Riječi lažu više nego brojke: Zašto Makedonija brže napreduje od BiH
Reformski put, koji nema alternativu, nužno uključuje okončanje odlaganja bolnih strukturnih reformi.
Piše: Dženan Kulović
Ovaj tekst počinjem tvrdnjom da riječi lažu više nego brojke. U pokušaju oslikavanja bosanskohercegovačkog jučer, danas i sutra teško je zaobići godišnji izvještaj o konkurentnosti koji godinama objavljuje Svjetski ekonomski forum. Međutim, od svih tih vremena, kako kaže Charles Kettering, nas najviše mora zanimati futur, jer ćemo u njemu provesti ostatak života.
Upravo u prilog projektovanju poželjne budućnosti, nezaobilazno se moramo osloniti na Izvještaj o globalnom indeksu konkurentnosti koji predstavlja jedan od najkorisnijih portreta koji oslikava privredni potencijal nacionalne ekonomije.
Ovaj indeks, skraćeno poznatiji kao GIC, računa se sumiranjem podataka na nivou države za 12 stupova konkuretnosti kao što su makroekonomsko okruženje, tržište rada, veličina tržišta i slično, što zajedno daje cjelovitu sliku o privrednom potencijalu jedne zemlje.
Dostupni pokazatelji
U ovogodišnjem izvještaju, trideset i četvrtom po redu, obuhvaćene su 144 zemlje. Rangirane su na osnovu zvanično dostupnih statističkih pokazatelja i ankete u kojoj je učestvovalo 13.500 poslovnih ljudi iz cijelog svijeta.
Titulu najkonkurentnije svjetske ekonomije šestu godinu zaredom ponijela je Švicarska sa prosječnom ocjenom 5,7 od mogućih 7,0. Uprkos navedenim rizicima, u izvještaju koji se odnosi na poteškoće kompanija i institucija u pronalaženju talentovanih ljudskih resursa nužnih za zadržavanje visoke inovativnosti, ocjena je, ipak, zaslužena. Rezultat je to efikasnog sistema, inovacionog potencijala i makroekonomske stabilnosti.
Među deset najkonkurentnijih svjetskih privreda popis zemalja sa prošlogodšnje liste je ostao isti, promijenjen je samo njihov redoslijed. Nakon Švicarske slijedi Singapur, a na trećem mjestu su Sjedinjene Države koje su prošle godine bile na petom mjestu.
Finska je pala s trećeg na četvrto, a Njemačka sa četvrtog na peto mjesto. Japan se nalazi na šestom mjestu, Hong Kong je sedmi, Holandija osma, dok je Velika Britanija napredovala za jedno mjesto i sada je na devetoj poziciji.
Opširnije možete pročitati na portalu Al Jazeere:
Riječi lažu više nego brojke