U Fokusu

Kolumna: Bošnjaci – izborni pobjednici ili gubitnici

 Do izbora je ostalo nešto više od dvije sedmice. Kampanja iz dana u dan dobija na intenzitetu. U opticaju su brojne ankete i istraživanja čiji su rezultati  toliko dijametralni  kao da se ne radi o istom biračkom tijelu i Državi. Jedne ankete favorizuju jedne stranke, druge druge, treće treće…! Čini se da dijametralni rezultati istraživanja ukazuju prije bi se reklo na   činjenicu da njima nije cilj objektivno istraživanje, nego da se radi o navijanju ili naručenim anketama! Posebno su izbori interesantni u bošnjačkom i srpskom korpusu, a najzanimljivija situacija je u Bošnjaka, još kada je riječ o izorima za bošnjačkog člana predsjedništva, e tu je prava gužva u šesnaestercu. No nije to jedini razlog. Ima i drugih razloga o čemu će ovdje kasnije biti riječi.

 

Deset kandidata za člana predsjedništva i prevelik broj stranaka koje pretenduju na bošnjačke glasove doveli su do toga da su Bošnjaci u veoma teškoj situaciji. To se naprosto osjeti iz daleka po tome što je vidljiva velika zbunjenost i dilema za koga glasati u toj plejadi kandidata i stranaka koji su se namnožili ko gljive poslije kiše. Običnom čovjeku se veoma teško snaći a nije ni čudo kada umjesto maksimalno dva-tri kandidata za predsjedništvo imamo njih deset i kada umjesto dvije do tri stranke sada imamo najmanje njih šest do sedam koji su ozbiljni u namjerama da se nametnu Bošnjacima. Upravo zbog toga biračko tijelo u Bošnjaka je u velikim dilemama i belajima i pod velikim pritiskom!   No, nisu to jedini razlozi koji uzrokuju dileme, ali jesu glavni.

Ono što još utiče na usložnjavanje prilika jeste činjenica da glasaču nema ko pomoći, jer brojne institucije su po strani, intelektualci su bajagi neutralni, a političari se bore i svako tjera vodu na svoj mlin.

E, u jednom takvom ambijentu bošnjačko biračko tijelo treba da sudjeluje u izborima koji su po svemu sudeći velika prekretnica za bosanskohercegovačku budućnost time i budućnost samih Bošnjaka. 

 

Jedni od najznačajnijih izbora

 

Definitivno ovo su jedni od najznačajnijih izbora u dejtonskoj Bosni i Hercegovini. Njihova značajnost ogleda se u tome da će izborni pobjednici nakon izbora sudjelovati u već dugo najavljivanoj izmjeni Ustava BiH. Kao što je  poznato bilo je nekoliko neuspjelih pokušaja ranije i sada kako stvari stoje to će se desiti poslije izbora. Šta u praksi znači ta promjena i koliko će uticati na budućnost BiH i njenih naroda o tome ne treba ni govoriti, jer valjda je to svima jasno! Osim izmjene Ustava značajnost izbora ogleda se u tome da ovim izborima se trebaju stabilizirati političke prilike  u Državi koje su posebno u zadnje četiri godine destabilizirane do bola zapaljivom retorikom, tendencijama podjele Države, novih entiteta itd.

 

Bošnjaci kao izborni gubitnici

 

