Zdravlje

„Ubice sreće“: Gledanje TV-a i praćenje vijesti smanjuje životno zadovoljstvo za 50%

U istraživanju koje su 1995. godine sproveli naučnici Jeffres i Dobos ustanovljeno je da je praćenje TV-a, a posebno vijesti, dovodi do drastičnog smanjenja životnog zadovoljstva i sreće za čak 50 %. U zaključku istraživanja se ističe da „televizija mijenja naš pogled na svijet i može nas potaknuti na donošenje potpuno nerealnih i često opasnih zaključaka o životu.“

Dr. David Niven u svom djelu „100 jednostavnih tajni sretnih ljudi“ je kao jedan od savjeta za sretan život preporučio da čitaoci ne prihvataju sliku svijeta kakvu im pruža TV (mediji).

Kao istinitu ilustraciju načina kako TV mijenja stanje svijesti, dr. Niven je spomenuo primjer izolovanog plemena Gwinch’ina koji su živjeli izolovani na sjeveru Aljaske. Članovi plemena su čuvali svoju kulturu i običaje, a preživljavali su pomoću vještina kojima su ih podučili roditelji i stariji članovi plemena. Godine 1980. Je jedan član plemena nabavio TV-prijemnik. Članovi plemena su postali opijeni novim uređajem, u tolikoj mjeri da su zanemarili sve ostalo. Tradicija ovog plemena je polako pala u zaborav, a jedan njegov član je rekao: „Televizija je učinila da ne budemo zadovoljni načinom kako živimo, i da poželimo biti negdje drugdje. Nametnula nam je nove vrijednosti koje su uništile sve ono što smo bili.“

Jedan naučnik je o negativnom utjecaju televizije na urođenike plemena Gwinch’ina napisao slijedeće: „Za te je ljude, kao i za svakog drugog, televizija kulturni bojni otrov. Ona je bez mirisa, bezbolna i bezokusna, ali smrtonosna.“ Psiholozi su takođe utvrdili i da pretjerano gledanje TV-a kod ljudi spriječava mogućnost normalnog razgovora. Prema riječima jednog psihologa, „televizija otima naše vrijeme i nikada ga više ne vraća.“ Ako je takav slučaj s TV-om, kakav li je tek onda s internetom, mobitelima, Facebookom, Youtubeom i drugim ‘uređajima’ koji nam kradu vrijeme, ali i mijenjaju naš način razmišljanja?

Za Akos.ba piše: Nedim Botić

Povezani članci