Tragovi osmanske kulture u Hrvatskoj – knjiga koja na popularan način prezentira kulturne veze Hrvatske i Turske
U zagrebačkom Institutu Yunus Emre večeras je predstavljena knjiga “Tragovi osmanske kulture u Hrvatskoj” dvojice autora, turkologa i povjesničara Anđelka Vlašića i Oguza Aydemira, mecene i industrijalca, javlja Anadolu Agency (AA).
Na predstavljanju knjige, kojeg je organizirala Hrvatsko-turska udruga prijateljstva (HTUP) na čelu sa predsjednikom Goranom Beus-Richembergom, istaknuto je kako je cilj knjige podsjetiti hrvatsku i tursku javnost na značaj osmanske baštine u kulturnom blagu Hrvatske.
U uvodnoj riječi, Beus-Richemberg je, između ostaloga, kao primjer kulturnih veza spomenuo narodnu baladu Hasanaginicu, koja spada također u zajedničku hrvatsko-tursku baštinu, a koja je u svijetu najpoznatija i najprevođenije hrvatska narodna balada.
Knjiga “Tragovi osmanske kulture u Hrvatskoj” je objavljena dvojezično, na hrvatskom i na engleskom jaziku, a na 180 stranica ove knjige svaki tekst je popraćen fotografijama, koje je za knjigu napravila Karmen Ratković.
Uz fotografije, u knjizi se donose preslike starih dokumenata, nacrta i karata.
Kulturni elementi opisani i dokumentirani u knjizi rasprostiru se od Iloka na istoku Hrvatske, do najjužnijeg dijela Dalmacije.
Povjesničar Nenad Moačanin, koji je govorio na predstavljanju, pohvalio je izdanje knjige “Tragovi osmanske kulture u Hrvatskoj” s tvrdnjom da će ona biti doprinos u nadilaženju stereotipa koji postoje u društvu.
Knjiga će, tvrdi Moačanin, biti doprinos u popularizaciji višestoljetnih hrvatsko-turskih kulturnih odnosa.
Istaknuto je kako knjiga nije pisana znanstvenim, nego popularnim jezikom, ali kao njezinu specifičnost ističe se upravo objedinjenost kulturnih poveznica, od graditeljske, materijalne, do jezične i drugih oblika nematerijalne baštine.
Oguz Aydemir podupro je više izdanja knjiga i izložbi te aktivno sudjeluje u promociji turskih, odnosno osmanskih kulturnih elemenata u Hrvatskoj.
Anđelko Vlašić je povjesničar, turkolog i magistar francuskog jezika i književnosti, a trenutačno je postdoktorski gostujući istraživač na Sveučilištu Koč u Istanbulu.
Akos.ba