Budi odgovoran mu’allim i pažljiv prema svakom djetetu!
1) Nastoj uspostaviti kontakt sa roditeljima svih svojih polaznika i povremeno ih posjećuj; to će rezultirati boljim i redovitijim odzivom na pouku.
2) Ako prilikom upisa djece primjetiš da ti neko nedostaje, ili ako neko dijete u toku školske godine prestane dolaziti u mekteb, obavezno posjeti roditelje i raspitaj se za dijete, za njegovo zdravlje i eventualni razlog nedolaska na pouku. Ukoliko je dijete bolesno ili u bolnici, nastoj ga obavezno posjetiti; to će i roditelja i dijete još više opredijeliti za mekteb i mu’allima, jer će osjetiti tvoju iskrenu ljubav i pažnju prema djeci.
3) U svojim predavanjima i razgovorima sa roditeljima preporuči im i upozori ih da se ne otuđuju od svoje djece, da nađu više vremena za njih – kako se djeca ne bi otuđila od njih. Upozori ih da nije dovoljno samo djecu poslati u mekteb mu’allimu pa da bude sve riješeno, nego da i oni moraju, ponajviše, učestvovati u procesu mektebske pouke svoje djece, jer su oni kao roditelji najodgovrniji za njihov odgoj.
4) Ako se slučajno desi da se dvoje mektebske djece posvađaju u mektebu ili na drugom mjestu, ti ih izmiri i objasni im da to mektebska djeca ne smiju činiti, već da moraju biti primjer drugoj djeci u svom ponašanju. Ne priklanjaj se nikad jednoj ili drugoj strani, osim kad je to očigledno potrebno. Ne uzimaj sebi za pravo da ih ti kažnjavaš, nego, ako je to “teži slučaj“, upoznaj roditelje s tim i zajedno to riješite.
5) Ako imaš male djece u grupi, onda zaduži veću djecu da na njih pripaze na ulici prilikom dolaska i odlaska iz mekteba.
6) Kada je hladno, potrudi se i obezbijedi da mektebska učionica bude zagrijana, a klupe, u kojima djeca sjede, ili stolice da budu nečim prekrivene, kako se djeca ne bi prehladila, jer su one hladne čak i ljeti, a djeca, naročito ženska, uglavnom se lagahnije oblače.
7) Ako nekom djetetu iz tvog mekteba umre otac ili mati, imaj posebno razumijevanje prema njemu, a skreni na to pažnju i ostaloj djeci. Ako se radi po polazniku iz grupe koja uči Kur’an, organizuj da polaznici te grupe, zajedno s tobom, na prvom času iza dženaze, prouče Jasin-i šerifu mrlom roditelju dotičnog djeteta. Uostalom, dobro ti je poznat hadis-i šerif u kome Muhammed a.s. navodi da će čovjek poslije svoje smrti imati koristi, pored dobrih djela i korisnog znanja, “i od dobrog i odgojenog djeteta koje će dovu činiti za njega“.
Ukoliko se radi o socijalnoj ugroženoj djeci u takvim slučajevima, onda preko djece i džematlija preporuči da im se materijalno pomogne, jer je to islamska obaveza svih vjernika.
8) Ukratko rečeno, dragi mu’allime, mektebska djeca su tebi u amanet data. Zato ih pazi, voli ih i brini se za njih kao za svoju rođenu djecu. Nemoj dozvoliti (nikada!) da se zbog tvog eventualnog nekog nepromišljenog postupka ili odnosa prema njima umanji njihov broj na pouci. Nastoj da svojim lijepim postupkom i roditeljskom pažnjom povećaš njihov broj u svom mektebu, jer “Allah sve vidi i sve zna“.
Izvor: Risala Mu’allimu
Izdavač: Starješintvo Islamske Zajednice Bosne i Hercegovine, Sarajevo, 1990.
Autor: Omer Štulanović
Za Akos.ba priredila: Medina Kanlić