Kolumne i intervjui

Evoluira integrativni faktor BiH

U postizbornim kombinatorikama postepeno se otkriva, evoluira taj integrativni faktor BiH, to opće, zajedničko dobro.
 

Piše: Emir Hadžikadunić

Na današnji dan, prije tačno godinu dana, u okviru međunarodnog simpozija o Aliji Izetbegoviću i Sarajevskom procesu, održao sam predavanje na temu: ”Challenges today, perspectives of Bosnia and Herzegovina tomorrow” (Izazovi danas, perspektive BiH sutra).

Na kraju izlaganja postavio sam pitanje kuda ide Bosna i Hercegovina i pokušao dati sljedeći odgovor: “Budućnost BiH je u evolutivnom političkom procesu, iskrenom i otvorenom dijalogu svih političkih aktera, razvoju integrativne političke kulture kroz afirmaciju ekonomskih interesa svih naroda u BiH.

Budućnost je u regionalnoj, komšijskoj saradnji, u procesu evropskih integracija. Perspektiva je da glasači, građani BiH artikuliraju interese običnog čovjeka od zdravstvene zaštite, kvalitetnog školstva, sigurnog okruženja…  Naš put je evropski, naše vrijednosti su evropske, naša budućnost je evropska”.

Politički procesi u RS-u

Kao ilustrativan primjer naveo sam državnog ministra Mirka Šarovića iz SDS-a, koji je tokom svog mandata afirmirao vanjskotrgovinske interese cijele Bosne i Hercegovine, dakle interese svih nivoa vlasti, oba entiteta, svih naroda i građana, što predstavlja stvarnu brigu za svakog potrošača, proizvođača ili trgovca od Banje Luke preko Doboja do Sarajeva i Mostara.

Njega takvog smijenio je Milorad Dodik i SNSD u Parlamentarnoj skupštini BiH 23. oktobra prošle godine.

Izrazio sam, također, očekivanje da će političke partije sa sjedištem u RS-u kao dio tog evolutivnog političkog procesa pristati na programsko koaliranje preko entitetske crte.

 To bi praktično značilo da srpska pozicija i opozicija iz RS-a nisu nužno ujedinjene na državnom nivou u zaštiti jednog i jedinog, primordijalno definiranog nacionalnog interesa, što je bio slučaj svih postdejtonskih godina.

Ipak, nisam očekivao da će te promjene, ta politička evolucija ići tako brzo i tako snažno. SNSD je već izgubio polugu vlasti u Predsjedništvu BiH, time i diplomatsko konzularnu mrežu,  komandovanje oružanim snagama BiH… Moguće je da sada izgubi i Vijeće ministara BiH, kadriranje u državnim agencijama… Ono što je značajnije od toga jeste činjenica da se to desilo lideru i stranci koji su afirmirali ratne podjele ili referendumsku retoriku. I da, desilo se to u političkom dvorištu Milorada Dodika.

Danas je Republika Srpska duboko podijeljena između dva suprostavljena politička bloka. Može se pretpostaviti da će svaka entitetska većina biti na granici glasanja o nepovjerenju.  Od većinskog bloka takvo priznanje stiglo je samo od potpredsjednika SNSD-a Igora Radojičića. “Zaista je teško zamisliti da parlament sa tako uskom većinom i takvim podjelama između stranaka i blokova funkcioniše četiri godine. To je noćna mora.” Ko bi, zaista, mogao obuzdati ucjene, transfere ili iživljavanje potencijalno korumpiranih narodnih poslanika u ispunjavanju svih njihovih želja u naredne četiri godine?

Mali i veliki igrači

Bez obzira na stvarni ishod dogovora SDA, DF i Saveza za promjene RS-a za formiranje državne vlasti, njihova saglasnost oko načelnih programskih ciljeva predstavlja povijesnu prekretnicu u razvoju integrativne političke kulture u Bosni i Hercegovini.

Opširnije na portalu Al Jazeere:

Evoluira integrativni faktor BiH

Biografija autora

Povezani članci

Back to top button