Ostale aktivnostiU Fokusu

Akos.ba na radionici o lokalnom ekonomskom razvoju

Danas  je u konferencijskoj sali „Trebević“ hotela Pino Nature održana radionica pod nazivom „Lokalni ekonomski razvoj i uspostava povoljnog poslovnog okruženja u skladu sa BFC standardom“.

U uvodnim minutama obratila se predstavnica CRS-a Renata Dlouhi – Kastelic, koja je istakla značaj ove radionice.

Organizatori radionice bili su USAID i CRS, a sve u cilju promocije podrške razvoju opština unutar Bosne i Hercegovine. Jedan od sagovorinika Vojislav Ivanović, govorio je o tome da je velika potreba opština za stranim investicijama, a da će se one privući jedino putem olakšanja adminstrativnih poslova. Ivanović još ističe da je veoma vidljiva regionalna saradnja, te da lokalni razvoj treba jačati u skladu sa BFC SEE (Business Friendly Certification South East Europe).

Nažalost, informacija da strani ulagači smatraju Bosnu i Hercegovinu kao nesigurno tržište za ulaganje govori o tome da je pred loklanom zajednicom, ali i vlastima na većem nivou još mnogo posla kako bi proceš jačanja opština bio što bolje realiziran.

Također, tokom svog izlaganja Ivanović se osvrnuo na dobar primjer elektronskih građevinskih dozvola koje u toj branši mogu osigurati veća strana ulaganja. Primjer toga je prikazan na Srbiji gdje su ulaganja povećanja upravo iz razloga olakšanog dobijanja dozvola, koje se u našoj domovini čekaju šest mjeseci. 

Pozitivne pomake u bosanskohercegovačkoj privredi istakao je Seid Fijuljanin iz kompanije ASA Prevent. Fijuljanin je naglasio da je ova kompanija  lidera u privatnom sektoru sa ukupno 7.300 zaposlenih radnika. Ono što Fijuljanin naglašava je potreba za efikasnom radnom snagom, koja se može dobiti samo uz kvalitetne  uslove za rad, koji će radnika zadržati na određenoj poziciji.

Posebno je bilo zanimljivo obraćanje prof. Ante Domazeta koji je za portal Akos.ba dao svoj osvrt na trenutnu ekonomsku situaciju:

„Prisutan je problem migracije, a iz razloga što vlada loša poslovna klima. Također, loše upravljanje kompanijama, te općenito državom razlog su nezadovoljstva mladih. Mladi odlaze iz države, jer ovdje ne vide da njihovo stečeno znanje može biti na kvalitetan način iskorišteno, a to se kroz ovakve projekte u realizaciji USAID-a može promjeniti.“

Na pitanje da li je Bosna i Hercegovina povoljno okruženje za strane ulagače, te da li osim glavnog grada Sarajeva postoji neki region koji je primamljiv za ulaganje Domazet odgovara:

„Teorija “zebre” je prisutna svugdje u svijetu, pa tako i u našoj domovini Bosni i Hercegovini. Teorija predstavlja bijele i crne površine za ulaganje, pa tako za neke oblasti neko područje može biti bijelo, a neko crno. Sve to zavisi od onoga šta su potrebe neke regije. Ipak, Sarajevo se može izdvojiti kao najprimamljivija destinacija za ulaganja, zbog toga što je to glavni grad, jedna metropola i ima odličan položaj.“

Također, ostali učesnici radionice među kojima su bili Dr. Sc. Jozo Bejić, Ranko Topić i Vladimir Blagojević složili su se u konstantaciji Ante Domazeta da Bosna i Hercegovina treba da bude zemlja kojoj se nude investicije, a ne ona koja nudi.

Na kraju radionice učesnicima su podijeljeni certificati o uspješno završenoj radionici, uz poruku da je ovo samo jedan u nizu od ovakvih panela koji se planiraju u budućnosti.

Za Akos.ba piše: Admir Lisica

 

 

Povezani članci