Ostale aktivnosti

Pridružite se AKOS-ovom projektu na WhatsAppu: Inspiracija sa Munirom Gavrankapetanovićem

 Nakon ciklusa sa Noumanom Khanom, Tariqom Ramadanom, Yasmin Mogahed i dr. Ajida e-Karnija redakcija portala Akos.ba je pripremila novi ciklus tekstova i citata  jednog od najistaknutijih vođa pokreta Mladi muslimani Munir Gavrankapetanović.

Da bi ste se pridružili WhatsApp zajednici AKOS-a #inspiracija_by_akos potrebno je da pošaljete poruku “Prijava” na br mob +387 61/020 – 108.

Portal Akos.ba pored svojih profila na društvenim mrežama (FacebookTwitrInstagram), aplikacije za android, newslettera projektom “Inspiracija” se približio korisnicima vrlo popularne aplikacije WhatsApp.

Za pola godine trajanja projekta imamo više od 1 000 prijavljenih članova, a povratne poruke su izuzetno pozitivne i konstruktivne.

Posebno nas raduje činjenica da među prijavljenim ima jako mnogo osoba iz regije i bh dijaspore.

Munir Gavrankapetanović rođen je u Sarajevu 14. juna 1928. godine, preselio na bolji svjet 16.01.1999. godine. Bio je istaknuti vođa Mladih muslimana. ovom prilikom ćemo se družiti sa odlomcima iz njegove najpopularnije knjiga “Snagom vjere do savršenstva duše” na kojoj sustasale mnoge generacije, “U plamenu kušnje” te člancima iz raznih časopisa i periodike sakupljenih u „Pisani radovi i razgovori o islamu“.

Pridružite se i Facebook stranici posvećenoj ovom istaknutom Bošnjaku.

Kako se prijaviti?

Oni koji se prijave na broj +387/061-020 108 dobivati će dnevno kombinovane sadržaje (jedna poruka) kroz tekst/sliku/link motivirajućeg sadržaja.

Potrebno je da na naznačeni broj na slici +387/061-020 108 pošaljete poruku na WhatsApp “Prijava” i da spremite ovaj broj u svoj imenik.

Napomena: Prijave za #inspiracija_by_akos slati putem aplikacije WhatsApp, a ne kao SMS.

 Biografija

Rahmetli Munir Gavrankapetanović rođen je u Sarajevu 14.juna 1928.godine, preselio na bolji svjet 16.01.1999.godine ili 28. Ramazana 1410 godine. Otac mu je Ismet-beg, a majka Ismeta-hanuma rođena Kapetanović iz vitine. Porodica Gavrankapetanović je porijeklom iz Počitelja na Neretvi.

Osnovnu školu i gimnaziju Munir Gavrankapetanović završio je u Sarajevu. Petnaestog juna 1943. godine pristupio je organizaciji „Mladi Muslimani“.

U septembru 1947. godine upisao se na Građevinski fakultet u Zagrebu. Dvadeset i petog maja 1949.godine uhapšen je zbog učešća u organizaciji „Mladi Muslimani“. U toku istrage bio je podvrgnut teškoj torturi. U oktobru 1949. godine na Okružnom sudu u Sarajevu u grupi sa Dževadom Čurčićem, studentom medicine i Zuhdijom Njuhovićem, studentom agronomije, osuđen kao drugooptuženi na osam godina lišenja slobode sa prinudnim radom i gubitkom građanskih prava u trajanju od dvije godine.

U aprilu 1951. godine zadobio je teške tjelesne povrede u montiranoj željezničkoj nesreći pri transportu zatvorenika iz Zenice u Sremsku Mitrovicu. Odlukom Prezidijuma Narodne Skupštine FNRJ iste godine zajedno sa Njuhovićem oslođen daljnjeg izdržavanja kazne. Uslijed ranjavanja uslijedile su komplikacije. Poslije boravka u nekoliko bolnica i lječilišta stanje se popravilo, ali je ostala hronična upala meningijalnih opni. 1958.godine diplimirao je na Građevinskom fakultetu u Sarajevu. Specijalizirao iz oblasti sanitarna hidrotehnika u Parizu i Strasbourgu 1956/66 godine. 1958. godine se oženio u u braku dobio dva sina i jednu kćerku.

Od 1960.godine pa nadalje hronična upala meningijalnih opni se rasplamsava, što postepeno dovodi do potpune nepokretnosti. Od izlaska iz zatvora, sve do jeseni 1988. godine, neprekidno bio izvrnut raznim vrstama maltretiranja od komunističke policije.

Objavio je slijedeće knjige:

1.“Snagom mjere do savršenstva duše“ (pod pseudonimom Ismet U. Šehibrahimopvić – sedam izdanja na bosanskom i jedno na albanskom jeziku)
2. „Na putu utjehe i nade“ (pseudonim Ismet U. Šehibrahimović)
3. „Oprosni hadždž” (inicijali M.G.)
4. „U plamenu kušnje“ (tri izdanja na bosanskom i jedno na turskom jeziku)
5. „Problem abortusa“ (pobačaja) – dva izdanja
6. „Vjerom do savršenstva duše“ (prošireno izdanje knjige „Snagom vjere do savršenstva duše“)
7. „Zapisni iz opkoljenog ali nepokorenog Sarajeva“
8. „Život i smrt na putu istine našeg rahmetli Nusreta“ (brošura urađena uz pomoć saradnika)

Akos.ba

Povezani članci