Mulaosmanović: Galerija 11/07/95 radi na očuvanju sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici
Galerija 11/07/95 je tokom 2022. u kojoj je obilježila deset godina od osnivanja nastavila sa aktivnostima na doprinosu memorijalizacije genocida u Srebrenici. Uprkos otežavajućim okolnostima zbog posljedica pandemije koronavirusa, Galerija je u toku cijele godine bila otvorena za posjetitelje, nudeći im mogućnost edukacije i informisanja o genocidu kroz multimedijalnu izložbu “Srebrenica” – kazala je u razgovoru za Fenu kustosica galerije Naida Mulaosmanović.
Ona je navela da je u sklopu obilježavanja desete godišnjice rada Galerije 11/07/95 i 27. godišnjice genocida u Srebrenici, otvorena nova izložba “Bosnia 1992 -1995” u saradnji sa WARM festivalom.
Izložba sadrži fotografije ratnih reportera zabilježene u toku rata u Bosni i Hercegovini i dio su prethodno objavljene monografije “Bosnia 1992 – 1995” čiji urednici su Jon Jones i Remy Ourdan. Kao dio privremene postavke Galerije, zadržan je dio izložbe “Pozdrav iz Sarajeva” (Trio Design Sarajevo) i dokumentarni film “Miss Sarajevo” (Bill Carter).
– U sklopu obilježavanja godišnjice rada, na fasadi zgrade u kojoj je smještena Galerija izložen je pano sa fotografijom “Lutka” Tarika Samaraha sa pratećom porukom. Monografija “Srebrenica” autora Tarika Samaraha po kojoj je nastala Galerija 11/07/95, izložena je u Tate Modern galeriji u Londonu kao dio ciklusa “Art and Society” ( Umjetnost i društvo), koji predstavlja priču o načinima na koji se umjetnici i umjetnost bave društvenom stvarnošću – navela je kustosica Galerije 11/07/95.
Ona je također podvukla da je u toku ove godine Galeriju posjetio značajan broj delegacija, a posjeta koja se izdvaja je ona ministrice vanjskih poslova Njemačke Annalene Berabock. Pored ministrice Bearbock, Galeriju su posjetili Róbert Ragnar Spanó, predsjednik Evropskog suda za ljudska prava, Petar Hanke, član bečke gradske vlade, Barbara Glück, direktorica Mauthausen memorijala iz Austrije i drugi.
– Galerija 11/07/95 nudi audio vodiče na 12 različitih jezika, što posjetiteljima omogućava bolje razumijevanje sadržaja stalne izložbe o genocidu u Srebrenici. Posjetitelji dolaze iz različitih država kao turisti, studenti, profesori, istraživači. Imamo i grupne posjete, gdje se posebno izdvajaju posjete studenata sa različitih obrazovnih institucija – podvukla je Mulaosmanović.
Mulaosmanović je istakla da Galerija 11/07/95 i u sljedećoj godini nastavlja sa kontinuiranim radom na očuvanju sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, informisanjem posjetitelja o njegovim posljedicama, ali uporedo skrećući pažnju i na druge zločine koji su se dogodili u Bosni i Hercegovini i svijetu.
– Jedan od ciljeva rada Galerije, pored informisanja o genocidu u Srebrenici, jeste suočavanje svakog posjetitelja sa stradanjem bosanskih muslimana u i oko Srebrenici te podsticanje na promišljanje o vlastitoj ulozi u društvu koje se svakodnevno suočava sa različitim konfliktima i povredama ljudskih prava – podvukla je u razgovoru za Fenu kustosica Galerije 11/07/95 Naida Mulaosmanović. (Preporod.info)
akos.ba