Povezujuće roditeljstvo: Sedam alata uspješnog roditeljstva
Prije nego što uronimo u ovaj stil roditeljstva, dogovorimo se. Nekoliko zamisli koje ćemo podijeliti s vama u početku vam se mogu učiniti čudnima i drukčijima od savjeta koje ste dobili drugdje. Ali molimo vas da ostanete otvoreni. Takvi započnite svoju karijeru roditelja, ili biste se mogli izložiti mnogim frustracijama. Jednostavno – mali anđeo kojeg očekujete možda ne bude onaj kojeg ćete dobiti. Ostanite otvoreni za nove ideje,pa onda odaberite one najbolje za svoju obitelj. Zauzvrat, budite uvjereni da je sve o čemu raspravljamo temeljito istraženo.
Tri cilja smatramo važnima za roditelje početnike:
• upoznati svoje dijete
• pomoći svome djetetu da se dobro osjeća
• uživati u roditeljstvu
Povezujuće roditeljstvo je stil koji vam pomaže ostvariti te ciljeve. Navest ćemo sedam faktora od kojih se sastoji povezujuće roditeljstvo.
SEDAM ALATA POVEZUJUĆEG RODITELJSTVA
1. zbližavanje pri rođenju
2. vjera u komunikacijsku vrijednost dječjeg plača
3. dojenje
4. nošenje djeteta
5. spavanje uz dijete
6. ravnoteža i jasno postavljene granice
7. oprez sa zagovornicima discipliniranja
1. Zbližavanje pri rođenju – zbližite se sa svojim djetetom što ranije
Način na koji novorođenče i roditelji započnu uzajamni odnos često određuje i način na koji će se ta rana privrženost razvijati. Aktivno sudjelujte u odluci na koji ćete način donijeti svoje dijete na svijet. Preuzmite odgovornost za svoj porođaj, obrazujte se i sa specijalistom za porođaje ili babicom, odredite vlastito viđenje svog porođaja. Traumatski porođaj ili nepotrebno hirurško odvajanje majke i djeteta pri porođaju nipošto nisu savršeni početak roditeljstva. U tom slučaju, dio energije koju biste inače usmjerili na upoznavanje svojeg tek rođenog djeteta morate iskoristiti da biste se oporavili. Zadovoljstvo porođajem pretače se u kasnije zadovoljstvo svojim djetetom. (Pročitajte poglavlje 2. »Deset savjeta za siguran i zadovoljavajući porođaj« kako biste razumjeli vezu između porođaja i zbližavanja te smanjili rizik od traumatičnog ili čak nepotrebnog porođaja hirurškim putem. Također, na stranici 77. potražite savjete o tome kako nadoknaditi zbližavanje propušteno zbog mogućeg odvajanja majke i djeteta koje je bilo prouzročeno medicinskim razlozima. Na stranici 58. pročitajte zašto je važno da ste u bolničkoj sobi zajedno s novorođenčetom.)
Prve sedmice i mjeseci osjetljivo su razdoblje u kojem majka i djetešce moraju biti zajedno. Rana bliskost potiče razvoj urođene privrženosti novorođenčeta kao i intuitivnu, biološku majčinsku skrb. Rana bliskost događa se upravo onda kada su najizraženije djetetove potrebe i majčin zaštitnički nagon. Razumije se da proces zaljubljivanja u svoje dijete i osjećaji bliskosti ili privrženosti počinju puno prije i nastavljaju se još dugo nakon samog porođaja. (U poglavljima 4. »Dobar početak s novorođenčetom« i 5. »Obitelj nakon porođaja – kako se prilagoditi« potražite praktične naputke o zbližavanju s djetetom tokom porođaja i u postporođajnom razdoblju.)
2. Vjerujte dječijem plaču – protumačite signale koje vam šalje i odgovorite na njih
Jedan od prvih izazova s kojim ćete se suočiti bit će tumačenje želja i potreba vašeg novorođenčeta iz trenutka u trenutak. To može biti vrlo frustrirajuće i dovesti vas do raspoloženja u kojem će vas preplaviti osjećaj »ja nisam dobar roditelj«.
Opustite se! Zahvaljujući svojem djetešcu postat ćete odličan tumač znakova. Naučnici su nekoć vjerovali da su tek rođena djeca samo pasivni promatrači u procesu skrbi.
