Srebrenica 30

U Parizu svečano otvoreno spomen-obilježje žrtvama genocida u Srebrenici

U četvrtak, 25. jula 2025. godine, na pariškom groblju Père-Lachaise, jednom od najznačajnijih memorijalnih mjesta u Francuskoj, svečano je otkriveno spomen-obilježje posvećeno žrtvama genocida u Srebrenici. Dva dana kasnije, Pariz i dalje odjekuje snažnim porukama sjećanja, istine i solidarnosti koje su obilježile ovu dostojanstvenu ceremoniju.

Otkrivanju spomenika prisustvovali su brojni visoki zvaničnici iz političkog, diplomatskog, kulturnog i vjerskog života, kao i članovi porodica žrtava, preživjeli genocida, predstavnici bošnjačke dijaspore i brojni građani.

Među prisutnima su bili gradonačelnica Pariza Anne Hidalgo, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine dr. Denis Bećirović, predsjednik Udruženja preživjelih genocida Salih Mulalić, te predstavnici Islamske zajednice u Francuskoj, predvođeni tuzlanskim muftijom Vahidom ef. Fazlovićem i muftijom za Zapadnu Evropu Senaidom ef. Kobilicom.

Spomenik je izrađen u Bosni i Hercegovini, od travničkog sivog granita, u radionici bh. vajara Ademira Ade Halilovića. Na njemu su urezani mapa Bosne i Hercegovine i natpis:
“U julu 1995. godine, 8.372 Bošnjaka bilo je žrtva genocida u Srebrenici, u Bosni i Hercegovini. Nećemo ih zaboraviti.”
Simbolika mape BiH nosi jasnu poruku u odbranu njenog suvereniteta i međunarodno priznatih granica.

Ceremonija je održana uz prisustvo predstavnika francuske vlade, lokalnih vlasti i međunarodnih organizacija. Gradonačelnica Anne Hidalgo istakla je da je, nakon što je UN proglasio 11. juli Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici, bilo prirodno da Pariz, kao grad pravde i ljudskih prava, podrži podizanje ovog spomenika.

Muftija Vahid Fazlović proučio je dovu za žrtve, a prisutnima su se obratili i predstavnici francuskih institucija, uključujući načelnika 20. pariškog okruga Erica Pliezea i članicu Gradskog vijeća Genevieve Garigos, koja je izrazila duboku emocionalnu povezanost sa Srebrenicom nakon nedavnog učešća u obilježavanju 30. godišnjice genocida.

Istog dana, u Sali časti Opštine 20. pariškog okruga, svečano je otvorena izložba Uprave za vanjske poslove i dijasporu Rijaseta Islamske zajednice u BiH. Postavljena na francuskom i engleskom jeziku, izložba prikazuje svjedočanstva preživjelih, historijski kontekst i poruke univerzalnih vrijednosti, i otvorena je za posjetioce do 30. jula.

Dr. Dževada Garić govorila je o važnosti kulture sjećanja, istine i očuvanja dostojanstva žrtava, dok je predsjednik udruženja Solidarité Internationale Bosnie-Herzégovine-France, Jacques-Olivier David, izrazio zabrinutost zbog nedovoljnog znanja o genocidu u Srebrenici među francuskom javnošću, posebno u obrazovnom sistemu.

Dan je završen džuma-namazom u džematu Pariz, gdje je hutbu održao muftija Fazlović. U svom govoru istakao je važnost zajedništva, čuvanja vjerskog, kulturnog i nacionalnog identiteta, te poručio:
“Zahvalni smo svima koji su doprinijeli uspostavljanju ovog simbola trajnog sjećanja i podrške porodicama ubijenih u genocidu, majkama i svim stanovnicima Srebrenice koji se ustrajno i dostojanstveno bore za istinu i pravdu.”

Otkrivanje spomen-obilježja dio je projekta „Svijet pamti Srebrenicu“, kojeg provodi Uprava za vanjske poslove i dijasporu Rijaseta Islamske zajednice u BiH, uz podršku Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica.

Ovaj čin trajno upisuje žrtve genocida u kolektivnu memoriju Pariza i Francuske – ne samo kao spomen na prošlost, već i kao zalog za pravedniju budućnost.
Akos.ba

Povezani članci

Back to top button