđi.

Hanovi — I hanova ima mnogo. Ističu se: Franački han (Frenk hani), Sarajevski han (Saraj han) i Užički han; Čorbadžijin han je bezistan varoši. U njemu se za bescijenje dobiva sva indijska, arapska i persijska roba. Murteza-agin han ima kafanu. Takav je i Šejh Ibrahim-efendijin han. To su veliki hanovi koji su meni poznati.

Kuće — Ima 3000 kuća, prizemnih i na sprat, sa rajskim baščama. Sve su pokrivene ćeremitom, i u dobrom stanju.

Visoki saraji. — Na prvom mjestu je saraj Hadži-Ibrahim efendije, koji je uradio sarajevske (Saraj Bosna) i Hecegovačke drumove, podigao mostove i hanove. Zatim saraj Zulfikar-zade Mahmud-age. Ova dva gospodska saraja su najpoznatija.

Čaršija — Ima 1110 dućana. U mnogim dućanima se izrađuju katanci, čekići i drugo oružje. Klima. — Budući da je klima jako prijatna, to je ljeti ljeto, a zimi zima. Zbog toga je narod jako zdrav i otporan. Čak su i ljudi velike starosti većinom čili i rumeni – “junaci”. Njihova omladina je od familije rumene ruže.

Javna kupatila – hamami — Postoje dva hamama. Voda, zrak i zgrada Starog hamama su prijatni i divni. I zgrada Novog hamama je također lijepa.

Javne kuhinje – imareti — Postoje dva imareta. Hrana u Gazi Isa-begovom imaertu dijeli se besplatno gospodi i sirotinji.

Crkve — Ima ukupno sedam srpskih i latinskih crkava, a nema franačkih, židovskih i mađarskih bogomolja.

Voće — Tu postoji 48 vrsta jabuka i 35 vrsta krušaka. Hljeb im je jako bijel i izvrstan.

Izletišta su mnogobrojna. Ima 10 000 duluma vinograda. Pola sata daleko od šehera nalazi se jedna topla mineralna banja (ilidža). Podigao ju je Hafiz Ahmed-paša.

Opis sedam rijeka koje protiču kroz šeher. — Prije svega, izvor rijeke Raške, koja protiče kroz ovu varoš ispred Drvene ćuprije, nalazi se na južnoj strani. Ona izvire iz jednog jezera u polju Pešter u nahijama grada Bihora u Albaniji. Zatim se uliva u rijeku Ibar. Zatim se ona pod imenom Raška uliva u rijeku Jošanicu. I rijeka Trnovica se takođe uliva u rijeku Jošanicu. Četiri velika rukava iz rijeke Raške razlivaju se po vinogradima i vodenicama varoši, da jedan rukav ide dalje u bašče i ograđene bostane. Dolje niže sjedinjuje se tih sedam rijeka, pa se na beogradskom drumu ulivaju u Moravu.

Dodatak opisu grada Novog Pazara. — Ovaj grad graniči se sa tri kadiluka, pa je uobičajeno da pazarnim danima u sedmici trojica kadija dođu na jedno mjesto, tako da je varoš podjeljena jurisdikciono na trojicu kadija. Prvo je kadija bosanskog sandžakka, zatim kadija Trgovišta pa kadija Brvenika. I ovaj kadija spada među bosanske kadije. Ova trojica kadija dođu (ovamo), a kako je prirodno da se u ovoj varoši nađe i kadija ove varoši, to se tako na jednom mjestu sastanu četvorica kadija. Budući da se izgrađivao od Fatihovog vremena, on je sada postao znamenit šeher pod imenom Novi Pazar (Yeni Pazar). To je ugledan kadiluk s rangom kadiluka od 100 akči. Njegov subaša je građanski upravnik (Hakim-i örf). Tu se nalazi predstavnik spahija Porte (sipa kethüdasi), janjičarski serdar, tržni nadzornik, baždar, muftija (šeyhu-l-islam), predstavnik šerifa (nekibu-l-ešraf) i harački povjerenik (harac ağasi).

Za Akos.ba priredio: Admir Lisica

Povezani članci

Back to top button