Vijesti iz zemlje

Dan državnosti Bosne i Hercegovine obilježen i u Zenici

Polaganjem cvijeća na spomen-obilježjima Papirna i Kameni spavač u Zenici i prigodnim obraćanjem i odavanjem počasti obilježen je 25. novembar, Dan državnosti Bosne i Hercegovine, javlja Anadolu Agency (AA).

Udruženje antifašista i boraca NOR-a iz Zenice na Spomen-obilježju Papirna u Zenici organizovalo je prigodan program kojim su podsjetili više desetina okupljenih građana o nastanku i važnosti praznika Dana državnosti Bosne i Hercegovine.

Spaho Čošabić, član Udruženja antifašista i boraca NOR-a iz Zenice, rekao je u prigodnom obraćanju kako je 25. novembra 1943. godine na prvom zasjedanju ZAVNOBiH-a proglašena državnost moderne BiH i potvrđene njene historijske granice iz vremena srednjovjekovne BiH.

Podsjetio je da je ovim događajem formirana Bosna i Hercegovina u kojoj su svi njeni narodi imali jednaka prava, te da je Bosna i Hercegovina kao ni sprska, ni hrvatska ni muslimanska nego i srpska i hrvatska i muslimanska demokratska država postojala u sastavu Jugoslavije do 1992. godine kada je počeo rat u Bosni i Hercegovini koji je okončan Dejtonskim mirovnim ugovorom, ali je napomenuo da se 73. godine kasnije tekovine ZAVNOBiH-a obilježavaju i poštuju samo u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Nakon prigodnog govora, cvijeće na Spomen-obilježju Paprina položile su brojne delegacije, predvođene gradonačelnikom Fuadom Kasumovićem, brojna udruženja te predstavnici političkih partija, nakon čega su se uputili ka Spomen-obilježju Kameni spavač u centru Zenice.

Nihada Husejnagić, predsjednica Organizacije porodica šehida i poginulih boraca, rekla je kako se u sklopu obilježavanja Dana državnosti ne smije zaboraviti ni posljednji rat u Bosni i Hercegovini.

“Nema šta nisu činili našoj Bosni i Hercegovini, ali ona je preživjela. Zaborav naše historije doveo nas je do ponavljanja historije, do krvoprolića koje nikom nije donijelo ništa dobro. Dan državnosti je snaga ustrajnosti i postojanja države. Naši šehidi i poginuli borci su dokaz istine i BiH će opstati do Sudnjeg dana”, rekla je Husejnagić.

Alija Redžić, dobitnik priznanja Zlatni ljiljan, rekao je kako je bitno da se političari bore za Bosnu i Hercegovinu bez obzira kojoj političkoj opciji pripadali te da ne smiju dozvoliti izjednačavanje žrtve i agresora čime bi došlo do ponavljanja historije.

“Ovo je dan star 73. godine, a mi imamo i važnih dana iz mlađeg perioda naše historije. Želim da poručim svima, vidite kroz historiju da je BiH više puta bila napadana i bit će napadana, a ja bih volio da ne budem upravu. Prije 21 godinu smo završili oružanu borbu i sa ustavom u kojem svako svakog koči, a kroz politiku se pokušavaju izjednačiti agresor i žrtva, što ne smijete dozvoliti”, rekao je Redžić.

Nakon prigodnih obraćanja na Spomen-obilježju Kameni spavač, položeno je cvijeće brojnih delegacija i predstavnika gradske vlasti te predstavnika udruženja i političkih partija grada Zenice.

Ulice Zenice okićene su državnim zastavama te banerima sa natpisima na nekoliko lokacija u gradu kojim se čestita Dan državnosti Bosne i Hercegovine.

Akos.ba

Povezani članci