Najbolji poslovni potez u maju: Bosanski Petrovac privukao tri investitora
Opština Bosanski Petrovac i njen načelnik Zlatko Hujić prema analizama portala Indikator.ba napravili su najbolji poslovni potez tokom maja ove godine. Uspjeli su privući tri investitora koji će ovdje otvoriti nekoliko stotina novih radnih mjesta. To su prijedorska kompanija za proizvodnju stakala za aluminijska vrata vlasnika Igora Šarića; farma norveških goveda firme „Arifagić Investment“ vlasnika Jusufa Arifagića te Bingo i Alma Ras koji će pokrenuti proizvodnju i trgovinu u halama nekadašnje fabrike Novitet. Ovaj potez nije ostao nezapažen ni u Svjetskoj banci koja ga je uvrstila među „najbolje svjetske prakse“.
U najužoj konkurenciji za najbolji potez mjeseca bili su Ministarstvo prometa i komunikacija BiH nakon što je raspisalo javni natječaj za izradu projektne dokumentacije po kojoj bi se pristupilo izgradnji dijela jadransko-jonskog autoputa kroz BiH, te odluka naftnih kompanija „Super Petrol“ iz Banje Luke i SAS iz Priboja (Republika Srbija) o osnivanju zajedničkog osiguravajućeg društva.
REGIJA – PRODAJA LOŠIH KREDITA SLOVENIJE I HRVATSKE: Ove dvije susjedne države našle su se u fokusu pažnje kupaca nenaplativih bankarskih plasmana što može biti unosan posao. Paket loših kredita Slovenije „težak“ je 1,3 milijarde euro a najveći dio oko 800 miliona euro odnosi se na Ljubljansku banku (NLB). Kupci takvih kredita naime vjeruju da trend ekonomskog oporavka i njihovi posljednji ekonomski pokazatelji daju nadu da je potencijalne investicije biti moguće dobro unovčiti. Prema ocjeni portala Indikator.ba to je u maju bio najbolji poslovni potez u regiji.
Iz skučene ponude informacija o zapaženim poslovnim potezima u regiji jedini konkurent za lidersku poziciju u maju bila je hrvatska kompanija Gredelj nakon što je u Iranu dogovorila popravku i modernizaciju željezničkih lokomotiva i putničkih vagona što je posao vrijedan 100 miliona američkih dolara.
EVROPA – AUTOINDUSTRIJA SE VRAĆA U IRAN: Njemački proizvođač auto dijelova Robert Bosch otvara ured u Teheranu i planira do kraja godine zaposliti u toj zemlji 50 ljudi jer vidi sve veći potencijal na iranskom tržištu automobila nakon ukidanja međunarodnih sankcija. Povratak u Iran, odnosno povećanje proizvodnje u toj zemlji nakon djelomičnog ukidanja međunarodnih sankcija Iranu, najavili su brojni strani proizvođači automobila a iz Evrope Renault, Peugeot i Citroen itd. Indikator.ba ovu odluku svrstao je na prvo mjesto najboljih poslovnih poteza na starom kontinentu.
Inače, tokom maja i u Evropi je bila oskudna ponuda dobrih odluka menadžera koje bi mogle privućiu pažnju šire poslovne javnosti.
SVIJET – REKORDNA PRIVATIZACIJA: Saudijska vlada namjerava izlistati dionice naftnog diva Aramco na tri kontinenta kako bi privukla u strateško partnerstvo najznačajnije naftne kompanije poput ExxonMobila, Sinopeca i BP. Prema navodina lista The Telegraph, u rekordnoj privatizaciji ikada dionice bi se izlistale na berzama u Londonu, New Yorku i Hong Kongu. Među dvadesetak poslovnih poteza u svijetu koji su analizirani tokom maja portal Indikator.ba ovu namjeru izabrao je za najbolji potez mjeseca. Konkurencija su bili odluka farmaceutskog diva Pfizer o kupnji američkog Anacor Plarmaceuticaisa za oko 5,2 milijarde dolara, te preuzimanje proizvođača akumulatora Saft Groupe za 950 miliona euro koliko je ponudila francuska naftna kompanija Total sa ciljem da ubrza razvoj u području obnovljive i električne energije.
Najuzbudljivije sučeljavanje dobrih poslovnih odluka odvijalo se povodom namjere njemačke farmaceutske industrije Bayer da za 62 milijarde američkih dolara preuzme američku poljoprivrednu grupaciju Monsanto što jer čak 37 posto više od cijene dionica Monsanta s početka maja kada su se pojavile prve informacije o mogućem preuzimanju. No, zbog niske cijene ponude Amerikanci su već sutradan odbili ponudu iz Njemačke.
Projekat izbor najboljeg poslovnog poteza pokrenut je prije šest godina a nakon što ga je 2014. godine preuzeo i nastavio portal Indikator.ba rezultati rangiranja objavljuju se ne samo godišnje već i svakog mjeseca. Koonsultanti u projekat su uključeni istaknuti naučni i univerzitetski radnici, biznismeni, privredni novinari. Glavni konsultant je dr. Fikret Čaušević, profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i vodeći bosanskohercegovački ekonomista.
Priredio: Hajdar Arifagić
indikator.ba