Vijesti iz zemlje

Sinanović: Svi koji zločince “peru” od odgovornosti moraju biti kažnjeni, oni nisu za rehabilitaciju, nego za psihijatriju

Šuhra Sinanović, predsjednica Udruženja "Žena Podrinja iz Bratunca", ogorčena je zbog skandaloznog istupa federalne ministrice kulture i sporta Sanje Vlaisavljević koja je stava da "ratne zločince nakon što odsluže zatvorsku kaznu potrebno rehabilitovati".

Dok se, kako kaže, porodice žrtava spremaju da sutra na vječni počinak isprate svoje najmilije i ukopaju njihove ostatke na kolektivnoj dženazi u Bratuncu, ratni zločinci se hvale i veličaju.  

– Kako ministricu ili bilo koga u ovoj državi nije stid tako nešto izjaviti? Došlo je vrijeme da ratni zločinci uživaju svu pažnju, čak se podržavaju, dok se žrtve na sve moguće način omalovažavaju. Gdje su nadležni da reaguju, jer ako ovakve stvari ne zaustave, ispade da je bolje biti ratni zločinac, a da su žrtve nebitne. Oni koji su klali, ubijali, sijali zlo na tlu Bosne i Hercegovine, sada se istupima poput ministrice Vlaisavljević peru od odgovornosti. To znači, ako si presuđen i izdržavaš neku minimalnu kaznu, a neki budu pušteni nakon dvije trećine što odsluže kaznu, sada ih treba oprati od sve odgvornosti. To je nedopustivo – poručila je Sinanović.  

Upitala je ministricu, i sve one koji dijele stav Vlaisavljević, kao bi se oni osjećali na mjestu porodica?!

Podsjetila je da će svoj vječni smiraj nakon godina dugog čekanja pronaći Amira Paranglija, djevojčica ubijena u sedmoj godini u naručju svoje majke Safije koja je imala 31 godinu. Pronađene su u istoj masovnoj grobnici i obje će, jedna pored druge, pronaći svoj vječi smiraj u Veljacima. 

– Ministrica je majka, kako bi se sutra osjećala da je njeno dijete, unuče, bilo ta žrtva? Kako može uopše kazati da onaj ko je to uradio kada izađe iz zatvora da mu se sve dadne. Oni da su bili normalni, ne bi to ni uradili, oni treba da idu na psihijtariju, a ne na rehabilitaciju – poručila je Sinanović. 

Pozvala je nadležne da reaguju i ovakve stvari zaustave i kazne.  

– Svi u ovoj državi moraju osuditi ovakve izjave i stavove. Vlaisavljević je uvrijedila žrtve, trebala bi biti kažnjena – stava je Sinanović. 

Šuhra Sinanović izgubila je 23 člana uže porodice u genocidu u Srebrenici. Istakla je kako se porodice godinama nose sa bolom i tugom, te da su ovakve izjave uvreda za žrtve. 

Šuhra je svog muža pronašla u više grobnica. Ukopan je na prvoj dženazi. Tada je ukopala još sedmero članova porodice. 

U Bratuncu je samo tokom 1992. godine ubijeno više od 1.000 bošnjaka, a tokom genocida 1995. godine ubijeno je još 2.300 stanovnika ovog podrinjskog mjesta. 

Ukupno je u Bratuncu ubijeno 16,5 posto bošnjačke populacije. Od toga više od 210 djece mlađe od 17 godina, više od 285 žena, a ostalo su muškarci. Najmlađa žrtva je dijete od dva dana, ubijeno od granate u Hrnčićima. 

U “Veljacima” je, od 2006. godine do sada, ukopano 310 žrtava, a za oko 200 ljudi iz Bratunca se još uvijek traga. 

akos.ba