Historija i tradicijaU Fokusu

Dan Armije Republike BiH

Na današnji dan prije 33 godine formirana je Armija RBiH – simbol otpora, jedinstva, časti i borbe za slobodnu Bosnu i Hercegovinu.

Armija Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH) bila je ključna oružana snaga koja je odigrala nezamjenjivu ulogu tokom najtežih godina agresije na Bosnu i Hercegovinu. Osnovana 15. aprila 1992. godine, upravo na ovaj datum obilježavamo Dan Armije RBiH, koja je postala simbol borbe, otpora i odlučnosti naroda BiH da brani svoju međunarodno priznatu i suverenu državu.

Formiranje Armije RBiH: Početak herojske borbe

Početak 1992. godine donio je Bosni i Hercegovini teške izazove. Nakon što je Bosna i Hercegovina postala međunarodno priznata, uslijedila je agresija na našu suverenu zemlju, koja je započela napadima agresorskih snaga iz susjednih zemalja. Kako bi se oduprla ovoj agresiji, Bosna i Hercegovina je imala potrebu za organiziranim vojnim odgovorom.

Armija RBiH osnovana je 15. aprila 1992. godine, a njeno formiranje predstavljalo je odgovor na napad. Osnovana je uglavnom od jedinica Teritorijalne odbrane BiH, rezervnog sastava policije i dobrovoljaca iz svih krajeva zemlje. Ove jedinice su brzo postale srž otpora protiv agresije, a Armija RBiH se transformisala u profesionalnu vojsku koja je branila teritorijalni integritet zemlje i narodnu slobodu.

Vrhovni zapovjednik i formacija ARBiH

Vrhovni zapovjednik Armije RBiH bio je predsjednik Republike Bosne i Hercegovine, Alija Izetbegović, koji je od početka ratnih sukoba pružao snažnu političku i moralnu podršku oružanim snagama. On je bio ključna figura u donošenju odluka koje su omogućile ARBiH da organizira efikasan otpor protiv agresorskih snaga.

Nakon Dejtonskog sporazuma 1995. godine, Armija RBiH je zajedno sa Hrvatskim vijećem obrane (HVO) formirala Vojsku Federacije Bosne i Hercegovine, čime je stvorena nova struktura vojne moći koja će se kasnije transformirati u Oružane snage Bosne i Hercegovine.

Struktura i organizacija Armije RBiH

Armija RBiH bila je organizirana na regionalnom principu kroz sedam korpusa. Svaki korpus predstavljao je organizacijsku jedinicu koja je bila odgovorna za određeni teritorijalni dio BiH. Ovi korpusi su odigrali ključnu ulogu u obavljanju vojnih operacija i obezbjeđivanju odbrane zemlje.

    1. korpus: Sarajevo

    1. korpus: Tuzla

    1. korpus: Zenica

    1. korpus: Mostar

    1. korpus: Bihać

    1. korpus: Konjic

    1. korpus: Travnik

Svaka od ovih jedinica bila je sastavljena od borbenih snaga koje su bile specifično prilagođene za svoje regije, s ciljem da osiguraju sigurnost i stabilnost na svakom dijelu teritorija.

Simbolika i odlikovanja ARBiH

Najprepoznatljiviji simbol Armije RBiH bio je ljiljan, koji je postao simbol otpora, borbe i nade za sve patriote koji su stajali na braniku svoje domovine. Grb Armije RBiH bio je zapravo grb Republike Bosne i Hercegovine, ali s dodatkom zlatnih mačeva i vojnih natpisa koji su označavali vojnu čast i odlučnost.

Najveće odlikovanje koje je ARBiH dodjeljivala svojim pripadnicima bilo je “Zlatni ljiljan”. Ovo odlikovanje je dodijeljivano za izuzetnu hrabrost, efikasnost i odanost u ispunjavanju glavnog cilja ARBiH – odbranu Bosne i Hercegovine od agresije i izdajstva. Zlatni ljiljan je bio simbol priznanja za one koji su dali sve za očuvanje teritorijalnog integriteta države.

Naslijeđe Armije RBiH: Borba za opstanak države

Armija RBiH, iako je tokom rata bila suočena s mnogim izazovima, postala je simbol borbe, otpora, i nade za budućnost. Niko nije mogao zanemariti hrabrost, požrtvovanost i patriotizam boraca koji su činili ovu vojsku. Iako je bila formirana u izuzetno teškim uslovima i s nedostatkom oružja, Armija RBiH je uspjela obezbijediti ključne pobjede koje su omogućile opstanak Bosne i Hercegovine.

Nakon rata, kao rezultat Dejtonskog mirovnog sporazuma, ARBiH je zajedno s HVO-om postala temelj Vojke Federacije Bosne i Hercegovine, a u kasnijim godinama reformama u vojnoj organizaciji postala je dio Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, koja danas čini temelj sigurnosti i stabilnosti ove zemlje.

15. april, Dan Armije RBiH, nije samo dan kada se sjećamo heroja koji su se borili za naš opstanak, nego i podsjetnik na vrijednosti slobode, borbe i otpora protiv svake nepravde. Armija Republike Bosne i Hercegovine nije bila samo vojna sila – bila je simbol narodnog jedinstva i borbe za očuvanje suverene države. Danas, možemo biti ponosni na sve što su borci ARBiH postigli, te na naslijeđe koje su ostavili budućim generacijama.

akos.ba
foto: historija.ba

Povezani članci

Back to top button