Tribina “Islam i izazov pluralizma u globaliziranom svijetu” u ponedjeljak, 20. novembra
Tribina "Islam i izazov pluralizma u globaliziranom svijetu", u organizaciji Fakulteta islamskih nauka, Gazi Husrev-begove biblioteke, međunarodne inicijative ResetDoc i Fondacije Moulay Hicham, bit će održana u ponedjeljak, 20. novembra 2023. godine, u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu, s početkom u 17.30 sati.
Ova tribina je dio istoimene konferencije koja ima za cilj predstaviti istraživanja radne grupe o islamu i pluralizmu, kao komponentu multireligijskog i komparativnog projekta “Teologije i prakse pluralizma” međunarodne inicijative ResetDoc.
Od svog nastanka, islamska teologija priznaje religijsku raznolikost. Medinski ustav je jedinstven primjer “pluralističke teokratije” u kojoj su poslanik Muhamed, a.s., i novonastala muslimanska zajednica među sobom priznali “Narode prethodnih monoteističkih objava/Narode knjige” (ehl el-kitab).
Kroz historiju, islam se susretao s drugim religijama poput hinduizma i budizma, s obzirom na činjenicu da dvije trećine muslimana živi u Južnoj i Jugoistočnoj Aziji. Još jedna historijska karakteristika islamskog pluralizma je unutarnja raznovrsnost/šarolikost religijskih stavova unutar sunijske tradicije, s kontinuiranim postojanjem četiri osnovne fikhske škole i njihovim priznavanjem prihvatljivih razlika, poznatih kao ihtilaf.
Istovremeno, sunijsko-šiijska dinamika uvijek je predstavljala osjetljivo političko pitanje koje utječe na teologije i prakse pregovaranja o raznolikosti i pluralizmu inherentnom u islamu.
Panelisti će razgovarati o rezultatima radne grupe o islamu i pluralizmu, pozivajući se na kako unutarnju tako i spoljnu raznolikost, fokusirajući se na sunijko-šiijske odnose, rod, blasfemiju/bogohuljenje i apostaziju/odmetništvo. Također će se upustiti u poređenje sličnih izazova u katoličkoj, pravoslavnoj i jevrejskoj tradiciji.
Planirano je da uvodna obraćanja održe prof. dr Ahmet Alibašić s Fakulteta islamskih nauka, izvršni direktor i jedan od osnivača Reset DOC-a Giancarlo Bosetti, te osnivač i predsjednik Moulay Hicham fondacije Prince Moulay Hicham.
U okviru panela govorit će Jocelyne Cesari, Prince Moulay Hicham, prof. dr. Ahmet Alibasić, prof. dr. Nedžad Grabus, Mohsen Kadivar, Maayan Raveh i Jerusha Rhode.
akos.ba