Danas znamo da novorođenčad aktivno sudjeluje u oblikovanju reakcija svojih roditelja. Evo kako: Djeci su urođena ponašanja koja podstiču zbližavanje,ponašanja koja magnetskom privlačnosti djeluju na roditelje toliko snažno da ih jednostavno moraju prihvatiti. Neka AP(povezujuće roditeljstvo) ponašanja novorođenčeta teško je ne primijetiti, primjerice plač, smijeh i umiljavanje; neka pak prate suptilniji znakovi poput kontakta očima i govora tijela. Svi roditelji, posebice majke, imaju urođeni sistem intuicije kojim tumače i odgovaraju na signale koje im šalju njihova djeca. Poput sistema odašiljač-prijemnik, majka i dijete kroz praksu fino ugađaju međusobnu komunikaciju dok ne postignu prijenos bez smetnji. Brzina razvoja te komunikacije nije kod svih ista: negdje novorođenčad šalje jasnije signale; drugdje su roditelji bolji tumači tih signala. Ali dobra veza svakako će se razviti. To će se dogoditi prije imate li na umu da trebate biti otvoreni i osjetljivi.Čak je i poneka »kriva« reakcija (na primjer, nutkanje hranom djeteta koje samo želi da ga nosite) bolja nego da je uopće nema, jer time potičete svoje dijete na daljnju suradnju.
Kada novorođenče plače, podignite ga. Koliko god to jednostavno zvučalo, mnogi roditelji poslušaju savjet da puste dijete koje plače kako ne bi nagradili »loše« ponašanje. Ali novorođenče nije zločesto; ono komunicira s vama na jedini način koji mu je priroda pružila. Zamislite kako bi vama bilo da ste potpuno nekoordinirani – nesposobni pomoći sebi na bilo koji način – i da vaši krici u pomoć budu ignorirani. Novorođenče na čiji plač niko ne odgovara neće postati »dobro« dijete (premda mnoga utihnu); ono će postati obeshrabreno dijete. I naučit će jedinu stvar koju ne želite: da ne može izreći svoje potrebe ili očekivati da budu zadovoljene.
Lako je drugome savjetovati vam da pustite svojedijete neka plače. Ako se ne radi o iznimno osjetljivoj osobi, u hemijskom sastavu njezina ili njegova tijela ništa se ne mijenja kad vaše dijete zaplače. Idemo malo pojednostaviti stvari. Plač vašeg djeteta vam smeta – tako i treba biti. To se posebno odnosi na majke. Kad bismo majku i dijete promatrali u laboratorijskim uvjetima i pritom na majčina prsa spojili uređaj koji mjeri optok krvi, evo što bismo saznali: kad majka čuje plač svog djeteta, dotok krvi u njezine dojke trenutno se poveća, praćen neodoljivim nagonom da podigne i utješi dijete. Djetetov je plač moćan jezik, oblikovan radi njegova preživljavanja i razvoja, kao i roditeljskog odaziva.
Odgovorite na njega! (Na stranicama 58. i 353. potražite detaljnije informacije o komuniciranju plačem.)
Zadovoljavanjem djetetovih potreba tokom prvih mjeseci razvit će se pouzdani obrasci sporazumijevanja. S vremenom možete postupno odgađati svoj odaziv i vaše će djetešce naučiti malo pričekati, jer će naučiti jezik koji se ne temelji samo na plaču i razviti mehanizme samopomoći.
Ako ništa drugo, odgovaranje na potrebe svojeg djeteta smatrajte ulaganjem u budućnost; jednom kad naraste, a potrebe budu veće od gladi i uspavljivanja, bit će vam drago što ste razvili dobru komunikaciju.
3. Dojite svoje dijete
Očevi često kažu: »Mićemo dojiti.« U dojenju zaista sudjeluje cijela obitelj. Najuspješnije dojilje i djeca koje smo vidjeli imaju podršku u muževima i očevima. Neprocjenjiva je korist od dojenja za zdravlje i razvoj novorođenčeta, ali ono o čemu se dovoljno ne govori jesu veličanstveni učinci dojenja na majku. Evo koje su koristi za vas: svaki put kad hranite dijete, u krvotok vam ulaze hormoni (prolaktin i oksitocin). Ti »majčinski hormoni« sudjeluju u izgradnji hemijskog temelja za ono što je poznato kao majčinski instinkt. Kao što ćete naučiti u kasnijim poglavljima, isti hormoni stvaraju mlijeko i olakšavaju majčinstvo. A u 8. poglavlju saznat ćete da nova istraživanja pokazuju kako dojena novorođenčad izrasta u pametniju djecu.
4. Nosite svoje dijete što češće
Od svih trendova u roditeljstvu što su zadnjih godina stigli na Zapad, ovaj je najuzbudljiviji. Tokom istraživanja načina roditeljstva bili smo na Međunarodnoj konferenciji o roditeljstvu, na kojoj smo primijetili da majke iz drugih kultura nose svoju dojenčad u nosiljkama- pregačama koje su dio njihove tradicionalne nošnje. Zadivio nas je spokoj na licima te djece i osobita nježnost njihovih majki prema njima. Pitali smo majke zašto nose djecu. Izrekle su dva jednostavna ali mudra odgovora: Dobro je za dijete; Majci olakšava život.To je to! To je ono što svi roditelji žele: učiniti nešto dobro za svoju djecu, a sebi olakšati život.
