Historija i tradicija

Zločin u Sjeverinu: Do sada pronađeni posmrtni ostaci samo jednog Bošnjaka

Piše: Medin HALILOVIĆ

U nedjelju, 22. oktobra navršilo se 25 godina ot otmice i ubistva 17 građana bošnjačke nacionalnosti iz mjesta Sjeverinu, općina Priboj (Srbija).

U Sjeverinu, selu uz granicu s Bosnom i Hercegovinom, na komemorativnom skupu kod spomen obilježja su prisustvovali članovi porodica žrtava, građani, predstavnici IZ-e, predstavnici lokalne samouprave Priboja i bošnjački politički predstavnici, te predstavnici NVO za ljudska prava.

Pripadnici srpske oružane formacije „Osvetnici“, koja je bila dio Vojske Republike Srpske, je 22, oktobra 1992. godine zaustavila autobus koji je saobraćao na relaciji Rudo(BiH) – Priboj (Srbija), legitimisala putnike, a zatim u pravcu Višegrada, nasilno odvela 17 Bošnjaka Sjeverina. Oteti Bošnjaci, državljani Srbije, među kojima je bila i jedan žena, su nakom zlostavljanja i mučenja u Višegradu ubijeni na obali Drine. Do sada su pronađeni posmrtni ostaci samo jednog otetog i ubijenog Bošnjaka. U istom periodu su od strane srpskih vojnika u Sjeverini ubijene još dvije osobe bošnjačke nacionalnosti.

Iz Sjeverina su oteti i ubijeni: Mujo Alihodžić, Mustafa Bajramović, Ramiz Begović, Ramahudin Ćatović, Esad Džihić, Idriz Gibović, Zafer Hadžić, Medo Hodžić, Medredin Hodžić, Mevlida Koldžić (rođ. Hodžić), Alija Mandal, Sead Pecikoza, Hajrudin Sajtarević, Derviš Softić, Mithad Softić i Mehmed Šebo, dok je u noći pred otmicu autobusa u Sjeverinu otet i Sabahudin Ćatović. Do danas, nađeni su posmrtni ostaci samo Medredina Hodžića, dok se ostali i dalje vode kao nestala lica. U tom periodu u Sjeverinu su nedužno stradali Ramo Berbo i Hasan Mujović.

Za ovaj ratni zločin protiv civila pred Okružnim sudom u Beogradu 2005. godine osuđena su četvorica pripadnika jedinice “Osvetnici” kojom je komadovao haški osuđenik Milan Lukić. On izdržava kaznu na doživotne robije zbog zločina nad Bošnjacima u Višegradu, ali za zločin nad Bošnjacima Sjeverina nije odgovarao pred sudom.

Još 2007. godine podnešena je tužba za naknadu štete porodicama sjeverinskih žrtva. Odbijena je od strane suda u Beogradu, uz “pravno obrazloženje” da odgovornosti države Srbije u njihovom slučaju nema, jer se sama otmica dogodila na teritoriji Bosne i Hercegovine. Odlukom srbijanskih državnih organa porodice žrtava nisu dobile status civilnih žrtava rata niti su procesuirani odgovorne za organizaciju zločina.

Pred Evropskom sudom za ljudska prava, za ovaj slučaj, postupak još uvijek u toku.

Stav.ba

Povezani članci

Back to top button