Panel u Sarajevu povodom 15. jula: FETO je kvazivjerski pokret koji je evoluirao u terorističku organizaciju
Panel je počeo učenjem odlomaka iz Kur’ana, koji je proučio Hasan Atli, savjetnik za vjerska pitanja u ambasadi Republike Turske.
Ambasador Republike Turske u BiH Haldun Koc se u svom izlaganju osvrnuo na FETO, istaknuvši da je ova teroristička organizacija pokušala srušiti demokratski izabranu Vladu, predsjednika i ustavni poredak Turske. No, pokušaj je osujećen, ali je iza njega ostalo 250 poginulih građana i preko 2.000 ranjenih.
Tokom izlaganja, putem slajda su prikazane i autentične fotografije i videozapisi iz noći 15. jula, za koje je Koc istakao da su zapravo najbolji i najkonkretniji dokazi sa čim je Turska bila suočena u noći 15. jula 2016. godine.
Osvrnuvši se na Fetullaha Gulena, lidera pokreta FETO, koji od 1999. godine boravi u Pennsylvaniji, Koc je istakao kako je to propovjednik bez vjerskog obrazovanja, svršenik osnovne škole, koji je svoj pokret ustanovio u ranim 70-im godinama. Kako je istakao, Gulen je sredinom devedesetih godina počeo prikazivati sebe i svoj pokret kao prosvijetljeno i prozapadno lice naprednog umjerenog islama, piše Anadolija.
Koc je naglasio kako je sve to bila maska, odnosno da je Gulen u stvarnosti vodio jedan radikalan, tajnoviti kult.
– Pokušaj udara 15. jula razotkrio je pravo lice FETO-a. Organizacija se usudila da pokuša preuzeti tursku državu, koristeći oružje i terorističke metode”, naglasio je Koc te dodao kako je njegova zemlja odlučna poduzeti sve potrebne mjere u granicama vladavine prava, poštujući temeljna prava i slobode i u cijelosti poštujući svoje međunarodne obaveze da se suprotstavi organizaciji i poziva međunarodnu zajednicu da uradi svoj dio u uklanjanju ove sigurnosne prijetnje.
U nastavku panela, prisutni su imali priliku pogledati 11-minutni video koji je bio kratak osvrt na sva dešavanja u noći 15. jula. Video se završava s imenima i fotografijama šehida 15. jula, a tom prilikom su se mogli primijetiti emotivni trenuci, gdje pojedini gosti nisu mogli prikriti suze.
Sedad Bešlija, historičar i predsjednik udruženja Centar za osmanističke studije, koji je također govorio na večerašnjem panelu, kazao je kako je ono što se naziva FETO, jedan kvazivjerski pokret koji je evoluirao u terorističku organizaciju.
“To se desilo bombardiranjem zgrade vlastite Narodne skupštine, predsjedničke palate, civila na ulicama Turske, to je organizacija koja se, očigledno, već četiri decenije pod krinkom vjere izdavala za jedan vjerski pokret koji ima humanističke ciljeve, međutim maske su pale 15. jula 2016. – poručio je Bešlija.
On je naglasio kako građani BiH trebaju biti svjesni da se elementi takve jedne organizacije nalaze na tlu BiH, da su se nalazili, te da u svakom slučaju moraju biti budni.
– Prije svega, vjerski i politički lideri, odnosno institucije u BiH trebaju biti budni na jednu takvu opasnost, koja Bosni i Hercegovini uopće ne treba – smatra Bešlija.
Predsjednik balkanske podružnice Nezavisnih industrijalaca i biznismena iz Turske (MUSIAD), Bilal Kara rekao je kako je vrlo važno tačno i na pravi način prenijeti zemljama regije šta se to desilo 15. jula 2016.
– Današnjim panelom želimo se sjetiti svih naših građana koji su dali svoje živote 15. jula. Pokušaj puča nije samo bio politički pokušaj puča. To je ujedno bio i pokušaj udara na našu ekonomiju. Hvala Bogu pa je taj pokušaj puča osujećen. Da je kojim slučajem uspio, Turska bi se ponovo vratila u teški period 70-ih godina – rekao je Kara.
Akos.ba