Uncategorized

Promocija izdanja Orijentalnog instituta Univerziteta u Sarajevu

Čast nam je i zadovoljstvo pozvati vas na javno predstavljanje časopisa Prilozi za orijentalnu filologiju 67/2017 i knjige akademika Esada Durakovića Klasično pjesništvo na arapskom, perzijskom i turskom jeziku. Poetološki pristup koje će se održati u utorak 2. aprila 2019. godine s početkom u 11 sati u Svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Sarajevu (Obala Kulina 7/II).

Kako biste lakše pratili sadržaj o kojem će biti govora, i o događaju ali i o samom časopisu i knjizi adekvatno informirali vaše čitaoce i gledaoce, dostavljamo Vam kratak prikaz sadržaja koji će biti predstavljeni.

Časopis Orijentalnog instituta Univerziteta u Sarajevu Prilozi za orijentalnu filologiju izlazi jedanput godišnje i u njemu se objavljuju naučni radovi iz oblasti filologije, književnosti,  historije i diplomatike, historije umjetnosti i kulturne historije, te prikazi relevantne literature objavljene kod nas i u svijetu a koja je u vezi sa tematikom časopisa. Prilozi za orijentalnu filologiju broj 67/2017 poseban je po tome što je posvećen akademiku Esadu Durakoviću u povodu 70 godina života, a u znak zahvalnosti za doprinos radu Orijentalnog instituta u Sarajevu i razvoju bosanskohercegovačke orijentologije.

Dr. Amina Šiljak Jesenković, viša naučna saradnica za oblast turski jezik i književnost i glavna urednica časopisa Prilozi za orijentalnu filologiju 67/2017 govorit će o naučnim radovima iz oblasti filologije, dakle, jezika i književnosti, te o prilozima i bibliografijama u ovome broju, a predstavit će i u ovom broju časopisa objavljene prikaze iz spomenutih oblasti. Riječ je o izvornim naučnim radovima prof. dr. Elme Dizdar, prof. dr. Munira Mujića, dr. Berina Bajrića i prof. dr. Mirze Sarajkića iz oblasti arabistike,  Gorana Pavelića iz Zagreba iz oblasti turkologije, te o prilogu prof. dr. Milana Adamovića iz Gotingema i bibliografiji radova akademika Durakovića koju je priredila Minela Đelmo. Dr. Elma Korić, viša naučna saradnica za oblast historija osmanskog perioda, govorit će o radovima iz oblasti historije i diplomatike te historije umjetnosti i kulturne historije. Dr. Aladin Husić, Azra Gadžo-Kasumović, dr. Elma Korić, dr. Muamer Hodžić iz Sarajeva, Ömer Aksoy iz Edirne i Hatice Oruç iz Ankare su autori čiji su radovi iz oblasti historije objavljeni u ovom broju časopisa, dok je dr. Alma Omanović-Veladžić autorica rada iz oblasti kulturne historije, a Fatima Žutić iz oblasti historije umjetnosti.  Također, dr. Korić predstavit će prikaze objavljenih knjiga iz ovih oblasti.

Knjiga akademika Esada Durakovića Klasično pjesništvo na arapskom, perzijskom i turskom jeziku. Poetološki pristup je multidisciplinarna studija koja svjedoči o kontinuitetu i evaluaciji književnosti na arapskom, perzijskom i turskom jeziku. Autor knjige svojim naučničkim kompetencijama sublimira nekoliko znanstvenih disciplina od orijentalne filologije, historije književnosti, teorije književnosti, metodologije proučavanja književnosti i usmjerava se terminološkom i znanstvenom utemeljenju klasične književnosti na orijentalnim jezicima. Pri tome se, kao provodni motiv cijele studije provlači teza o nedjeljivosti toga „carstva književnosti“ što je sasvim suprotno savremenim podjelama književnosti na temelju etničkih i državno-političkih zajednica. O knjizi će govori prof. dr. Munir Mujić, profesor na Katedri arapskog jezika i književnosti Odsjeka za orijentalnu filologiju Filozofskog fakulteta u Sarajevu i prof. dr. Munir Drkić, profesor na Katedri za perzijski jezik i književnost Odsjeka za orijentalnu filologiju Filozofskog fakulteta u Sarajevu.

Akos.ba

Back to top button