Književni kutak

Predstavljena “Divojka” druga knjiga Tarika Đođića

Posljednjeg dana petog Međunarodnog festivala književnosti Bookstan predstavljena je knjiga Divojka autora Tarika Đođića, generalnog direktora Al Jazeere Balkans.

Knjiga, kojom se Đođić nakon veoma uspješne knjige kratkih priča Čuvarkuća predstavio književnoj publici, izašla je neposredno pred pandemiju COVID-19 koja je donijela brojne izazove u svim sferama ljudskog djelovanja.

“Mi smo opet imali ambiciozan plan da tu knjigu predstavljamo otprilike kao i Čuvarkuću ili nešto manje, jer smo napravili tad 22 promocije – od Novog Pazara do Zagreba i Beča – obilazili smo mnoge male i veće gradove u BiH. Namjerno govorim ‘mi’, jer je u tome učestvovala cijela jedna ekipa. Knjiga Čuvarkuća je imala svoj život, kako je i rekao moj urednik Damir Uzunović: ‘Vidjet ćeš ti, knjiga živi svoj život, to više nema veze s tobom’. Ali smo mi i tu turneju pravili, bili na 22 promocije, prodali hiljade knjiga, ono što je pripadalo autoru podijelili u humanitarne svrhe. Početkom aprila ove godine planirali smo promociju Divojke u Sarajevu, ali to smo, nažalost, morali odgoditi zbog mjera zaštite”, rekao je Đođić.

Na konstataciju Jasmina Agića, novinara i pisca koji je vodio razgovor, da se druga knjiga uvijek smatra najtežom, Đođić je rekao kako prilikom pisanja Divojke nije imao takvih strahova.

‘Malo razuma i puno srca’

“Nemam strah, ‘na cesti’ je, izašla je i više nije moja. Da, tačno je. Specifičan je način nastajanja mojih knjiga, jer su one i prije objavljivanja u ovoj hard copy verziji bile podložne sudu javnosti kroz društvene mreže. Nijedna moja priča nije bila, a da nije objavljena prije toga i da nije dobila dobila sud publike preko Facebooka. Ja se, kada je riječ o ovoj knjizi, osjećam jako dobro. Koliko god je Čuvarkuća bila spontana, duša, ovdje je bilo malo razuma i puno srca. Zadovoljniji sam Divojkom, nego Čuvarkućom. Mislim da sam ja napravio dobar iskorak. Ono čega se ja bojim jeste treća knjiga, za drugu više nemam strah”, rekao je.

“Na putu između njegove prve knjige (izdavački bestseler Čuvarkuća) i ove koju držite u rukama nije bilo najvažnije unapređenje forme i njeno dovođenje do stilsko-jezičkog savršenstva. Mnogo važniji proces događao se u sferi nevidljive, neizravne, takoreći podzemne bitke za afirmaciju jednog originalnog svjetonazora u kojemu su – nasuprot rugobnoj stvarnosti u kojoj živimo! – čovječnost i suosjećajnost, blagost i toplina dominirajuća svojstva i onoga koji promatra i opisuje svijet i njegovoga književnog junaka”, zabilježio je uz novu Đođićevu knigu akademik Abdulah Sidran.

Istaknuti bh. reditelj Ademir Kenović istakao je da je Divojka nosi snažnu, neizrečenu poruku da je “pozitivno jače od svega što se u ovim teškim vremenima nadvija nad čitav svijet”.

“Ako je tačno da jedino priče imaju snagu da mijenjaju svijet, ove će biti prve koje će ga mijenjati svojom beskrajnom nježnošću, dobrotom, toplinom i iskrenošću…”, naveo je Kenović.

Al Jazeera

Povezani članci