Vijesti iz svijeta

Malezijski premijer na čelu protesta zbog nasilja nad Rohinja muslimanima u Mijanmaru

Na hiljade ljudi okupilo se u glavnom malezijskom gradu Kuala Lumpuru na skupu koji predvodi premijer Najib Razak, u znak protesta protiv nasilja nad Rohinja muslimanima u Mijanmaru, prenosi Anadolu Agency (AA).

Protestu kojeg je organizovala vlada pridružio se i zamjenik malezijskog premijera Ahmad Zahid Hamidi, predsjednik malezijske Islamske partije Abdul Hadi Awang i drugi federalni ministri.

Građani su nosili transparente kojima osuđuju nasilje nad Rohinja muslimanima i koji takvo nasilje nazivaju vrijeđanjem islama.

Vlada Mijanmara pozvana je da odmah obustavi nasilje u svojoj zapadnoj državi Rakhine koja je dom za oko 1,2 miliona Rohinja.

“Ovaj dan je ponos za sve nas muslimane koji smo ustali protiv nasilja koje se čini nad našom braćom i sestrama u Mijanmaru”, rekao je Razak.

Oko 400 Rohinja ubijeno je u vojnim operacijama na sjeveru Rakhine od 9. oktobra ove godine. Mijanmarska vlada, sa druge strane, tvrdi kako je “u sukobima poginula 91 osoba, od čega 17 vojnika i 74 napadača”.

Svjetske humanitarne organizacije apeluju kako se nad Rohinja muslimanima u Rakhine provodi nasilje od strane vojske, te da je međunarodnim posmatračima i novinarima zabranjen ulazak na ta područja.

Malezija je prošlog mjesca kritikovala mjanmarsku vladu zbog, kako su tada rekli, etničkog čišćenja usmjerenog protiv Rohinja.

Zvaničnici Malezije zatražili su tada hitni sastanak sa državnom savjetnicom Mijanmara Aung San Suu Kyi.

Prošle sedmice zamjenik generalnog direktora Ureda mjanmarskog predsjednika odgovorio je da se takav zahtjev kosi sa principima Asocijacije nacije jugoistočne Azije (ASEAN) u kojima se zemljama članicama zabranjuje da se miješaju u unutrašnje poslove drugih zemalja članica.

“Vlada Mijanmara treba da podržava i one odredbe ASEAN-a koje se odnose na poštivanje ljudskih prava. Ne smiju se praviti da to ne vide i ne smiju raditi sve što hoće u ime demokratije”, rekao je Rezak na današnjem protestu.

On je najavio kako će građani Malezije organizovati još mitinga zbog stanja u kojem su Rohinje te pozvao i predsjednika Indonezije, zemlje s najviše muslimana u svijetu, da učini isto.

Malezijski ministar Anifah Aman rekao je kako pitanje Rohinja više nije samo pitanje Mjanamara, već međunarodne zajednice, budući su je na desetine hiljade muslimana pobjeglo u druge zemlje jugoistočne Azije.

U Rakhine od 2012. godine bjesni nasilje između budista i muslimana.

Mijanmar, u kojem živi oko 60 miliona stanovnika, uglavnom budista, 2011. godine je prešao na demokratski režim vladavine.

Ipak, u vjerskim sukobima tokom prethodnih pet godina ubijeno je 280 muslimana, dok je 140 hiljada osoba moralo napustiti svoje domove.

Međunarodne organizacije za ljudska prava navode da su Rohinja muslimani svakodnevno izloženi sistemskom nasilju, ali i pravnoj, socijalnoj i ekonomskoj diskriminaciji.

Rohinja muslimani čine oko pet posto stanovništva Mijanmara, odnosno oko 2,5 miliona. Prema službenim podacima i izvještajima Ujedinjenih naroda (UN), Rohinja muslimani su najugroženija nacionalna manjina u svijetu, nemaju svoju državu i njihova prava su znatno ograničena.

Nacionalističke grupe u Mijanmaru zahtijevaju da vlada te zemlje proglasi da ne postoji etnička grupa Rohinje. Traže da se muslimanska etnička grupa nazove “bengalskom”, što bi značilo da je ta grupa ilegalno emigrirala iz susjednog Bangladeša.

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button