Albanija: Građani u nedelju izlaze na desete parlamentarne izbore nakon pada komunizma
- Izborna reforma donosi i neke novine na ovim izborima, kao što su otvorene izborne liste sa imenima kandidata, identifikacija birača biometrijskim dokumentima i pilot projekat elektronskog glasanja u jednoj od izbornih zona Tirane
Građani Albanije u nedelju, 25. aprila, izlaze na birališta i glasaće na desetim parlamentarnim izborima nakon pada komunizma u toj zemlji pre 30 godina, javlja Anadolu Agency (AA).
Na ovim izborima pravo glasa ima 3.588.869 građana Albanije, od kojih 107.024 glasa po prvi put. Za 140 poslanika Skupštine Albanije natječe se 1.841 kandidat u 12 izbornih zona.
Izborna reforma donosi i neke novine na ovim izborima, kao što su otvorene izborne liste sa imenima kandidata, identifikacija birača biometrijskim dokumentima i pilot projekat elektronskog glasanja u jednoj od izbornih zona Tirane, glavnog grada Albanije. Izborni sistem je proporcionalan sa regionalnom konkurencijom.
-Glavni subjekti na izborima Socijalistička i Demokratska partija-
Za izbore 25. aprila pri Centralnoj izbornoj komisiji registrovalo se 46 političkih subjekata, od kojih su tri koalicije. Jedna od koalicija je “Demokratska partija- Alijansa za promene” sa 13 partija, koju predvodi Demokratska partija Albanije (PD) Lulzima Bashe. Njihov cilj je da se nakon osam godina u opoziciji, vrate na vlast.
Socijalistička partija Albanije (PS) premijera Edi Rame, koja se takmiči samostalno, završava drugi mandat za redom na čelu Albanije i u nedelju traži i treći.
Treći po snazi je Socijalistički pokret za integracije (LSI) liderke Monike Kryemadhi, bivše partije aktuelnog predsednika Albanije Ilira Mete. Ta partija je pred ove izbore sklopila sporazum sa Demokratskom partijom o zajedničkoj vladavini nakon izbora.
Na izborima učestvuju i četiri potpuno nove stranke, ali se njima ne daju neke velike šanse za bolji rezultat. Takođe po prvi put se takmiči i ogranak kosovskog Pokreta “Samoopredeljenje” u Tirani, ali kroz prijavljena tri nezavisna kandidata. Procenjuje se da zbog pravila regionalne konkurencije nezavisni kandidati gotovo da nemaju nikakvih šansi da uđu u Skupštinu.
-Izboru u uslovima pandemije COVID-19-
Na ovim izborima problem sa pandemijom COVID-19 je učinio da državljani Albanije koji rade u inostranstvu, jer po dolasku u zemlju moraju u dvonedeljni karantin. Predsednik Albanije Ilir Meta tražio je da se ta mera ukine, kako se ne bi diskriminisali glasači iz dijaspore.
Takođe pacijenti sa COVID-19 koji su u bolnicama neće moći da glasaju, što mnogi ocenjuje kao kršenje prava glasača, ali iz Centralne izborne komisije tvrde da je to po zakonu.
Jednomesečna predizborna kampanja održana je u uslovima pandemije COVID-19, tako da nije bilo klasičnih velikih partijskih mitinga.
Opšta ocena analitičara je da partijama nedostaju programi i ideje, a kampanja je protekla u međusobnom optuživanju vladajuće Socijalističke partije i glavne opozicione stranke Demokratske partije.
Zabeleženi su i incidenti. U gradu Elbasanu u sredu, 21. aprila, ubijen je jedan član Socijalističke partije i ranjeno je još četiri lica.
Edi Rama je u kampanji potencirao obnovljene kuće i stanove uništene zemljotresom 26. novembra 2019. godine, otvarao infrastrukturne projekte širom zemlje, obećavao povećanje plata i promovisao imunizaciju anticovid vakcinama.
Opozicioni lider Lulzim Basha, koji je pre osam godina nasledio dotadšnjeg lidera partije i albanskog premijera Sali Berishu, tokom kampanje je potencirao da će raditi na eliminaciji siromaštva, smanjenju nezaposlenosti i odlaska mladih iz zemlje.
Demokratska partija i Socijalistički pokret za integracije su nakon poslednjih izbora 2017. godine optužili Socijaliste za kupovinu glasova, pa su usledili masovni protesti, predaja mandata poslanika i bojkot lokalnih izbora 2019. godine.
Albanija je od 2009. punopravna članica NATO saveza, a uspešnost ovih izbora se procenjuje kao odlučujuće za otpočinjanje pregovora o pristupanju Albanije Evropskoj uniji.
Akos.ba