Da li je ljubav ovo što osjećam?
„Ljubav je ozbiljna mentalna bolest.“ Ako ništa, tako je to makar Platon napisao. I dok neko ko je makar jednom bio ‘zaljubljen’ može vidjeti nešto istine u ovoj izjavi, u njoj postoji kardinalna pogreška. Ljubav nije mentalna bolest. Strast jeste. Ako biti zaljubljen znači da će naš život biti u djelićima i da ćemo biti potpuno slomljeni, jadni, do kraja obuzeti, jedva sposobni da funkcionišemo i spremni sve da žrtvujemo, to vjerovatno nije ljubav.
I tako, nasuprot svemu uz što smo odrasli gledajući na filmovima, taj tip opsesija koje nas potpuno obuzimaju nije ljubav. To se drugačije zove: heva – riječ koja se u Kur’anu koristi za nečije niske, životinjske strasti i prohtjeve.
Uzvišeni Allah opisuje ljude koji slijepo slijede svoje strasti kao one koji su najviše zalutali: „Pa ako ti se ne odazovu, onda znaj da se oni povode jedino za strastima svojim. A zar je iko gore zalutao od onoga koji slijedi strast svoju, a ne Allahovu uputu? Allah, doista, neće ukazati na pravi put narodu koji sam sebi nepravdu čini.“ (Kasas, 50.)
Kada naša ljubav za onimn za čim žudimo postane snažnija od naše ljubavi prema Uzvišenom Allahu to znači da smo ono za čim žudimo uzeli za svoga Boga. Uzvišeni Allah kaže: „Ima ljudi koji su umjesto Allaha kumire prihvatili, vole ih kao što se Allah voli, ali pravi vjernici još više vole Allaha. A da znaju mnogobošci da će onda kada dožive patnju – svu moć samo Allah imati i da će Allah strahovito kažnjavati.“ (Bekare, 165.) Ako nas naša ljubav prema nečemu čini spremnim da se odreknemo svoje porodice, ponosa, samopoštovanja, tijela, duševnog zdravlja, duševnog mira, vjere, čak i svog Gospodara koji nas je stvorio iz ničega onda znajmo da to nije ljubav, da nismo zaljubljeni. To je ropstvo, a mi smo robovi. O takvim osobama Uzvišeni Allah kaže: „Reci ti Meni ko će uputiti onoga koji je strast svoju za boga svoga uzeo, onoga koga je Allah, znajući ga, u zabludi ostavio i sluh njegov i srce njegovo zapečatio, a pred oči njegove koprenu stavio? Ko će mu, ako neće Allah, na pravi put ukazati? Zašto se ne urazumite?“ (Džasije, 23.) Zamisli tu strahotu, da nečiji vid, sluh i srce budu zapečaćeni. Heva nije zadovoljstvo. To je zatvor, to je ropstvo uma, tijela i duše.
U Čarls Dikensinovim „Velikim Očekivanjima“ Pip u opisu njegove opsesije Estelom kaže: „Znam, na svoju žalost, opet i opet, ako ne uvijek, da sam je volio protiv razuma, nasuprot obećanju, nasuprot miru, nasuprot nadi, protiv sreće, uprkos svemu obeshrabrujućem što je to moglo biti.“ Dikensonova gospođica Havišam ovo dalje opisuje: „Kazaću vam…šta je zapravo ljubav. To je slijepa posvećenost, neupitno samoponiženje, krajnja potčinjenost, povjerenje i vjerovanje protiv samog sebe i protiv cijelog svijeta, dajući cijelo svoje srce i dušu – kao što sam ja uradila.“ Ovo što gospođica Havišam opisuje nije prava ljubav. To je heva. Prava ljubav, kako ju je Uzvišeni Allah zamislio, nije bolest ni ovisnost. To je privrženost i milost. Uzvišeni Allah, dž.š., u Svojoj Knjizi kaže: „I jedan od dokaza njegovih je to što za vas, od vrste vaše, stvara žene da se uz njih smirite, i što između vas uspostavlja ljubav i samilost; to su, zaista, pouke za ljude koji razmišljaju.“ (Rum, 21.) Prava ljubav donosi smiraj , a ne unutrašnje mučenje. Prava ljubav ti omogućava da budeš u miru sa samim sobom i sa Bogom.
Jedan od sigurnih načina da se ne pogriješi je da sebi postaviš pitanje: „Da li me približavanje toj osobi koju volim vodi bliže Uzvišenom Allahu ili dalje od Njega?“ Drugim riječima da li je ta osoba zamijenila Uzvišenog Allaha u mom srcu? Prava ili čista ljubav ne bi se nikada trebala suprotstavljati ili natjecati sa nečijom ljubavi prema Uzvišenom Allahu. Ona je treba jačati. To je prava ljubav koja je moguća jedino unutar granica koje je Uzvišeni Allah dozvolio. Borba protiv svojih strasti je pretpostavka za postizanje Dženneta. Uzvišeni Allah kaže: „A onome koji je pred dostojanstvom Gospodara svoga strepio i dušu od prohtjeva uzdržao, Džennet će boravište biti sigurno.“ (Nazi’at, 40-41.)
Izvor: Osvježi svoje srce
Autor: Jasmin Mudžahid
Za Akos.ba izdvojila i pripremila: Fahreta Vreva