Vijesti iz svijeta

Zašto su mir i demokratija u Siriji prijetnja Izraelu?

Nakon što su sirijski pobunjenici zbacili Assada s vlasti, Izrael je odmah iskoristio vakuum moći da uništi goleme količine sirijske vojne infrastrukture. Više od 500 zračnih napada uništilo je ratne avione, helikoptere, skladišta oružja i većinu mornarice zemlje. Ured izraelskog premijera saopćio je da pokreće napade kako bi spriječio da napredna vojna oprema padne u ruke pobunjenika, no nekoliko izraelskih zvaničnika bilo je daleko iskrenije u opisivanju ofanzive

 

Veselo mnoštvo okupilo se na centralnim trgovima glavnog grada, mašući sirijskom revolucionarnom zastavom nakon što su pobunjenici okončali brutalnu polustoljetnu vladavinu porodice Assad. Sirijce se moglo vidjeti kako plešu, pjevaju i sviraju bubnjeve u scenama koje su podsjećale na rane dane Arapskog proljeća prije nego što su brutalno gušenje i sukobi gurnuli zemlju u 13-godišnji građanski rat.

 

Ali za Izrael takve slike nisu bile razlog za slavlje.

Nakon što su sirijski pobunjenici zbacili Assada s vlasti, Izrael je odmah iskoristio vakuum moći da uništi goleme količine sirijske vojne infrastrukture. Više od 500 zračnih napada uništilo je ratne avione, helikoptere, skladišta oružja i većinu mornarice zemlje. Ured izraelskog premijera saopćio je da pokreće napade kako bi spriječio da napredna vojna oprema padne u ruke pobunjenika, no nekoliko izraelskih zvaničnika bilo je daleko iskrenije u opisivanju ofanzive.

Yehoda Vald, generalni direktor Religijske cionističke stranke, objavio je na X-u fotografije izraelskih vojnika s izraelskim zastavama u Gazi, Libanu, a sada Siriji, napisavši: “Izraelska zastava. Gaza. Liban. Sirija. Ko bi vjerovao. Divlje!” U međuvremenu, drugi izraelski zvaničnici nisu mogli obuzdati svoju radost nakon što je Izrael zauzeo najviši sirijski vrh, vrh planine Hermon, na dan kada su pobunjenici upali u Damask. “Dobra vijest je jačanje Kurda i širenje njihove kontrole na sjeveroistoku zemlje (područje oko Deir Ezora)”, napisao je na X izraelski ministar dijaspore, Amichai Chikli. “Operativno, Izrael mora obnoviti svoju kontrolu nad planinom Hermon i stabilizirati novu liniju odbrane temeljenu na prekidu vatre iz 1974. Džihadistima se ne smije dopustiti da se utvrde u blizini naših zajednica”, dodao je.

Čak i prije nego što je Assad svrgnut, nekoliko sirijskih gradova u blizini okupirane Golanske visoravni ležalo je napušteno, uključujući uništeni grad Quneitra u demilitariziranoj zoni koja odvaja neokupirani sirijski teritorij od Golana. Izrael je zauzeo Golansku visoravan, stratešku visoravan u jugozapadnoj Siriji, u ratu 1967. godine i od tada ju je okupirao. Okupacija je nezakonita prema međunarodnom pravu, ali su Sjedinjene Države priznale izraelsko pravo na Golan tokom Trumpove administracije.

Izraelsko zauzimanje planine Hermon pokazalo je da nije samo namjera otimanja zemlje od svojih susjeda, već i vraška želja da umanji slavlje u dugoj borbi za oslobođenje i demokratiju u arapskom svijetu. “Vidite svog susjeda kako slavi humani trenutak, a vi ne vidite i ne razumijete ovaj trenutak i šta on njima znači”, rekao je Amir Fakhory, palestinski akademik i aktivista, za Middle East Eye. “Umjesto toga, vi (Izrael) žurite bombardovati i napasti ga”, dodao je.

Unutar 72 sata nakon Assadovog svrgavanja, čelnici izraelske vojske i obavještajne službe sastali su se s egipatskim zvaničnicima u Kairu radi hitnih razgovora o regionalnoj stabilnosti. Prema izraelskim novinama Maariv, sastanku su navodno prisustvovali načelnik izraelskog štaba, Herzi Halevi i Ronen Bar, šef obavještajne agencije Shin Bet. Iako detalji putovanja Halevija i Bara nisu otkriveni, više je nego vjerovatno da su se bavili zabrinutošću oko moguće destabilizacije Jordana i lokalnim pokušajima oponašanja uspjeha pobunjenika u Siriji.

Maariv je naveo strahovanja u službenim krugovima da bi iznenadni pad dinastije Assad mogao ohrabriti pozive na političke promjene u drugim arapskim državama. Ali prema Fakhoryju, Izrael se iskreno boji da bi demokratija mogla procvjetati u Siriji i želi potkopati takvu tranziciju pod svaku cijenu, strahujući da bi to moglo rezultirati većom propalestinskom solidarnošću. “U trenutku kada arapska nacija želi napredovati i kada postoji prilika za demokratiju, Izrael to želi zabilježiti kao trenutak poniženja i poraza”, rekao je Fakhory. “Uništenje vojne sile u Siriji, tako da ovaj trenutak ne bude zabilježen kao trenutak slave i časti, već kao trenutak poniznosti i poraza, tako da će tako biti zabilježen u historiji.”

Lubna Masarwa je novinarka i šefica ureda za Palestinu i Izrael Middle East Eye-a sa sjedištem u Jerusalemu.

Povezani članci