U Fokusu

Percepcija 40-godišnjaka: 10 savjeta koje bih dao sebi kad sam imao 20 godina (1. dio)

Četrdeset godina života je posebno doba. To je klasično doba srednjih godina. To je kad si previše star da budeš mlad, ali i previše mlad da bi bio star

To je doba kada je čovjek obično preskočio sve prepreke koje zahtijevaju društvo, obrazovanje i započinjanje porodice, i kada se okreće ka velikim životnim postignućima i naslijeđu koje želi ostaviti iza sebe.

Kur’an spominje četrdeset godina kao vrijeme dostizanja potpune zrelosti: A kad dospije u muževno doba i kad dostigne četrdeset godina, on rekne: ‘Gospodaru moj, dozvoli Mi da Ti budem zahvalan na blagodati koju si darovao meni i roditeljima mojim, i pomozi mi da činim dobra djela kojima ćeš zadovoljan biti, i učini dobrim potomke moje; ja se, zaista, kajem i odan sam Tebi.'” El-Akhaf, 15.

Stoga nije čudno što je naš Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, počeo dobijati Objavu i širiti poruku islama baš s četrdeset godina. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, se je četrdeset godina samo pripremao za istinsku svrhu svoje misije: pozivanje ka Allahu.

Ovo je godina u kojoj i ja dostižem tu važnu životnu prekretnicu. Ne znam šta mi budućnost nosi, iako naravno imam vlastite snove i planove. Čini mi se prikladnim da se na trenutak zaustavim i razmislim o protekle četiri decenije života i osvrnem se na uspone i padove.

Živopisno se sjećam mnogih misli i osjećaja kada sam imao dvadeset godina. Prije tačno dvadeset godina sam diplomirao na Univerzitetu u Houstonu, i otisnuo se na studij na Islamski univerzitet u Medini, otpočevši tako novu etapu u životu. Počeo sam misliti: „Kad bih mogao nekako dati savjet samom sebi kad sam bio mlađi; kad bih se mogao obratiti sebi kad sam imao dvadeset godina, nadajući se da ću prihvatiti savjet, šta bih si rekao?“

Ovo su deset stvari koje su mi pale na um. Nadam se da će se od njih okoristiti oni od vas koji su u dvadesetim godinama (a možda i neki koji su stariji).

  1. Nemojte biti previše sigurni u vaša mišljenja i poglede.

Tinejdžerske godine se odlikuju arogancijom i pretjeranim samopouzdanjem, a mladić (ili djevojka) u dvadesetim godinama je i dalje tinejdžer, samo s većim brojem godina. Stavovi o tome kako treba voditi život, kako posmatrati religiju, kako biste vi neke stvari činili drugačije nego svi drugi ljudi – ovakvi pogledi su obično rezultat naivnog i neiskusnog pogleda na život. Shvatit ćete da su pretjerani entuzijazam i stavovi kojih se čvrsto držimo u suštini samo klasični znaci mladosti.

Nemojte prebrzo osuđivati one koji se ne slažu s vašim stavovima; možda ćete i vi početi misliti kao oni kroz nekoliko godina ili decenija života!

  1. Najvažniji izvor praktičnog znanja je – život!

Nadovezujući se na proteklu tačku, potrebno je da shvatite da se najvažniji izvor mudrosti usvaja kroz življenje života. Bez obzira na koliko predavanja prisustvovali, ili knjiga pročitali, ili koliko duboko razmišljali, ništa od toga ne može zamijeniti mudrost koju steknete kroz životna iskustva. Da biste bili dobar bračni partner, potrebno je naučiti kako ploviti kroz bračne uspone i padove. Da biste bili dobar roditelj, potrebno je da imate vlastitu djecu i da naučite kako se o njima brinuti kroz razne odgojne faze. Da biste bili dobar čovjek, potrebno je da iskusite dobre i loše strane ljudskog roda.

Činjenice iz knjiga su sjajne, ali se one moraju oblikovati i sazrijevati i testirati na polju životne stvarnosti. Morate shvatiti da vi možda niste u poziciji da donosite ispravan sud o svemu, posebno jer možda niste ranije iskusili neke stvari.

Čovjekove metode pomoću kojih izlazi na kraj s problemima se poboljšavaju kroz iskustvo, pokušaje i pogreške.

Poruka ovog savjeta (da sam ih nabrojao više od deset, ovaj bi bio jedanesti) glasi: poštujte i okoristite se od onih koji su stariji od vas!

Možda vi znate više od njih o nekim pitanjima (da budem precizniji: možda vi mislite da znate više od njih o određenom pitanju), ali bez obzira koliko imate znanja o kvantnoj mehanici, ili sahih-hadisima, ili razumijevanju najnovijih psiholoških teorija iz udžbenika, ne možete se nikako porediti s mudrošću vaše nane na planu ljudskih odnosa i osjećaja.

 Za Akos.ba preveo i prilagodio: Nedim Botić

Povezani članci