Članovi porodica u Trnovu na mjestu svirepog ubistva šestorice Bošnjaka: Bol nikada neće proći!
Šestoricu Bošnjaka, dječaka i muškaraca iz Srebrenice, na mučki način, pucnjima s leđa, ubili su pripadnici srpske paravojne formacije “Škorpioni” u julu 1995. godine u Trnovu. Ubijeni su: Safet Fejzić (17), Azmir Alispahić (16), Sidik Salkić (36), Smail Ibrahimović (35), Dino Salihović (18) i Juso Delić (25)
Članovi porodica okupili su se danas u Trnovu, na mjestu na kojem su pripadnici zloglasne srpske paravojne jedinice “Škorpioni” prije 20 godina na najbrutalniji način, pucnjima s leđa, ubili šetoricu muškaraca bošnjačke nacionalnosti među kojima je najmlađi ubijeni imao 16, a najstariji 35 godina.
Delegacija koju su uglavnom činile majke, sestre, supruge ubijenih odala je počast ubijenim polaganjem cvijeća i učenjem odlomaka iz Kur’ana, javlja Anadolu Agency (AA).
Šestoricu Bošnjaka, dječaka i muškaraca iz Srebrenice, na mučki način, pucnjima s leđa, ubili su pripadnici srpske paravojne formacije “Škorpioni” u julu 1995. godine u Trnovu. Ubijeni su: Safet Fejzić (17), Azmir Alispahić (16), Sidik Salkić (36), Smail Ibrahimović (35), Dino Salihović (18) i Juso Delić (25).
Majka 16-godišnjeg Azmira, Nura Alispahić, unatoč bolesti, došla je da obiđe mjesto gdje je ubijen njen sin. Drugi sin, 24-godišnji Admir je 25. maja 1995. godine ubijen na Tuzlanskoj kapiji.
“Dvadeset godina je prošlo, a meni kao da je bilo juče. Niko ne poduzima ništa da se na ovom mjestu nešto uradi, niti su kažnjeni oni koji su ih pobili. Nisu kažnjeni kako treba”, priča Nura kroz suze.
Kako kaže, iako su prošle dvije decenije od ovog zločina, njoj je sve gore i gore. Nura je pronašla posmrtne ostatke sina Azmira i ukopala ga 2003. godine.
Ramzija Ibrahimović je došla da obiđe mjesto na kojem je prije 20 godina ubijen njen suprug Smail.
“Ukopali smo ga u Srebrenici. Kako mi je doći ovdje? Sva drhtim. Šta imam pričat'”, kaže Ramzija kroz suze i izražava nezadovoljstvo dosadašnjim presudama koje su izrečene za ovaj zločin.
Vahida Delić, supruga Juse, kaže da su njenog supruga “škorpioni” zlostavljali, a nakon toga i ubili. Kaže da je bila na suđenju Miloradu Momiću u Hrvatskoj, ali nije izdržala do kraja.
“Izgubila sam se. Kada sam se probudila, našla sam se u bolnici. Nemam šta da pričam. Treba i Vladu našu da bude sramota, da ovdje dolazimo na travu, ni spomen-obilježja nema da položimo cvijeće. Niko se ne interesuje za nas. Dvadeset godina za nas nije 20, za nas se ovo dešava svake sekunde i nije jednoj u godini, za mene je svaki dan 17.”, poručila je Vahida.
Dodaje da se njihova bol i tuga ne može ispričati. Iza Juse su ostala dva sina, a njegovi posmrti ostaci su ukopani 2007. godine.
Jusin brat Bekto kaže da ga on, kao brat, nije mogao prepoznati na snimku koliko su ga udarali.
“Udara ga u kamionu svezanog i kaže: šta drhtiš. Ubija ga svezanog. Kakvi su to heroji? Ja sam ’95. bio na proboju iz Srebrenice. Što nisu došli na Baljkovicu gdje smo pucali? On se predao, nije mogao dalje… Viđen je oko Konjević Polja, a kako da ovdje završi?”, ispričao je Bekto
Za zločin u Trnovu 2007. godine osuđeni su komandant jedinice Slobodan Medić, te Branislav Medić na po 20 godina zatvora. Pero Petrašević, koji je priznao zločin, osuđen je na 13 godina, a Aleksandar Medić osuđen je na pet godina zatvora. Aleksandar Vukov oslobođen je optužbe, jer prema odluci sudskog vijeća u Srbiji, nije bilo dokaza da je izvršio zločin sa predumišljajem.
U genocidu počinjenom nad Bošnjacima u Srebrenici i oko nje tokom jula 1995. godine ubijeno je više od osam hiljada uglavnom muškaraca i dječaka.
Akos.ba