Kako je Estonija za samo 10 godina uspjela povećati natalitet
Mnoge zemlje u Europi posljednjih godina se suočavaju sa sve nižom stopom nataliteta, a mnoge od njih su već poduzele značajne mjere kako bi se oduprijele ovom ozbiljnom problemu, javlja Anadolu Agency (AA).
Jedan od najboljih primjera je zasigurno Estonija, koju su pohvalili i iz Ujedinjenih naroda (UN) zbog njene proaktivne pronatalitetne politike.
Ova baltička zemlja, koja se suočavala sa ozbiljnom demografskom krizom, uspjela je povećati natalitet u posljednjih 10-15 godina nakon što je Vlada donijela brojne mjere kojima su mnogo više investirali u porodicu i mlade ljude.
Jedna od ključnih mjera je bila povećanje finansijske podrške većim porodicama, odnosno porodicama sa troje i više djece.
Prvo su 2004. godine uveli izdašan program porodičnog odsustva prema kojem se tokom godine i pol u potpunosti isplaćuju naknade svim uposlenicima.
Potom je 2017. godine donesena odluka da se mjesečno svakoj porodici za prvo dijete isplaćuje 60 eura, kao i za drugo, a 100 eura za treće dijete. Osim toga, država nagrađuje porodice koje imaju troje i više djece – takve porodice mjesečno primaju bonuse od 300 eura.
Ukupno, estonska porodica sa troje djece danas dobija 520 eura mjesečno u porodičnim naknadama.
Kako su saopćili iz UN-a, ove pronatalitetne mjere su dale pozitivne rezultate – stopa nataliteta povećana je sa 1,32 po ženi, s početka 2000-ih, na 1,67 u 2018. godini.
Allan Puur, profesor demografije na Univerzitetu Tallinn, izjavio je da su finansijski poticaji u njegovoj zemlji imali pozitivan utjecaj na rast nataliteta, dodajući da su većoj stopi nataliteta doprinijeli i olakšan pristup državnim vrtićima kao i relativno stabilan ekonomski rast zemlje.
Prema podacima UN-a, najniža stopa nataliteta u Europi je u Bosni i Hercegovini – u ovoj zemlji svaka žena u prosjeku rodi 1,3 djece.
Akos.ba