Nauka i tehnologija

Internet: Od bijega od stvarnosti do ovisnosti

Naizgled bezazlen, ovaj način života nosi negativne posljedice, nekad vezane i za ozbiljne psihološke poremećaje.
 

Piše: Nedim Botić

Digitalne igre i internet su postali moj svijet, u kojem sam se krio od ugnjetavanja, ponižavanja, dosade i neuspjeha. U njima sam pronalazio utjehu ako bi mi se nešto desilo, bijeg od problema koji me okružuju, počinje svoju priču Selim A., mladić koji se godinama bori s ovisnošću o internetu.

Iako je zbog pretjeranog boravka uz monitor ispaštalo njegovo zdravlje i školovanje, on jednostavno nije mogao prestati s “igranjem”.

“Zašto sam počeo odlaziti na internet? Ispočetka je to bilo iz znatiželje i zanimljivosti, a kasnije je to preraslo u nešto veće. Bio sam na raznim takmičenjima u igri ‘Call of Duty’ i pobjeđivao, tako da sam nakon jednog osvojenog takmičenja dobio puno para, pa sam sebi kupio pravi kompjuter. S prijateljima sam razmjenjivao igrice i igrao ih satima i danima. Nisam više izlazio vani, moje kosti su počele kržljati, a moja je kondicija ‘izlapila’. Internet je postao moj cijeli svijet, u kojem sam bio prihvaćen i uspješan, za razliku od ‘običnog’ svijeta”, kaže on.

Njegov slučaj nije usamljen. Teška finansijska situacija u kojoj se regija nalazi od kraja rata, opće beznađe i tmurna svakodnevica nagnali su veliki broj mladih ljudi da svoju (ne)sreću potraže u virtualnom svijetu. Naizgled bezazlen, ovakav način života sa sobom nosi brojne negativne posljedice, ponekad vezane i za ozbiljne psihološke poremećaje, koji vode u ovisnost, koja se često poistovjećuje s ovisnošću o alkoholu ili drugim opojnim sredstvima.

“Ovisnost o internetu je opisana kao poremećaj kontrole impulsa i stručnjaci koji se bave ovom problematikom navode da je veoma slična patološkom kockanju. Ovisnici o internetu uglavnom koriste virtualni svijet fantazije u cilju povezivanja s drugim ljudima te kao vid zamjene za kontakte s osobama iz stvarnog života”, kaže Jasna Subašić, psihologinja i certificirani terapeut kognitivno-bihevioralne terapije.

“Zapravo, jedan od najvažnijih razloga zašto uopće dolazi do ove vrste ovisnosti isti je kao i kod bilo koje druge ovisnosti, a to je bijeg od problema i suočavanja s vlastitim osjećanjima praznine, depresije, bespomoćnosti ili krivnje.”

Gubitak interesa

Psiholozi ističu da ovisnik osjeća preokupiranost internetom ili igrama na mreži, pad raspoloženja i emocionalnu zatvorenost kada internet nije dostupan. Kod ovisnika granica tolerancije raste, pa on mora provoditi sve više vremena na internetu kako bi postigao osjećaj zadovoljstva.

Opširnije na portalu Al Jazeere:

Internet: Od bijega od stvarnosti do ovisnosti

 

Biografija autora

Povezani članci

Back to top button