Pet godina od cunamija: Japan i dalje traga za više od 2.500 nestalih
Razorni zemljotres i cunami, koji su 11. marta 2011. godine pogodili sjevernu obalu Japana, odnijeli su hiljade života i izazvali veliku nuklearnu krizu u toj zemlji. Posljedice koje je po ovu zemlju ostavila nesreća su vidljive i danas, dok se više od 2.500 ljudi i dalje vodi kao nestalo, javlja Anadolu Agency (AA).
Japanska obalska straža nastavila je jutros, po zahtjevu članova porodica stradalih, potragu za tijelima više od 2.500 stradalih u zemljotresu i cunamiju. Grupa od šest ronioca započela je na veoma niskim temperaturama potragu u zaljevu Hirota.
Budući da se rekonstrukcija katastrofom pogođene regije odvila brzim tempom, dijelovi uvale korišteni su za izgradnju zida na moru, tako da porodice nestalih strahuju kako su ostaci njihovih najmilijih zbog toga možda zauvijek pokopani pod vodom.
Japan je prije pet godina pogodio podvodni zemljotres jačine 8,9 stepeni po Richterovoj skali. Potres ogromne jačine pokrenuo je džinovski vodeni talas koji je krenuo ka obali. U roku od nekoliko minuta razorene su čitave zajednice, a brojne porodice su se utopile.
Prema podacima japanskih vlasti u nesreći je poginulo više od 18.000 ljudi.
Cunami je također izazvao i nuklearnu katastrofu u postrojenju Fokushima. Oštećena centrala je nestabilna, a proces oporavka će, kako se očekuje, trajati decenijama.
Akos.ba