UNRWA: Izraelske snage koriste naš zdravstveni centar kao mjesto pritvora na Zapadnoj obali
Ovo je novi razvoj događaja u očiglednom zanemarivanju nepovredivosti objekata Ujedinjenih nacija, naveli iz agencije UN-a za palestinske izbjeglice
![](https://akos.ba/wp-content/uploads/2025/02/thumbs_b_c_9b5b5cc8dfe6ff5113fc4b63a8f17e66.jpg)
Izraelske snage pretvorile su zdravstveni centar Agencije Ujedinjenih nacija za palestinske izbjeglice (UNRWA) na jugu Zapadne obale u pritvorski objekat kršeći međunarodno pravo, izvijestila je u petak UNRWA.
U saopštenju, agencija je navela da su izraelske snage “koristile zdravstveni centar UNRWA Arroub Camp, blizu Betlehema, kao mjesto privremenog zatočenja tokom operacije pretrage i hapšenja 12. februara”.
“Izraelske snage su nasilno ušle u zdravstveni centar i iskoristile ga za zatočenje i ispitivanje desetina palestinskih stanovnika koji su uhapšeni u kampu”, istakli su iz agencije.
UNRWA je napomenula da je “ovo novi razvoj događaja u očiglednom zanemarivanju nepovredivosti objekata Ujedinjenih nacija”, dodajući da “ovaj nedavni incident prati obrazac nasilnog ulaska u objekte UNRWA na Zapadnoj obali od oktobra 2023. godine, kako izraelskih snaga sigurnosti tako i palestinskih oružanih grupa”.
Također je naglašeno da “od 30. januara i primjene zakona Knesseta (izraelskog parlamenta), uključujući politiku bez kontaktiranja između UNRWA i izraelskih vlasti, agencija više nije u mogućnosti da stupi u kontakt s izraelskim zvaničnicima i direktno izvještava i otklanja takve incidente kada se dogode“.
Agencija je istakla da su “sve prostorije UN-a nepovredive i zaštićene međunarodnim pravom”.
Prošlog oktobra, Knesset usvojio je dva zakona koja se odnose na prekid operacija agencije u Izraelu i na okupiranim palestinskim teritorijama i na zabranu izraelskim vlastima bilo kakvih kontakata s agencijom. Zakoni su stupili na snagu 30. januara.
Ovaj najnoviji incident dolazi u jeku razorne ofanzive izraelske vojske u Jeninu i Tulkaremu na sjeveru Zapadne obali koja je počela 21. januara i u kojoj je do sada ubijeno više od 30 Palestinaca, raseljeno na hiljade ljudi, a također je dovela do razaranja širokih razmjera.
Izraelska eskalacija na Zapadnoj obali uslijedila je nakon stupanja na snagu sporazuma o prekidu vatre i razmjeni zarobljenika u Gazi 19. januara. Time je suspendovan 15-mjesečni izraelski genocidni rat u kojem je ubijeno više od 48.200 Palestinaca i devastirana enklava.
Od početka rata u Pojasu Gaze 7. oktobra 2023. godine, izraelske snage i doseljenici ubili su najmanje 912 Palestinaca širom okupirane Zapadne obale, podaci su palestinskog Ministarstva zdravstva.
U julu 2024. godine Međunarodni sud pravde proglasio je nezakonitom izraelsku višedecenijsku okupaciju palestinske zemlje i zatražio evakuaciju svih postojećih jevrejskih naselja na Zapadnoj obali i u Istočnom Jerusalemu.