Vijesti iz zemlje

Sarajevo: Održana tribina „Vjerski i medicinski aspekti posta: Post je efikasan lijek i prevencija duševnih i tjelesnih oboljenja”

U velikoj Sali Gazi Husrev-begove biblioteke u Sarajevu je u subotu, 13.juna 2015., sa početkom u 19 sati održana predramazanska tribina „Vjerski i medicinski aspekti posta“, na kojoj su predavači bili Abdusamed Nasuf Bušatlić, profesor teologije i dr. Adem Zalihić, magistar medicinskih znanosti.

 

Organizatori tribine su Uprava za vanjske poslove i dijasporu Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, te Koordinacija bošnjačkih NVO – regija Sarajevo (Udruženje Saff, Udruženje Demus i AKOS).

Predavači su na početku iskoristili priliku da se zahvale Rijasetu Islamske zajednice i Upravi za vanjske poslove i dijasporu na podršci u organizaciji tribine kojom je najavljena manifestacija ‘Ramazan u Bosni’ koja će se održati posljednjih pet dana mjeseca ramazana na Baščaršiji.

Brojni auditorijum je na predramazanskoj tribini imao divnu priliku da se upozna s brojnim medicinskim koristima posta, s njegovom vjerskom dimenzijom protkanom s kur’anskim i hadiskim normama, te korisnim i nadasve praktičnim savjetima kako ramazan provesti produktivno i zdravo.

Dr. Zalihić je u svom obraćanju istakao važnost posta kao metode liječenja i prevencije raznih oboljenja, započevši s presjekom historijata posta u različitim kulturama i religijama, te izrekama poznatih ličnosti o važnosti apstinencije od hrane. 

„Danas sve više naučnici na post gledaju kao na prirodni fenomen bez kojeg nema zdravog i  ispravnog života. Postom, koji bi trebao prerasti u način življenja savremenog čovjeka, po mišljenju stručnjaka možemo mnogo učiniti za naše zdravlje, psihofizičku kondiciju i ljepotu. Terapiju gladovanjem tridesetih godina prošlog vijeka afirmirao je dr. Otto Buchinger i pod imenom ‘totalna terapija’ provodi se na mnogim alternativnim klinikama u svijetu iako službeno nije priznata.“

Post tokom mjeseca ramazana ima veoma pozitivno djelovanje na kompletan zdravstveni sistem čovjeka, te pomaže kod niza oboljenja. Posebno bitan aspekt posta jeste duhovna dimenzija, po čemu se islamski post razlikuje od puke apstinencije od hrane i pića. Vjernik i vjernica znaju da je post ibadet, koji se ne prima izuzev s iskrenim nijjetom posta radi Allaha te slijeđenjem prakse Muhammeda, a.s.

„U novije vrijeme sve je više ozbiljnih medicinskih studija koje potvrđuju koristi islamskog posta kako za tijelo tako i za psihu,  budući da je  islamski post puno više od pukog gladovanja.  Naime, islamski post je jedna od najjednostavnijih i najefikasnijih metoda liječenja,  a dugotrajan post prevencija je mnogim oboljenjima.

Post bi čovjeku trebao biti dodatni motiv u ostavljanju onoga  što je, po islamu, strogo zabranjeno, prije svega, ogovoranja, laži, prenošenja tuđih riječi s ciljem sijanja neprijateljstva među ljudima, nepravde, nasilja a zatim i ostalih velikih grijeha, jer svrha posta nije puko gladovanje i apstinencija od hrane, pića i strasti, nego sticanje bogobojaznosti.“, naglasio je dr. Zalihić.

Prof. Abdusamed Bušatlić je u veoma nadahnutom obraćanju naglasio dunjalučke i ahiretske koristi posta za pojedinca i društvo. Islam kao univerzalni program življenja objavljen od Milostivog Stvoritelja vodi računa o dobrobiti svih stvorenja. Ibadeti kao djela s kojima je zadovoljan Svevišnji pored svoje spiritualne dimenzije, vjernicima osiguravaju i mnogobrojne ovosvjetske koristi.

„Blagodati Ramazana mi osjećamo tokom čitave godine. Čuveni islamski učenjak imam Sirhindi kaže: ‘Ramazan je mjesec Kur’ana i u njemu je objavljen Kur’an. Ramazan je u sebi sakupio svako dobro i bereket i sve što ljude snalazi od dobra i bereketa u toku godine, samo su kapi iz ramazanskog mora. Ko bude činio dobra djela u ramazanu, njega će pratiti uputa ka dobrim djelima cijelu godinu, a kome ovaj mjesec prođe u besposlici i grijehu, tako će mu proći cijela godina.’“

Ramazan je prilika za popravljanje ne samo stanja pojedinca, već i jačanje međuljudskih odnosa, te čišćenje zavađenih srca i duša. Islam je bratstvo učinio imanskom vezom među vjernicima, a odsustvo istog ukazuje na slabost vjerovanja koja se mora liječiti lijepom riječju i dobročinstvom prema drugima.

„Kur’anski ajeti o postu sadrže preporuke za odgoj pojedinca i čitavog društva. Musliman svoj život ne živi bez svrhe, već s tačno određenim ciljem. Naš odnos prema svemu je obilježen vjerom i uvjerenjem, pa kad je ibadet u pitanju znamo šta je naš konačni cilj: zadovoljstvo Allaha, dž.š. Sustezanje od jela donosi korist, ali koliko je ljudi danas koji se liječe postom, iako je njegovo djelovanje medicinski dokazano? S dolaskom mjeseca ramazana, milioni muslimana će zajedno zapostiti u ime Allaha. Taj post donosi ne samo dunjalučku, već i ahiretsku korist“, zaključio je prof. Bušatlić.

Piše: Nedim Botić

Akos.ba

 

 

Povezani članci