Kako prepoznati menstrualne poremećaje
Kako bi mogla voditi brigu o drugima i kako bi mogla voditi brigu o svim obavezama, upoznaj sebe i ne zanemaruj alarme, koji ti alarmiraju promjenu fiziologije i razvoj patologije.
Djevojke i žene prolaze kroz niz menstrualnih problema u svom životu.
Ovi problemi mogu biti različite etiologije, između ostalog su tu i stres, ishrana, fizička aktivnost, genetske predispozicije i razni faktori sredine. Ove poteškoće vrairaju od teških menstrualnih bolova (dismenoreja), preobilnog krvarenja (menoragija) do izostanka menstruacija (amenoreja).
Najčešći uzrok ovakvih stanja je hormonalni disbalans.
Niz simptoma mogu ukazati na postojanje ovog problema kao što su: osjećaj konstantnog umora, promijena na koži, pojačano lučenje znojnih žlijezda, promjene raspoloženja, gubiak apetitia itd.
Poremećaji hormonskog disbalnasa mogu biti razlčiti: ili je to povišena ili smanjena koncentracija lučenja hormona ili je to sam poremećaj endokrine žlijezde. Kompleksnost ovog procesa uključuje niz žlijezda i hormona, gdje promjenom lučenja samo jednog hormona mogu se razviti različiti poremećaji.
Neophodno je znati da se menstrualni ciklus svih žena sastoji od četiri faze: folikularna faza, ovulaciona faza, luteinizirajuća faza i menstrualna faza. Svaka faza nosi niz procesa i uključenost mnogih hormona. Od tih faza zavisi i balas hormona. Hormonalni status čini 7 najznačajnijih hormona, koji se smatraju „slikom unutrašnjih zbivanja“, a to su: FSH, LH, progesteron, prolaktin, estrogen, testosteron i kortizol.
Njihove funkcije su razne, pa ću u nastavku teksta obilježiti najznačajnije funkcije određenih hormona. Gonadotropni hormoni FSH i LH koji se luče u hipofizi (žlijezda smještena na bazi mozga) različito djeluju. FSH kod žena utiče na razvoj folikula i lučenje estradiola, dok LH utiče na ovulaciju i stvaranje žutog tijela, kojeg luče progesteron i estradiol. Progesteron i estrogen su ključni hormoni regulacije menstrualnog ciklusa i odgovorni su za stvaranje žutog tijela. Uslijed smanjenja koncentracije progesterona i time posljedična insuficijencija žutog tijela dovodi do dismenoreje.
Estrogen je bitan za procjenu funkcionalnog stanja jajnika i njegova koncentracija je smanjena kod svih poremećaja menstrualnog ciklusa. Kod sekundarne amenoreje doazi do izostanka menstruacije, a najmanje 6 mjeseci. Ovo stanje je karakteristično za tzv. sindrom policističnih jajnika (PCOS). Tada je povećana koncentracija estradiola, androgen, prolaktina i LH, a smanjna FSH-a, SHBG-a.
Prolaktin je poznat kao „hormon stresa“ čija povećana koncentracija uzrokuje sterilitet. Izostanak jedne od četiri faze menstrualnog ciklusa, ukazuje prvenstveno na neki hormonalni poremećaj.
Međutim, neka stanja ne moraju nužno ukazivati na neki poremećaj. Naprimjer, krvarenje između dvije menstruacije je posljedica stresa, naravno ukoliko se to desi jednom-dva puta u godini, a laboratorijske pretrage hormonsko statusa i ginekološki pregled ne ukazuju na poremećaje u organizmu.
Ne postoji žena koja barem jednom nije imala nekih od navedenih menstrualnih problema, naročito danas kad se kvalitet svega izmijenio; od kvaliteta hrane, lijekova do kvaliteta vlastitih života, čije vrijednosti uporno zanemarujemo. Važno je da svaka žena upozna način funkcionisanja tijela, kako bi shvatila koliko je bitno voditi brigu o sličnim problemima. Veoma je važno da ih ne zanemaruje i da se posveti dovoljno sebi.
Kako bi mogla voditi brigu o drugima i kako bi mogla voditi brigu o svim obavezama, upoznaj sebe i ne zanemaruj alarme, koji ti alarmiraju promjenu fiziologije i razvoj patologije.
Piše: Hajrović Almedina
Akos.ba