Vijesti iz svijeta

Iranski ‘bijeg’ od Kine ka Zapadu: ‘Brak’ iz koristi

Nuklearni sporazum bi mogao dramatično promijeniti odnose između Irana i Kine, omogućivši Teheranu prijeko potrebni pristup naprednijim zapadnim tehnologijama.

 

Piše: Richard Javad Heydarian

Kako su mnogi analitičari i predvidjeli, Iran i velike sile, takozvane Grupa 5+1 (Francuska, Velika Britanija, Njemačka, SAD, Kina i Rusija), nisu uspjele osmisliti sveobuhvatni sporazum prije isteka roka 24. novembra, zbog čega je bio neophodan drugi produžetak serije iznimno rizičnih pregovora do jula 2015. godine.

Sasvim razumljivo, u medijskim izvještajima fokus je bio na prvim bilateralnim pregovorima između Teherana i Washingtona. Ove dvije sile razmišljaju o mogućnosti odnosa tipa “ni neprijatelji, ni prijatelji” u budućnosti. Svi se slažu da je dogovor između Irana i SAD-a ključan za stabilizaciju krhkog regionalnog mira na Bliskom istoku, koji je narušen sektaškim sukobom.

Iran i SAD razmišljaju o mogućnosti odnosa tipa ‘ni neprijatelji, ni prijatelji’ u budućnosti.

Međutim, rijetko koji analitičar je pažljivo razmotrio motivacije i različite interese istočnih sila kao što je Kina za iranske nuklearne pregovore. Općenito, Kina je bila najsuzdržaniji učesnik u pregovorima Irana s grupom 5+1, a njene diplomate su bile ograničene na margine pregovora. Iako se Kina smatra državom koja gaji simpatije prema Iranu i čiji interesi leže u stabilnosti isporuke nafte na Bliskom istoku, ona je među državama koje su profitirale zbog izolacije Irana posljednjih godina, možda čak i najviše.

Jednostrane sankcije Zapada su omogućile kineskim kompanijama da ojačaju svoje uporište u iranskim strateškim ekonomskim sektorima, posebno u oblasti infrastrukture i energije. Bolji odnosi između Irana i Zapada, posebno SAD-a, međutim, mogli bi narušiti dominaciju Kine na iranskoj ekonomskoj sceni i izmijeniti stratešku scenu na Bliskom istoku.

Carstva od 1.000 godina

Kao iranskog susjeda (u Kaspijskom moru) i glavnog partnera u snabdijevanju nuklearnom tehnologijom, Rusiju također smatraju pogodnom za slabljenje geopolitičkih tenzija u vezi teheranskog nuklearnog programa. Rusija je s razlogom zabrinuta zbog izgleda da nakon ukidanja sankcija Iran postane glavni alternativni dobavljač prirodnog gasa za Evropu. S obzirom da je Iran na drugom mjestu u svijetu po zalihama prirodnog gasa, uglavnom neiskorištenog, savršen je kandidat za slabljenje ruskog energetskog pritiska na Evropu.

Opširnije na portalu Al Jazeere:

Iranski ‘bijeg’ od Kine ka Zapadu

Biografija autora

 

Povezani članci