Ekonomija

Rezultati sve govore: Tešanjski privrednici nastavljaju po starom receptu

„U periodu od godinu dana povećan je broj firmi za 134 subjekta, pri čemu je povećan broj pravnih lica za 44, jedinice u sastavu su uvećane za 36 subjekata, dok se broj obrta povećao za 54 subjekta. U periodu od dvije godine broj zaposlenih se povećao za 1.385 lica, dok je broj nezaposlenih smanjen za 979 lica“, kazao je za poslovni portal Akta.ba Direktor TRA Agencija za razvoj općine Tešanj, Ismar Alagić, navodeći kao primjer da je u periodu od decembar 2015. godine do jula 2017. godine broj nezaposlenih lica smanjen za 13,09 posto.

Nove firme

Navodi kako posebno raduje povećanje obima poslovanja postojećih firmi, ali svakako kaže treba istaknuti da su se u zadnjih nekoliko godine pojavile nove firme koje već zauzimaju značajno mjesto u lokalnoj privredi sa aspekta broja zaposlenih, ostvarenog prometa i izvoza. U tom kontekstu se ističu Hrast, Lockwood BH, AP Atelier, CORONA PACK, Process i dr.

Izvoz tešanjske privrede tokom 2016. godine je dostigao iznos od 349.890.198,00 BAM, uz napomenu da je to povećanje od 1,12 posto u odnosu na 2015. godinu. Ukupna pokrivenost uvoza izvozom je daleko iznad nacionalnog prosjeka u BiH, a pet vodećih izvoznih tržišta dato je u slijedećem poretku: Njemačka, Italija, Slovenija, Holandija i Srbija. Značajno je istaknuti da izvoz na tržište Njemačke predstavlja 33,4 posto, u Italiji taj udio je 21,3 posto, dok tržište Slovenije zauzima 9,8 posto tešanjskog izvoza. Vidljivo je da prve tri države zauzimaju 64,5 posto izvoza, a prvih deset država u poretku čini 84,3 posto tešanjskog izvoza.

Izvoz u 60 zemalja

Izvoz iz Tešnja, kaže Alagić raspoređuje se na tržište više od 60 država širom svijeta. U izvozu su dominantni proizvodi metaloprerde sa dominantnim učešćem automobilskih dijelova, potom proizvodi od tekstila i kože, zatim namještaj, a u zadnje vrijeme značajno se uvećava udio prehrambenih  proizvoda u strukturi lokalnog izvoza. Među firme kao najznačajnije izvoznike ubrajaju se: Prevent FAD, Mann+Hummel BA, BME, Pobjeda, Napredak, Artisan, Koteks, Alpina Bromy, Inox-Ajanović i dr.

Alagić kaže kako do kraja godine u Tešnju očekuju nastavak pozitivnog trenda rasta tešanjske privrede.

„Optimizam je baziran na čvrstim ugovorima i značajnom povećanju kapaciteta domaćih firmi. U zadnjem periodu uočen je značaj rast realizacije kod firmi kao što su: Madi, BME, Saračević, Koteks, Inženjering 1, AS, Kalim-profil, Artisan i dr. Očekujemo rast prometa tešanjskih firmi uz dostizanje vrijednosti od 1,5 milijardi BAM, nastavak trenda povećanja broja zaposlenih, uz dostizanje dosadašnjeg  izvoza i povećanje neto dobiti, dobiti po zaposlenom i investicija u stalna sredstva“, pojasnio je Alagić.

Veći broj zaposlenih

Navodi kako tešanjska privreda ide već dobro utabanim stazama „poslovnog uspjeha“.

„Uspjeh nikada nije slučajnost, zato TRA Agencija za razvoj općine Tešanj redovito prati potrebe firmi na lokalnom nivou i na temelju dobijenih pokazatelja kreira nove programe za povećanje konkurentnosti lokalne privrede. Trend povećanja broja zaposlenih se kontinuirano povećava i dostigao je 11.463 lica, dok je broj nezaposlenih najniži u novijoj istoriji. Broj zaposlenih u prerađivačkom sektoru se neumitno povećava, tako da je najveći broj zaposlen u sektoru metaloprerade (2.336 zaposlenih), potom prerade tekstila i kože (1.681 lica), dok najveći rast ostvaruju zaposleni u drvoprerađivačkom i sektoru prerade hrane i proizvodnji napitaka. Uslužni sektor sa segmentom trgovine je dominantan po broju zaposlenih (1.936 lica), a zajedno sa sektorom usluga ostvaruje godišnji promet od 1 milijardu BAM. Želim tu istaknuti značaj koji posjeduje metaloprerađivački sektor sa prometom od 225.650.533,00 BAM, potom prerada tektila i kože sa godišnjim prometom od 65.727.700,00 BAM i rastuća drvoprerađivačka industrija sa 28.227.578,00 BAM ostvarenog godišnjeg prometa“, navodi Alagić.

Tešanjska privreda pokazuje rast broja zaposlenih u svim prerađivačkim, ali i uslužnim sektorima  i iznosi 7,7 posto na godišnjem nivou.

Također, sektor obrtništva predstavlja značajan element lokalne privrede koji broji 898 obrta i zapošljava 1.327 lica.

Povećanje prihoda

Iako trgovina čini 52 posto ukupnog prometa na području općine, najveće povećanje prometa u zadnjih godinu dana je ostvario sektor prerade hrane i proizvodnje napitaka za 78,29 posto. Povećanje prihoda je ostvareno u svim prerađivačkim djelatnostima, tako da je prosječna dobit po zaposlenom u sektoru trgovine iznosila 14.372,85 BAM, slijedi prerada hrane i proizvodnja napitaka sa 13.624,08 BAM, potom drvoprerada sa 10.077,66 BAM, špediterske usluge ostvaruju 8.912,53 BAM, građevinski sektor dostiže 8.576,54 BAM, dok metaloprerada ostvaruje dobit po zaposlenom od 6.762,39 BAM. Ostvarena neto dobit firmi iz Tešnja je u prošloj godini dostigla vrijednost 71.355.940,69 BAM, što je povećanje od 9,95 posto u odnosu na prethodnu godinu. Najveća neto dobit je ostvarena u sektoru trgovine (39 posto),potom slijedi metaloprerada (22,1 posto), zatim prerada hrane i proizvodnja napitaka (17,1 posto). Vidljivo je da tri vodeća sektora ostvaruju  78,2 posto neto dobiti lokalne privrede, a najveći rast u posljednjih godinu dana po osnovu povećanja ostvarene neto dobiti su ostvarili drvoprerada i proizvodnja namještaja (154,81 posto), potom prerada hrane i proizvodnja napitaka (51,66 posto), zatim uslužne djelatnosti (42,92 posto) i špediterske usluge (31,71 posto).

Prema ostvarenom prometu dominantnu ulogu zauzimaju firme iz grupacije HIFA, AS, Madi, Prevent FAD, Mann+Hummel BA, Farex, Mepromex, Koteks, Pobjeda, BME, Saračević, Silk-trade, Inžinjering1, Napredak, Muki  export-import, Enker i dr.

Izvor: Akta.ba

 

Povezani članci