Evropska unija izvozom oružja u Egipat potiče diktaturu
Amnesty International tvrdi da su, unatoč zabrani izvoza, u Egipat 12 članica Unije jedni od glavnih opskrbljivača oružjem. Međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesty International optužila je u srijedu gotovo polovinu članica Europske unije da izvozom oružja u Egipat potiču ubojstva i mučenja u toj zemlji.
U svom najnovijem izvjeću AI navodi da su “12 od 28 država članica Unije i dalje jedne od glavnih opskrbljivača Egipta oružjem i drugom policijskom opremom”, prenosi Tanjug agenciju AFP.
Međunarodne organizacije optužuju sadašnjeg predsjednika Egipta Abdela Fattaha al-Sisija za ultraautoritarnu i represivnu vladavinu još od 2013. godine, kada je on s vlasti svrgnuo demokratski izabranog predsjednika Muhameda Mursija.
Kršenje zabrane izvoza
Organizacija ističe da gotovo polovina članica EU-a krši zabranu izvoza oružja Egiptu, koju je Unija uvela nakon što je u prosvjedima u kolovozu 2013. godine ubijeno više stotina egipatskih prosvjednika, što je službeni Brisel nazvao “primjerom uporabe izuzetno pretjerane sile”.
Ta organizacija sa sjedištem u Londonu istaknula je i da strahuje da bi zabrana izvoza oružja Egiptu mogla biti ukinuta, iako u praksi nije ni bila učinkovita u sprječavanju tog izvoza.
“Samo tijekom 2014. godine su članice EU-a odobrile 290 dozvola za izvoz vojne opreme Egiptu, u ukupnoj vrijednosti većoj od šest milijardi eura”, ističe AI.
Članice EU-a su u Egipat, između ostalog, izvozile lako oružje i streljivo, oklopna vozila, vojne helikoptere, veće oružje i tehnologiju za nadzor.
‘Uvesti embargo’
“EU bi trebala odmah uvesti embargo na izvoz svih vrsta oružja i opreme koji se u Egiptu koriste za teško kršenje ljudskih prava”, izjavio je direktor Amnestyja za kontrolu naoružanja i ljudska prava Brian Wood.
AI je upozorio da je situacija u Egiptu po pitanju ljudskih prava značajno pogoršana.
“Pretjerana uporaba sile, masovna proizvoljna uhićenja, mučenja i prisilni nestanci su postali dio uobičajenog ponašanja sigurnosnih snaga”, upozorila je zamjenica direktora Amnestyja za Bliski Istok Magdalena Mughrabi.
Al Jazeera