Sjećanje na 1.601 ubijeno dijete Sarajeva

Sarajevo 5. maja zastaje u tišini, bolu i dostojanstvu. Odlukom Vlade Kantona Sarajevo iz 2019. godine, ovaj dan zvanično se obilježava kao Dan sjećanja i žalosti za 1.601 dijete ubijeno tokom opsade Sarajeva. Na Spomen-obilježju ubijenoj djeci u Velikom parku okupljaju se roditelji, građani, zvaničnici i učenici kako bi položili cvijeće i još jednom podsjetili na zločin koji i dalje nije dobio pravosudni epilog.
Opsada Sarajeva, koja je trajala 1.425 dana, od 5. aprila 1992. do 29. februara 1996. godine, ostaje najduža opsada jednog glavnog grada u modernoj historiji ratovanja. Tokom tog perioda poginulo je 11.541 građanin, među njima i veliki broj djece.
Nezaboravljena djeca Sarajeva
Djeca su ginula dok su se igrala u dvorištima, na putu do škole, ili čak u svojim domovima. Većina njih pogođena je snajperskim hicima ili granatama ispaljenim sa okolnih brda. Njihova imena i njihova lica ostaju urezana u pamćenje grada koji ih nije zaboravio.
U Velikom parku, u srcu Sarajeva, nalazi se Spomenik ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992–1995, djelo akademskog kipara Mensuda Keče. Spomenik je mjesto tišine, tuge i dostojanstvenog sjećanja, gdje građani tokom cijele godine ostavljaju cvijeće, igračke i poruke.
Pored spomenika, važnu ulogu u kulturi sjećanja ima i Muzej ratnog djetinjstva, koji čuva uspomene na svakodnevni život djece tokom rata. Muzej izlaže autentične predmete, fotografije i lična svjedočanstva, podsjećajući koliko su duboke i trajne posljedice rata na najmlađe.
Zločini bez kazne
Udruženje roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva kontinuirano podsjeća da, iako su prošle tri decenije, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine nije podiglo nijednu optužnicu za ove zločine. Bol porodica time se dodatno produbljuje – ne samo zbog gubitka, već i zbog izostanka pravde.
Polaganje cvijeća – čin sjećanja i opomene
Vlada i Skupština Kantona Sarajevo, zajedno s Udruženjem roditelja, i ove godine organizuju polaganje cvijeća u 10 sati na Spomen-obilježju ubijenoj djeci, uz prisustvo brojnih građana, školaraca i predstavnika institucija.
Dan žalosti nije samo znak tuge, već i poziv na kolektivnu odgovornost – da se nikada ne zaboravi i da se nikome više ne ponovi.
akos.ba