Kako da naučite djecu organizaciji ali i još nekim korisnim vrlinama
Da ne biste sutra kukali kako je vaše djete neorganizovano, krenite sa učenjem već danas. Ne možemo vam obećati da će odjednom soba biti uredna (jer djeca su djeca) ali možete očekivati poboljšanja i biti sigurni da će dijete steći vještine korisne za cijeli život.
Portal Najbolja mama na svetu navodi slijedećih devet pametnih načina da svaki roditelj svoje dijete nauči organizaciji:
Ograničite broj stvari koje dijete ima
Neka djeca se lahko odvajaju od stvari dok su neka mnogo napornija i hoće sve da zadrže samo za sebe. Ako vaše dijete spada u ovu drugu grupu, ponudite mu njegovu fioku ili ormar – jedno mjesto samo za njegove stvari. Dopustite djetetu da zadrži šta god želi dok god može da stane u fioku ili ormar.
Tražite od djece da vam pomognu
Ohrabrite i motivišite djecu da se uključe u organizaciju tako što će vam pomoći da se svi spreme prije nego što izađete iz kuće ujutru. Uključite ih i u stizanje do cilja – neka i djeca razmisle koji je najbrži put do odredišta. Ubacite i poneki zadatak poput toga šta ne smije da se zaboravi u automobilu i slično. Pretvorite sve u igru jer tako djeca najbolje uče.
Dodijelite svakoj igrački jasnu vrijednost
Poslužite se A-B-C-D metodom određivanja prioriteta za sve pa i za igračke:
„A“ igračke su one omiljene koje dijete najviše voli i stalno se igra sa njima. (za djetetov pojam onoliko često koliko se jede ili peru zubi)
„B“ igračke su one sa kojima se prilično igra. (onoliko puta koliko se ide u supermarket npr.)
„C“ igračke su one sa kojima se dijete ne igra baš često. (onoliko puta koliko slavi praznike)
„D“ igračke su one sa kojima se dijete uopšte ne igra a D znači „donirati“!
Pokažite djeci da igračke A i B drže tamo odakle uvijek mogu lahko da ih uzmu ali i gdje mogu lahko da ih vrate, a da igračke C stoje na višim policama ili u kutijama.
Naučite djecu pravilo „jedan unutra – jedan napolje“
Kada djetetu kupite novu igračku ili odjeću, one stare stvari mogu da dobiju novog vlasnika ili se bace. Djeca moraju da nauče da ormari nisu beskonačne veličine i da ne mogu sve da prime a treba da nauče i da poklanjaju stvari i tako učine nešto lijepo i za druge. Rođendani i praznici, dani kada djeca dobijaju najviše poklona, odlične su prilike za učenje ovog pravila.
Držite se rutine
Može vam pomoći taktika da namjerno verbalizujete korake jutarnje i večernje rutine i to zajedno sa djecom. Postavite i listu koraka u kupatilu ili u spavaćoj sobi te će djeca to usvojiti i kao svoju naviku. Upišite stvari poput pakovanja užine, provjera domaćeg zadatka, oblačenje i slično. Naročito je važno da ovo uradite za večernju rutinu jer ona olakšava put ka dobrom snu.
Možete se poslužiti ovim slatkim sličicama sa slike (besplatno ih preuzmite na linku www.livinglocurto.com) ali možete ih i sami nacrtati i okačiti na zid.
Neka svaka stvar ima svoju kuću
Kao što i mi imamo kuću, tako i svaka stvar treba da ima svoj dom. To možete lahko postići tako što ćete obilježiti kutije i pomoći djetetu da nauči gdje šta stoji. Ako je vaše dijete još malo, možete koristiti i slike. Tako, kada vas dijete pita gdje da nađe nešto, vi mu pokažite da znate gdje je jer je u svojoj kući. Upravo zato treba da stvari poslije upotrebe vratimo na mjesto, da možemo ponovo da ih nađemo!
Koristite liste
Pravljenje liste je važan dio vještine planiranja. Učite djecu da to rade i sama tako što ćete, za početak, zajedno praviti listu stvari za pakovanje ili za kupovinu itd. Djeca će voljeti da precrtavaju stvari sa liste a tako ih učite i da organizuju svoje misli.
Naučite djecu da grupišu i kategorišu stvari
Ova vještina je važna za organizaciju i sortiranje. Zato djecu od malena učite da sortiraju i grupišu stvari. To možete uraditi i kroz igru – neka dijete grupiše po boji, veličini, po vrsti itd. Lahka igra je naprimjer da uzmete četiri predmeta od kojih će tri biti iste kategorije dok će jedan biti potpuno drugačiji (jabuka, banana, narandža i olovka npr.). Neka dijete izdvoji ono što ne pripada gomili.
Odgajajte pametne kupce
Učite djecu da slušaju reklame i posmatraju ih kritički. Pitajte dijete: „Kako ova reklama pokušava da te pređe da kupiš baš ono što oni žele? Da li ti je stvarno POTREBNO da imaš to u svakoj boji? Samo zato što je nešto na popustu ne znači da tako sigurno štediš, znaš li zašto?“ Sprječavanje gomilanja smeća je samo pola dobijene bitke dok će djeca koja izrastu u pametne kupce biti isto tako pametna sa svojim prostorom i vremenom.
Kako vi učite djecu organizaciji? Ako imate neki isproban recept slobodno ga podijelite s nama.
Akos.ba