Obilježen Dan logoraša općine Sanski Most: Sjećanje na žrtve logora „Betonirka“

Članice Saveza logoraša Bosne i Hercegovine, Općinsko udruženje logoraša Sanski Most te Savez udruženja logoraša Unsko-sanskog kantona “dr. Irfan Ljubijankić”, danas su upriličile obilježavanje Dana logoraša općine Sanski Most. Centralni događaj održan je kod spomen-obilježja na ušću rijeke Dabar u Sanu, mjestu masovne grobnice u kojoj su ukopani posmrtni ostaci žrtava logora „Betonirka“.
Obilježavanje je proteklo u znaku prisjećanja na stravične zločine počinjene nad logorašima tokom ljeta 1992. godine. Nakon komemoracije na ušću, učesnici su obišli i logoraško spomen-obilježje na lokaciji nekadašnjeg logora „Betonirka“, iz kojeg je na ovaj dan 1992. godine grupa logoraša bošnjačke i hrvatske nacionalnosti deportovana prema logoru Manjača kod Banje Luke.
Tog kobnog dana, blizu 60 logoraša bilo je natjerano da se ukrca u vojni kamion sa spuštenom ceradom, bez pristupa svježem zraku, izloženih nemilosrdnoj julskoj vrućini. Kamion je bio pretrpan, a put dug i mučan. Devetnaest logoraša nije preživjelo ovaj transport – ugušili su se zbog nedostatka zraka i izuzetno visokih temperatura ispod cerade. Njihova tijela su kasnije pronađena i ukopana upravo na mjestu današnjeg spomen-obilježja.
Iz Saveza logoraša Bosne i Hercegovine istaknuto je kako ovaj zločin podsjeća na monstruozne metode korištene tokom Drugog svjetskog rata, posebno na takozvane „plinske kamione“ koje su nacisti koristili za masovno ubijanje zatvorenika u Poljskoj. Sličnosti u metodologiji zločina, naglašeno je, jasno ukazuju da ideologije koje su poražene sredinom 20. stoljeća – nisu i potpuno iskorijenjene.
„Presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u Hagu, kao i domaćeg Odjela za ratne zločine, potvrdile su da je riječ o organizovanom i planski provedenom zločinu nad civilnim stanovništvom. Fašizam je možda poražen 1945. godine, ali, nažalost, nije iskorijenjen – njegova sjena nadvila se i nad Bosnom i Hercegovinom tokom agresije devedesetih godina“, navodi se u saopćenju Saveza.
Obilježavanje Dana logoraša još jednom je poslužilo kao podsjetnik na stradanje, ali i kao poziv na očuvanje sjećanja, istine i borbu protiv svakog oblika negiranja zločina.