Islamske temeZanimljivosti

Zanimljivi vakufi kroz historiju: Vakuf koji je štitio prava bolesnika

Naziv vakufa: Vakuf sultanije Valide Nurbanur

Nadimak osnivača: Majka sultan Murata, Agilna, sultanova majka

Mjesto osnivanja: Istanbul

Datum osnivanja: 990.god. po Hidžri (1582.god.)


Diplomirala je na univerzitetu Harvard.. Bila je kćerka porodice koja, i pored toga što je rođena i odrasla u Americi, bila zaljubljena u svoju zemlju… Bili su oduševljeni svojom domovinom a posebno osmanskim vakufima… U svoju domovinu je došla zbog radova na doktoratu… Ova studentica doktorata, čiji su i otac i majka po profesiji bili profesori, došla je u Tursku s ciljem istraživanja teme vakufa Sultanije, što je inače bila tema njene doktorske disertacije… Dva akademika koji su je dočekali u Turskoj pitanjem: „Gdje baš nađe tu temu?“ natjerali su je da se naduri…

Kao da su pokušali da joj kažu „Zar nisi mogla pronaći bolju temu za istraživanje? I to u modernoj zemlji kakva je Amerika?“

Ova studentica doktorata iz Amerike, koja je po porijeklu bila Turkinja, svojim prijateljima, tzv. intelektualcima, kojima je bila strana kultura svoje zemlje, rekla je nešto o Darušifi ili bolnici koju je sagradio vakuf Nurbanu sultanije:

– Vi mislite da samo u Americi, koja je poznata kao jedna moderna zemlja, postoji zakon za prava bolesnika…

– Da, takav zakon se u Turskoj tek sad počeo iznositi na dnevni red…

– Sad ću vam pročitati jedan dio iz mog doktorskog rada…
„ Darušafaka ili bolnica koja je u Istanbulu sagrađena od strane vakufa sultanije Nurbanur ima jako zanimljive odredbe.

”Doktori koji će raditi u ovoj bolnici će biti najbolji doktori tog vremena. Njima će se plaćati visoka plata za rad u ovoj bolnici. Ali ukoliko pokažu i najmanje nezainteresovanosti prema bolesnicima svaka para koju uzmu bit će im haram.“

Zatim je nastavila: „Uslovi vakufa koji se odnose na ovu bolnicu su dugački i detaljni:

Opisane su i navedene odlike svog osoblja koje će raditi u ovoj bolnici. Detaljno su napisane dužnosti i način ophođenja očnih ljekara, hirurga, posluge i čistača prema pacijentima. Čak su određena i jela koja će biti pripremana u mubarek noćima kandilja.“

Nakon toga je uputila ovo zanimljivo upozorenje dvojici akademika koji su je zbunjeno gledali:

-Tema Prava pacijenata koja se danas pripisuje savremenim zapadnim zemljama je tema koju su Osmanlije započele tačno prije pet stoljeća. Zar to nije dovoljan razlog da se za tu temu istraživanja odabere samo ovaj vakuf koji je osnovala sultanova majka, sultanija Nurbanur hanuma.

Vakufski uvjet:

… Oni treba da budu stručnjaci medicine, vješti hirurzi i prilikom liječenja ponašat će se pažljivo i sa poštovanjem. Vodit će računa da kada liječe bolesne osobe i daju im lijekove budu smireni i blagi prema njima. Neće se ponašati nasilno i neće izgovarati teške riječi prilikom razgovora sa njima, bolesnike će obuhvatiti krilima merhameta i uvijek će se prema njima ophoditi milostivo, pažljivo će pristupati njihovim slučajevima. Ukoliko je potrebno da pacijent ponovo dođe doktor će se odmah pozabaviti sa njim. Doktori su obavezni da se pridržavaju pismenih uvjeta i propisa. Nijedno od ovih pravila neće biti prekršeno i nipošto se ne smije zanemariti pridržavanje spomenutim propisima. Ukoliko se desi da doktori zanemare i prekrše propisana pravila neka im plata koju prime bude haram i neka na ahiretu budu u stalnom azabu (mukama)…

Izvor: knjiga ”ZANIMLJIVI VAKUFI U HISTORIJI”

Za Akos.ba izdvojila i priredila: Elmedina Redžović

Povezani članci

Provjerite također
Close