Gdje su akteri historijskog programa uživo TV Sarajevo 2. maja 1992.
Prije 22 godine, 2. maja 1992. godine program uživo Televizije Sarajevo bio je poprište dramatičnih događaja nezabilježenih u medijskoj historiji. Višesatni program uživo pretvorio je u jedini kanal za komunikaciju između legitimnih vlasti BiH, agresora, ali i otetog predsjednika Predsjedništva BiH Alije Izetbegovića.
U studio su dolazili i javljali se direktni akteri dramatičnih događaja odbrane BiH. Novinska agencija Patria (NAP) donosi osnovne informacije o svim učesnicima tog historijskog programa uživo uvečer 2. maja 1992. godine kada je počeo prvi opći napad na Sarajevo.
Senad Hadžifejzović – voditelj – najpoznatiji i ponajbolji novinar u Bosni i Hercegovini. Čovjek koji je u programu uživo konstatirao da je u BiH počeo rat. Poslije rata bio i direktor državne televizije, a danas je osnivač i ključni čovjek privatne televizije Face TV.
Alija Izetbegović – prvi predsjednik neovisne RBiH. Bio vrhovni komandat odbrane. Umro u Sarajevu 19. oktobra 2003. godine.
Kukanjac: Tvrdio da mrava neće zgaziti
Milutin Kukanjac – general, bivši komandant Druge vojne oblasti JNA. Poznat po rečenici da JNA „neće ni mrava zgaziti“. Njegovim opkoljavanjem omogućeno oslobađanje Izetbegovića. Poslije rata jedno vrijeme proveo i u ustanovi za psihičke bolesnike. Umro 16. januara 2002. godine.
Vojislav Đurđevac – general, komandant Sarajevskog korpusa JNA – držao Izetbegovića u Lukavici. Imao naređenje da ga likvidira, tvrdio da je JNA napadnuta, a ne Sarajevo. Nikada nije procesuiran iako je aktivno učestvovao u agresiji. Tražio povrat stana u Sarajevu. Umro 2004. godine u Beogradu.
Aksentijević: Netačne izjave o događajima 2. maja
Milan Aksentijević – treći general JNA koji se javljao u program. Odmah po početku rata Milošević ga penzionisao. Živi u Sloveniji, često daje netačne izjave o događajima 2. maja 1992. godine. Bio kratko uhapšen u Hrvatskoj.
Fikret Abdić – izdajnik i osuđeni ratni zločinac. U emisiji očekivao da preuzme vlast u BiH nakon planirane Izetbegovićeve likvidacije. Pokušao odvojiti bosansku Krajinu i izazvao bratoubilački sukob u tom dijelu BiH. Živi u Hrvatskoj.
Jerko Doko – ministar odbrane RBiH, njegovo prisustvo na strani branitelja bilo izuzetno važno u tim trenucima. Kasnije je smijenjen sa te pozicije, a rat je proveo u Hrvatskoj gdje i danas živi. Bavi se biznisom.
Dr. Rizvanbegović: Legendarna direktorica Hitne pomoći
Dr. Silva Rizvanbegović – direktorica Hitne pomoći. Direktno u programu javila da agresor gađa Hitnu pomoć. Legendarna doktorica Rizvanbegović i sama poginula na radnom mjestu 16. maja 1992. godine. Ulica u Sarajevu nosi njeno ime.
Vladimir Srebrov – pjesnik i političar. Rođen kao Milan Nikolić u Požarevcu. Bio član SDS-a, ali je izabrao pravu stranu i jasno govorio o agresiji. Agresor ga uhapsio i odveo u logor Kula gdje je bio mučen. Umro je 1999. godine u Sarajevu.
Ejup Ganić – član Predsjedništva RBiH – bio zadužen da u slučaju ubistva Izetbegovića preuzme komandu. Kasnije bio i predsjednik FBiH. Prestao se baviti politikom i osnovao privatni univezitet u Sarajevu koju veoma uspješno vodi.
Stjepan Kljujić – član Predsjedništva RBiH – smijenjen sa mjesta predsjednika HDZ-a nakon početka agresije. Dao veliki doprinos radu legitimnih organa BiH. Poslije rata i danas se bavi politikom podržavajući uglavnom građanske opcije.
Vehbija Karić – komandar u Teritorijalnoj odbrani BiH – napustio JNA i priključio se odbrani BiH. Direktno u programu svojim komandatima JNA poručio da branitelji neće položiti oružje. Aktivno učestvovao i komandovao odbranom u BiH. Penzionisan kao brigadir Armije RBiH. Živi u BiH.
nap.ba