Historija i tradicija

Bihać: Top sa sokolačke kule nakon osam decenija opet puca najavljujući iftar

Uz zvuk sokolačkog topa mrse se postači u naseljima Ripač, Pritoka, Orljani, Ribić i centaru Bihaća

Tradicija oglašavanja iftarskog vremena putem ramazanskih topova u Krajini je utihla nakon Drugog svjetskog rata.

Novije generacije su već navikle da se iftare uz kandilje i ezane sa minareta lokalnih džamija.

Slijedeći primjer drugih sredina koje su u svoje mahale još krajem ’90-ih godina vratili ovu tradiciju, mještani bihaćkog naselja Sokolac su 2015. godine ponovo dobili svoj ramazanski top koji je posljednji put opalio sa zidina starog grada daleke 1941. godine.

Uz zvuk sokolačkog topa mrse se postači u naseljima Ripač, Pritoka, Orljani, Ribić i centru Bihaća.

Top puče bajram prođe – kaže jedna narodna izreka, što ukazuje na to da je na tim prostorima dugo postojala tradicija pucanja iz ramazanskih topova.

Nije to ništa čudno, kaže u razgovoru za Anadolu Agency (AA) Safet ef. Begić lokalni imam, koji je od početka aktivno uključen u projekat vraćanja i održavanja tradicije oglašavanja topa u vrijeme ramazana, jer su Krajišnici poznati po tome što vole da svaki značajan događaj, a posebno veselje, poprate uz pucnje iz oružja.

“Počeli smo 2014. godine sa improviziranom cijevi za vatromet iz koje smo ispaljivali da bi 2015. godine sami napravili ovaj top iz kojeg i sada pucamo. Top je urađen po maketi nekadašnjih ramazanskih topova iz osmanskog vremena, a ručno ga je izradio naš mještanin i mutavelija džemata Aladin Žeri koji je certificiran za ispaljivanje vatrometa za što posjeduje i dozvolu. Svake godine moramo pribaviti dozvolu za upotrebu prostora Starog grada i dozvolu od policije za pucanje iz topa. Sve ide preko Medžlisa Islamske zajednice Bihać, a Gradska uprava daje finansijsku podršku“, ističe efendija Begić.

Ramazanski top u Sokocu postao je svojevrsna atrakcija koju dolazi gledati staro i mlado. Ali, osim uz ramazan, iz topa se puca i na Bajram kako bi se označio početak bajramskih blagdana i ozvaničilo nastupanje slavlja.

“Ovo je jedna posebna draž zbog čega u narodu postoji jedna izreka koja kaže – Top puče bajram prođe. U našoj tradiciji je da se topom oglašava početak iftara, naravno i ezan i kandilji imaju neku svoju draž, ali čini mi se da je ovo sad donijelo neku svoju posebnu dimenziju. Posebno kada imamo goste na našim iftarima, to im predstavlja neku vrstu specijalnog iftarskog doživljaja. Iz topa pucamo i na Bajram poslje klanjanja Bajram-namaz da označimo početak slavlja“, kaže efendija Begić.

Akos.ba

Povezani članci