Nosiljka za dijete postat će vam jedna od neizostavnih potrepština u brizi za dojenče. Nećete htjeti izaći iz kuće bez nje. To ne znači da dijete morate nositi cijelovrijeme, ali moglo bi promijeniti vaše poimanje novorođenčeta. Većina ljudi misli da novorođenčad mirno leži u svojim kolijevkama gledajući i pipkajući igračke iznad glave, a podiže ih se tek toliko da ih se nahrani, previje i malo s njima poigra, da bi ih se zatim vratilo »tamo gdje pripadaju«; ta razdoblja nošenja samo su obveza povremenog umirivanja i maženja tako da ih se opet može spustiti.
Novorođenče većinu vremena nose roditelji ili skrbnici, a spuštaju ga tek kad čvrsto zaspi ili ako moraju zadovoljiti vlastite potrebe.
Nošenoj djeci i njihovim roditeljima događaju se dobre stvari; najprimjetnija je da nošena djeca manje plaču, kao da zaborave biti nemirna. Osim što su sretnija, ta se djeca i bolje razvijaju. Mogući razlog tome je da se energija koju bi trošila na plakanje usmjerava u rast. Uz to, djeca puno brže uče u naručju zaposlenog roditelja. Nošenje odgovara i vama jer se fino uklapa u prezaposleni ritam života. Omogućava vam i da dijete vodite svuda sa sobom. Ne morate biti vezani uz dom; vašem djetetu dom je tamo gdje ste vi. (U poglavlju 14. »Kako nositi dijete: Nošenje djeteta je znanost i umjetnost« potražite osobni kurso nošenju djeteta i saznajte koliko je nošenje korisno za djecu i koliko roditeljima olakšava život.)
5. Spavajte uz dijete
U najranijim fazama roditeljske karijere naučit ćete da novorođenčad koja prospava cijelu noć živi u knjigama ili pripada drugim ljudima. Pripremite se na nemirne noći sve dok ne ustanovite gdje vi i vaše novorođenče najbolje spavate. Neka djeca najčvršće spavaju u vlastitoj sobi, neka u roditeljskoj, a neka najljepše spavaju stisnuta uz majku. Najbolji je program spavanja onaj u kojem vi i djetešce najbolje spavate, i to je vrlo osobna odluka.Slobodno isprobajte razne aranžmane spavanja, što uključuje primanje djeteta u vlastiti krevet – noćno roditeljstvo mi zovemo zajedničkim snom.
Od svih faktora povezujućeg roditeljstva izgleda da zajednički san izaziva najviše polemika, premda nije najjasnije zbog čega. Nevjerojatno nam je da je tako lijep običaj, prirodan od davnina, u modernom društvu etiketiran kao nepoželjan. Većina novorođenčadi u svijetu spava sa svojim roditeljima. Čak i unutar zapadne kulture sve više roditelja uživa u takvom noćnom aranžmanu – samo što to ne priznaju liječnicima i rođacima. Sljedeći put kad se nađete u društvu više novopečenih roditelja, provedite malo istraživanje: svakom pojedinačno spomenite kako razmišljate o tome da spavate uz dijete. Iznenadit ćete se koliko ljudi radi upravo to, barem povremeno. Nemojte strahovati od toga da dijete neće htjeti prijeći u svoj krevetić kad za to dođe vrijeme. Hoće. Potreba za noćnom bliskosti tek je jedna faza u djetetovu životu i mada traje razmjerno kratko, njeni blagotvorni učinci bit će prisutni do kraja života.
(Detaljnije objašnjenje o tome kako spavanje uz dijete čini roditeljstvo noću lakšim i koristi vašem djetetu, kao i najnovija istraživanja o toj kontroverznoj temi, potražite u 15. poglavlju: »Roditeljstvo noću: Kako uspavati novorođenče.«)
6. Ravnoteža i jasno postavljene granice
U želji da djetetu pružite sve što je potrebno, teško je odoljeti iskušenju da mu date sve što poželi. To može rezultirati majčinom preopterećenosti. Dolaskom novorođenčeta u dom može se naglavce okrenuti dotadašnji predvidljivi raspored jednog para. Tada je pri zadovoljavanju djetetovih potreba lahko zanemariti bračne kao i lične potrebe. Kroz ovu knjigu pokazat ćemo vam kako razviti zadovoljavajuću osjetljivostprema djetetu, odnosno kako znati kada treba reći da,a kada ne,i znati kada reći dazadovoljavanju ličnih potreba. Ako mami i babi dobro ide, i dijete će napredovati. Moja iscrpljena supruga jednom mi je rekla: »Nemam se vremena ni istuširati koliko me moje djetešce treba.« Pun ljubavi sam je podsjetio: »Ono što tvoje dijete treba je sretna, odmorna majka.« Upamtite, iako povezujuće roditeljstvo nije najjednostavniji način roditeljstva, ako se pravilno provodi, trebao bi biti najugodniji.
