Kako vole nevoljeni – Emina Hodžić-Patković
Emina Hodžić-Patković je rođena u Travniku 1976. godine, gdje je nakon osnovne škole završila Opću gimnaziju, a nakon toga IPA-a u Zenici. Kasnije, na istom fakultetu nastavila je školovanje i stekla zvanje profesora islamske vjeronauke. Zaposlena je u struci od 1998. godine.
Emina je udata i majka dva sina u starosti 18 i 15 godina. Bavila se, kako kaže, raznim stvarima u životu mimo rada u školi. Duži niz godina je bila vlasnica firme za uvoz i prodaju nakita GUL UNIKATI. Nakon bolesti muža, prije četiri godine, firmu je prodala i zvanično se povukla iz tog posla. Kaže da i danas radi pomalo sa nakitom, jer joj je nakit i rad na njemu velika ljubav.
Akos.ba: Krajem prošle godine iz štampe je izašla knjiga „Kako vole nevoljeni“. Emina možeš li nam reći o kakvoj knjizi je riječ?
Hodžić-Patković: Knjiga „Kako vole nevoljeni“ je jedna teška, istinita životna priča, koja je da tako kažem „morala” biti ispričana. Razlog za to je zadnji pokušaj junakinje da se na taj način nekako proba osloboditi prošlosti i njenog tereta. Ali, osim te težine, knjiga u sebi nosi i jednu poruku, jednu nadu koja se nikako ne gasi, uprkos svoj surovosti života. Knjiga je odličan izbor za one koji se nalaze u nekom teškom periodu i u problemima iz kojih ne vide izlaz. Bukvalno daje čitaocu moral i nadu da će svanuti novi dan i da će biti bolje. Nadu da poslije teškoće mora doći olakšanje ako Bog da.
Akos.ba: S obzirom da je u veoma kratkom vremenu osvojila srca čitalaca, posebno čitateljki, šta je bio glavni motiv da baš ovu knjigu prevedeš i kakve su povratne informacije onih koji su je pričitali?
Hodžić-Patković: Prvo, moram reći da knjiga nije prevedena, ne u bukvalno smislu da je prijevod. Likovi, iako su smješteni u američku priču, svi su porijeklom sa naših prostora. Ono što je prevedeno sa engleskog jezika je tzv. „Crvena bilježnica-dnevnik”, koji je opisao život junakinje kroz djetinjstvo i ranu mladost, do stupanja u brak. Ono ostalo što je u knjizi, znači dvije trećine, nastale su kroz razgovor sa članovima porodice. Tako da su se na taj način svi podaci skupili i od njih je nastala knjiga, kao jedna cjelina. Što se tiče povratnih informacija, mogu samo reći da sam iznenađena pozitivno, jer zaista nisam očekivala da će se ovako dobro prihvatiti i da će dobiti ovoliko pozitivnih kritika.
Akos.ba: Putem društvenih mreža smo saznali da se nešto novo uskoro sprema, pa možeš li nam otkriti o čemu se radi? Šta ćemo to moći uskoro čitati?
Hodžić-Patković: Trenutno je pripremi knjiga koja nosi naziv „Sejda”, i već je oduševila čitaoce koji su imali priliku čitati nekoliko odlomaka koje sam podijelila na društvenim mrežama. Sejda je priča o životu žene na početku prošlog stoljeća, sa svim teškoćama i problemima koje su u to vrijeme bile česta pojava za žensku populaciju, nažalost. Tu se susrećemo sa neravnopravnošću žene i muškarca, prisilnim brakovima bez ljubavi, teškim poslovima i teretom života kojem je tadašnja žena bila izložena. Ali ima tu i ljubavi. Ima i one istinske vjere, koja nama danas možda fali, iako imamo mnogo bolje uslove života. Uostalom, neka čitaoci pročitaju knjigu, pa neka sami analiziraju i ocjene.
Akos.ba: Emina, otkud ljubav prema pisanju, gdje nalaziš inspiraciju i šta ti je vodilja na tom putu?
Hodžić-Patković: Pisala sam otkako znam za sebe, od ranog djetinjstva. Mnogi moji radovi su i objavljivani. Nikad nisam pomislila da će od tog mog hobija izaći nešto ozbiljnije, iskreno rečeno. Ni sama ne znam zapravo kako je došlo do toga da ozbiljno krenem u ove poduhvate. Vjerujem da se sve u životu dešava u ono vrijeme kad je najbolje. Čvrsto vjerujem u to, pa tako i ovo moje pisanje, koje je koji level više od običnog hobija trenutno. Inspiracija su mi ljudi i njihove sudbine. Vjerujem da ne može pisati neko ko nema empatiju prema drugima. Kroz život sam se susretala sa mnogim ljudima i različitim ljudskim sudbinama, tako da su upravo te ispričane životne priče, osnova mog pisanja.
Akos.ba: Emina je i velika humanitarka. Možda ovom prilikom da istaknem da prvi bunar u Africi kojeg su svojim novcima sagradila djeca su upravo vaši učenici?
Hodžić-Patković: Da, i veoma smo ponosni na to. Naime, sa učenicima OŠ „Meša Selimović“ sam pokrenula ‘Hajr kasu’ gdje smo prikupljali novac s ciljem izgradnje bunara. Skupili smo 1471.70 KM i iskopan je bunar u Africi koji nosi ime naše škole.
Akos.ba: Za kraj možeš li uputiti jednu poruku za one koji još uvijek vole da pročitaju dobru knjigu, ali i za one druge!
Hodžić-Patković: Oni koji vole čitati znaju da se malo šta može porediti sa ljepotom trenutka kad se utone u svijet knjige, u nekom miru i udobnosti prostora koji koristimo za čitanje. Ne samo da čitanje knjiga obrazuje čovjeka, nego ga i oplemenjuje kao osobu. Svima koji još uvijek nisu krenuli u avanturu zvanu svijet knjiga, mogu samo poručiti da ne znaju šta propuštaju i da što prije nabave sebi neku dobru knjigu, sa zanimljivim naslovom. Vjerujem da ko jednu knjigu pročita, ne može stati na tome.
Za Akos.ba razgovarala Zilha Ramić