U Fokusu

Istinska sloboda žene na primjeru Fatime Al-Fihri – islam vs feminizam

Osnivač najstarijeg univerziteta u svijetu je Fatima Al-Fihri. Njen otac je Muhammed Al-Fihri, bogati trgovac iz grada Karaouine (Tunis). Sa svojom porodicom je doselio u grad Fes (Maroko) u 9. stoljeću.

Fatima i njena sestra Merjem su bile vrlo dobro obrazovane; obje su obećale da će novac naslijeđen od njihovog oca koristiti za dobrobit zajednice.

Fatima je počela planirajući gradnju mesdžida po imenu Al-Karaouine, koji je trebao biti najveći mesdžid u Africi; u okviru ove građevine je osnovan Univerzitet Al-Karaouine. Taj univerzitet je bio jedan od vodećih obrazovnih i duhovnih žarišta u muslimanskom svijetu; u Ginisovoj knjizi rekorda je zabilježen kao najstariji postojeći univerzitet u svijetu, uzevši u obzir kontinuitet rada te visokoškolske ustanove.

Univerzitet je izgradio velike mislioce, teoretičare, filozofe, putnike i pisce. Pored Kur’ana i islamskog prava, studenti su podučavani i mnogim drugim predmetima kao što su gramatika, medicina, matematika, astronomija, hemija, historija, geografija i muzika. Uvedeni su i neki drugi predmeti kao prirodne nauke, fizika i strani jezici.
Moramo razumjeti da je naslijeđe ostavljeno Fatimi od njenog oca, po islamskom zakonu, bilo njeno pravo. Također moramo razumjeti i da su žene muslimanke bile ohrabrivane i podržavane da učestvuju i budu od koristi društvu, bilo to u ulozi domaćice ili društvenog edukatora. Moramo razumjeti i da nije lagan zadatak isplanirati, konstruisati i izgraditi mesdžid sa univerzitetom bez dozvole i podrške islamskog vođe.

Ovo ukazuje na veću sliku, Fatima je postigla i ostvarila svoje plemenite ciljeve, a islam i implementacija islamskih zakona i prava za žene muslimanke je učinila ovaj prelijepi cilj ostvarivim.

Danas, u arapskom svijetu, formirana je drugačija vrsta poimanja oslobođenja žena; u Tunisu, organizovani su protesti na kojima su žene protestovale u toplesima; ovaj pokret je nazvan ‘Femen’. Pokret je osnovan 2008. godine od strane Ukrajinske feminističke skupine za proteste. Femen se sastoji od feminističkih aktivistkinja širom svijeta, njihovi toples protesti su izazvali pometnju te su žene uhapšene i sudilo im se zbog „nepristojnog ponašanja u javnosti“ i „napada na javni moral“, što bi moglo dovesti do zatvorske kazne u trajanju od 6 mjeseci u Tunisu.

Tuniška režiserka Nadia el-Fani, režiserka kontraverznog filma ‘Neither God nor Mater’ (Ni Bog ni Gospodar), je također aktivistkinja Femena. Na Facebook je postavila svoju sliku pod nazivom „sloboda“. Na toj slici joj je otkrivena jedna dojka iscrtana arapskom rječju koja znači „dostojanstvo“.

U saopćenju za štampu, Ministar vjerskih pitanja je osudio proteste Femena, smatrajući ih „provokativnim“ i „u suprotnosti sa moralom i vrijednostima tuniških muslimana.“

Dakle, šta žele tuniške žene i žene iz arapskog svijeta? Koja prava zahtijevaju i šta traže?

Muslimanski svijet je trenutno vođen od strane diktatora koji traže slobodu za ljude u ime demokratije. Ne vladaju po islamskim propisima, te stoga nedostaje mnogo ljudskih prava; jedno od promijenjenih ili oduzetih prava su prava žene muslimanke. To tjera žene da se pobune protiv države i uspostave pokrete kao što je Femen, koji koristi emocije i bijes da bi protestovao za ‘slobodu’.

Kako samo malo znaju, jer upravo ta ideologija protiv koje se bore je ono što je ženama donijelo slobodu od društvenih nepravednih i opresivnih pravila.

Kako samo malo znaju, jer je islam ženama dao prava koja im nije dala nijedna druga civilizacija, a to biva iz razloga što u realnosti muslimanskog društva nedostaju rezultati islamskog učenja na tom polju. Problem će biti riješen jedino onda kada islamska država bude ponovno uspostavljena u muslimanskim zemljama sa potpunim zakonima Allaha, subhanehu we te’ala.

Žene na Zapadu su se godinama borile za pravo glasanja, za pravo plate jednake platama muškaraca, za pravo da budu priznate i cijenjene kao domaćice i stručnjaci za edukaciju u zajednici; ovi zahtjevi su razjašnjeni i dati ženama muslimankama prije 1400 godina.

Kur’an i hadis inspirišu svakog muškarca i ženu da traže znanje i da budu od koristi društvu.

Fatima Al-Fihri je jedna od mnogih žena muslimanki koja je koristila vlastita sredstva, znanje, naslijeđe i imetak za sticanje obrazovanja za i unutar muslimanskih zemalja. Rezultati uspjeha ovog univerziteta nam pokazuju da, čak i u ranim stoljećima, žene koje su obavijene velom islama jednako su voljne i inteligentne kao i današnje žene, zapravo i više.

Islam je nama ženama dao mnoga prava, zapravo i previše da bi se sva imenovala, subhanAllah, ali bez islamske države, i mi smo potlačene i žedne za pravima koja nam je Allah, subhanehu we te’ala, dao.

Nije moguće da dobijemo i uživamo u svojim pravima prije nego se hilafet ponovno uspostavi u muslimanskim zemljama – samo tada, svaka žena; i muslimanka i nemuslimanka, će moći uživati u plodovima islama.

Priredio: Ummetmedia
 

Akos.bA

Povezani članci

Back to top button