7. Oprez sa zagovornicima discipliniranja
Velika ljubav koju osjećate prema djetetu i želja da postupate na najbolji mogući način čini vas podložnima svakojakim savjetima. Pripremite se na kišu dobronamjernih savjeta poput: »Pusti ga da se isplače«, »Uvedi mu red«, »Ne bi ga višetrebala dojiti!«, »Ne podiži ga toliko, razmazit ćeš ga!«… Slušamo li sve savjete, bez ograničenja, dogodit će se situacija u kojoj svi gube: dijete gubi povjerenje u jasnoću signala koje odašilje, a roditelj vjeru u svoju sposobnost tumačenja i odgovaranja na signale. Posljedica može biti jaz između djeteta i roditelja, što je upravo suprotno bliskosti koja se razvija povezujućim roditeljstvom. Povezujuće roditeljstvo temelji se na osjetljivosti, a discipliniranje uvjetuje neosjetljivost. Povezujuće roditeljstvo pomaže vam da bolje upoznate i razumijete svoje dijete; discipliniranje to remeti. Svrha je discipliniranja djeteta da ono postane »ugodnije«. Temelji se na netačnoj pretpostavci da djeca plaču kako bi manipulirala, a ne komunicirala. Knjige i kursevi o discipliniranju djece uče majke da se opiru svom osnovnom nagonu koji ih tjera da odgovaraju na signale što ih šalju njihova djeca. S vremenom će izgubiti osjetljivost i povjerenje u vlastitu intuiciju. Intuitivno promislite prije iskušavanja bilo koje metode discipliniranja.
Povezujuće roditeljstvo nešto je čemu treba težiti. Možda nećete moći uvijek slijediti savjete o zbližavanju, što iz zdravstvenih razloga i razlika u načinu života, a što zbog uobičajenih životnih teškoća. Roditeljstvo je preosobno, a djeca su presložena da bi mogao postojati samo jedan način. Ali navedenih sedam alata pružaju osnovna oruđa pomoću kojih možete razvijati stil roditeljstva koji vam najviše odgovara. Neka ponašanja, poput nošenja djeteta i vjere u plač mogu provoditi ne samo roditelji već i zamjenski skrbnici. Učenjem vaših zamjena ovim važnim tehnikama povećavate izglede da će i – kada budete odsutni – vaše dijete biti dobro zbrinuto.
Važno je povezati se s djetetom.Iskoristite sve što povezujuće roditeljstvo pruža roditeljima i djeci. Jednom kad ste vezani, provodite ono što je dobro i mijenjajte ono što nije. Bez sumnje ćete pronaći vlastiti način. Tako vi i vaše dijete jedno drugome pružate ono najbolje od sebe.
Povezujuće roditeljstvo uključuje i očeve
Sedam alata povezujućeg roditeljstva daje najbolje rezultate kad je uključen i brižan otac. Iako su djeca prvih godina prirodno više vezana uz majke, očevi su nezamjenjivi. Otac daje podršku koja omogućava majci da energiju usmjeri prema novorođenčetu. Privržene majke sklone su raspoloženjima poput:
»Nemam se vremena ni istuširati koliko me moje djetešce treba.« Očev je posao brinuti se za majku kako bi se ona mogla brinuti za dijete. Majka jednog vrlo zahtjevnog malca jednom mi se povjerila: »Ne bih preživjela bez pomoći svoga muža.« Razmotrimo na trenutak dojenje, jedini vid njege dojenčeta kojim se očevi ne mogu baviti. Oni mogu neizravno hraniti djecu pružajući podršku majci. Ili kako se jedan predani otac hvalio: »Ne mogu dojiti, ali mogu stvoriti okolinu u kojoj će moja žena dojiti bolje.« Sretnija majka znači sretnije dijete.
Uloga očeva u njezi djeteta nije samo podrška. Oni nisu samo zamjenske majke koje uskaču kad prava nije kod kuće. Očevi daju jedinstveni doprinos razvoju svoga djeteta. Dijete vas neće voljeti ni manje ni više nego majku. Ona ili on voljet će vas na drugačiji način.Ništa ne pomaže u sazrijevanju muškarca kao uloga predanog oca. (Na stranicama 54. i 302. pročitajte o jedinstvenim odnosima između očeva i dojenčadi, i posebne savjete za očeve o njezi.)
PREUZETO IZ KNJIGE “Njega djeteta od rođenja do druge godine života”
AUTORI: dr. William i Martha Sears
OBRADA: AKOS.BA