U Bosni je sve moguće, pa je moguće i da Bošnjaci budu izborni gubitnici.  To nije nimalo nemoguća situacija. Ukoliko bi dali podršku strankama i članu za Predsjedništvo BiH, koji to ne zaslužuje  odn. nekome ko nije reprezentativan predstavnik bošnjačkog naroda  tada bi imajući u vidu dešavanja poslije izbora bili gubitnici. Ovdje je od velike važnosti spomenuti neke činjenice. Prije svega osvrnuo bih se na biračka tijela Bošnjaka, Srba i Hrvata. U Hrvatskom kao i Srpskom biračkom tijelu imate jednonacionalne političke partije. Skoro niti jedna od tih stranaka predstavnika ovih naroda nije se trudila da bude multi etnička, nego sve su isključivo nacionalne! Jedino u bošnjačkom biračkom tijelu imate  multietničke stranke po nazivu i programu SDP, DF, SBB pa čak  se i SDA potrudila da otvori i modernizuje na način da sada ima pokojeg člana koji nije Bošnjak! To je dobro i tako bi trebalo biti na cijelom prostoru BiH! Međutim, šta ćemo sada kada to nije slučaj ni poslije 20 godina? Kada je jedino u sredinama sa Bošnjačkom većinom to slučaj, dok  u sredinama sa druga dva naroda to nikada nije ni zaživjelo! Druga važna činjenica je da ni međunarodna zajednica nije snažnije podržala građanski koncept na cijelom prostoru BiH, nego su se samo zadovoljili sa  ekspermentima kod Bošnjaka! Ispade da smo mi Bošnjaci ili najzreliji narod ili najnaivniji narod u BiH! Opravdano je ovdje postaviti i sljedeće pitanje: Zašto nije međunarodna zajednica snažnije stala ili puhala u jedra  građanskih- socijaldemokratskih stranaka u protekle četiri godine i pomogli time razvoj  BiH?

 

Ove dvije činjenice su bitne za razumijevanje  političkih procesa  u našem društvu, a posebno sada pred izbore kada se i Bošnjaci trebaju opredijeliti – što bi rekli izabrati najmanje zlo! To je zaista  teška odluka jer postoji suštinska razlika između stranaka- njihovih lidera i političara. Među političkim liderima ima onih koji ne mogu biti legitimni politički predstavnici bošnjačkog naroda jer im nije stalo do identiteta tog naroda, niti im šta znači kultura i tradicija. Među tim liderima ima onih koji bi za šaku vlasti izdali interese naroda, a za večeru prodali vjeru! Među tim liderima ima onih koji su iskompleksirani od bošnjaštva a oni bi da predstavljaju Bošnjake, ima i onih koji bi podržali nove i dalje podjele Države, dok ima i onih koji nisu Bošnjaci a imaju dominantno bošnjačko biračko tijelo. Među njima ima onih koji nisu dorasli nivo općine, a oni bi da vode državnu politiku.

 

Bošnjaci kao izborni pobjednici

 

Kako Bošnjaci ne bi bili izborni gubitnici, a postoji sasvim realna opcija da u naredne četiri godine u ime Bošnjaka donose odluke oni kojima do bošnjaštva uopće nije stalo, kao ni do lanjskog snijega! Da se to nebi desilo treba dati svoj glas onima koji su reprezentativni predstavnici bošnjačkog naroda. Onima koji su sposobni, hrabri i nadasve odlučni da dosljedno i transparetno štite interese Bošnjaka! Onima koji su se dokazali kao zaštitnici Bosne i Bošnjaka.

Bošnjacima povrh svega treba jaka stožerna stranka, stranka koja će biti garant njihove opstojnosti, stranka koja će znati i umjeti da štiti bošnjačke  interese. Stranka koja će imati iskusne kadrove da mogu nositi teret ustavnih promjena, koji će ubrzati postupak približavanja Bosne i Hercegovine evropskoj uniji i NATO integracijama.

 Bošnjacima ne treba stranka čiji lider traži asistenciju Amerikanaca u izbornoj kampanji, mi poštujemo Amerikance kao prijatelje Bosne i Hercegovine, ali ovdje Bošnjaci biraju kome će dati svoje povjerenje! Već sam rekao da bi bilo dobro da je koncept multietničkih stranaka zaživio na cijelom prostoru BiH, ali činjenica je da nije i zato nama Bošnjacima ne trebaju stranke koje imaju dominantno 90% biračko tijelo Bošnjaka, a njen lider nije Bošnjak!

 

Autor: mr sci Esmir Bašić

Akos.bA

Povezani članci