Vijesti iz zemlje

Ključno pitanje: Da li je OHR uopće prisutan u BiH?

Politički analitičar Adnan Huskić smatra da će građani Bosne i Hercegovine u narednih nekoliko dana vidjeti da li u BiH postoji Ured visokog predstavnika ili ne, odnosno, da li je OHR u BiH samo fizički prisutan, bez ikakvog utjecaja, piše novinska agencija Patria.

– Izostane li reakcija OHR-a na najavu održavanja referenduma o 9. januaru u RS, kaže Huskić za NAP, BiH ulazi u vrlo turbulentno vrijeme, bez utjecaja međunarodne zajednice koja djeluje u BiH, a onda više niko ne može biti siguran šta će to značiti za ukupne odnose u zemlji.

Prođe li Dodikov referendum o 9. januaru zakazan za 25. septembar, Huskić smatra da će lider SNSD-a u narednom periodu samo podizati ljestvicu, do konačnog referenduma o otcjepljenju.

Ustavni sud BiH proglasio je neustavnim 9. januar, koji se u RS obilježava kao Dan RS, te se kao takav ne može ni obilježavati. Ustavni sud BiH, treba napomenuti, nije svojom odlukom zabranio RS da obilježava bilo koji drugi datum kao Dan RS, već isključivo 9. januar.

Vlasti u RS ne žele prihvatiti takvu odluku Suda. Za 25. septembar najavili su referendum, na kojem će se građani u RS izjasniti da li žele da se 9. januar obilježava kao dan ovog bh. entiteta.

Referendumsko pitanje trebalo bi glasiti: “Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?”.

– Kompletnu situaciju trebamo posmatrati sa nekoliko aspekata. Prvo, razlog zbog čega se Milorad Dodik upustio u referendum poznat je manje-više svima. On ne može ponuditi bilo kakvu konstruktivnu kampanju i debatu u Republici Srpskoj. Jer je ovaj bh. entitet u posljednjih osam godina doveo na prosjački štap.

Ovo su vrlo jasne činjenice. Dakle, ne radi se o špekulacijama niti o procjenama. Naprosto, vlast u RS je uništila, osiromašila Republiku Srpsku za vrijeme vladavine Milorada Dodika. I sada, jedino što Dodiku ostaje, a to je vječito pribježište svih, jeste da će okreće konfliktu protiv drugih, koji kao smetaju da bi u društvu bilo bolje – kaže Huskić i dodaje:

– Dakle, argumentacija zbog čega je Dodik krenuo u priču o referendumu je jasna.

Huskić smatra da je dinamika u Republici Srpskoj takva da je Dodik prvo opoziciju uspio navući na „vrlo tanak led, na njegov teren“. To se desilo jer su i opozicione partije u RS jednako nacionalističke kao i Dodik i njegov SNDS. To dodatno usložnjava prilike u BiH, ali i produžava vladavinu Milorada Dodika.

– Ne treba zaboraviti činjenicu da su iz Saveza za promjene, bez ikakvog suzdržavanja, dali podršku Dodiku kada je riječ o referendumu. I šta su uradili? Doveli su sebe do toga da sedam dana pred lokalne izbore u BiH imaju referendum.

A, sedam dana pred izbore organizovati nešto tako je pokušaj izbornog inženjeringa. A ovaj izborni inženjering, (pod pretpostavke da će se referendum i održati), definitivno će polučiti bolje izborne rezultate za SNSD. U to nema sumnje – kaže Huskić za Patriju.

– Drugi aspekt je kako će međunarodni faktor reagirati na sve ovo. Milorad Dodik sada definitivno prelazi crvenu liniju. Ne dovodi on u pitanje samo odluke Ustavnog suda BiH, jer njih odavno niko ne sprovodi. Ista faktura kao SNSD-u može se uspostaviti i HDZBiH i SDA. Ovdje je u pitanju da Dodik testira gdje su granice i kolika je odlučnost međunarodnih aktera u BiH.

Prvo, da li je uopće OHR prisutan u BiH. To je ključno pitanje. Druga stvar, ako se desi da odgovor međunarodne zajednice bude ignorisanje cijele situacije oko referenduma, to će znači da je Miloradu Dodiku otvoren put da podiže ljestvicu na viši nivo kada god mu zatreba, a na kraju zatraži i referendum o nezavisnosti odnosno otcjepljenju – smatra Huskić.

Akos.ba

Povezani članci