EkonomijaVijesti iz zemlje

Šta se desi kada se inspekcija “ukaže” u Međugorju

Popularna narodna izreka kaže da se u Međugorju jednom ukazao i fiskalni račun. Tokom ove godine u tom hercegovačkom mjestu nekoliko puta su se ukazivale federalne i kantonalne inspekcije.

Federalna uprava za inspekcijske poslove (FUIP) je u saradnji sa kantonalnim inspektorima rada tokom 2016. godine u tri ciklusa vršila inspekcijske kontrole u Federaciji BiH.

Direktor Federalne uprave za inspekcijske poslove Anis Ajdinović za Faktor kaže da su predmetom inspekcija obuhvaćene oblasti tržišne, turističko-ugostiteljske, sanitarno-zdravstvene, farmaceutske, saobraćajne, šumarske, veterinarske, vodne, urbanističko-ekološke, inspekcije za hranu, inspekcije rada i zaštite na radu i poljoprivredne inspekcije.

Direktor Federalne uprave za inspekcijske poslove Anis Ajdinović

Inspektori nisu zaobišli ni Hercegovačko-neretvanski kanton u kojem su od 3. oktobra do 7. decembra ove godine izvršili 1.282 inspekcijska nadzora kao i 30 kontrolnih inspekcijskih nadzora tokom kojih je sačinjeno 2.125 zapisnika. Na osnovu zatečenog stanja u kontrolisanim subjektima na području ovog kantona izdato je 778 prekršajnih naloga u iznosu od 767 hiljada KM, ističu iz FUIP-a.

Inspekcije u Čitluku

Jedna od općina koju su inspekcije posjetile je i Čitluk na čijoj teritoriji je svetište u Međugorju. Prema podacima koje je Faktoru dostavio FUIP, na području Čitluka je u navedenom periodu izvršeno 98 nadzora. Inspektori su napravili 79 zapisnika, izdali 41 prekršajni nalog ukupne vrijednosti 69 hiljada KM te su otkrili da sedam firmi ne izdaje fiskalni račun kao i niz drugih nepravilnosti. Na ime naknada za vode, šume, ceste i zrak u ovoj općini inspekcija je naplatila 43 hiljade KM.

Iako su inspekcije dolazile u Međugorje, predsjednik Udruženja za turizam pri Privrednoj komori FBiH Stjepan Primorac kaže da baš sa dolaskom inspekcija mnogi hoteli započnu renoviranje, ili vrše dodatne radove, pa inspekcije i ne mogu izvršiti punu kontrolu niti provjere.

– Sumnjam da to neko i javi kada će oni doći jer previše slučajnosti bude kada inspektori dođu u Međugorje – tvrdi on.

Ističe da je u tom malom, ali poznatom hercegovačkom turističkom centru dosta toga u “sivoj zoni”. Prema podacima Katoličke crkve, Međugorje godišnje posjeti oko 1,5 miliona turista, dok podaci Federalnog zavoda za statistiku službeno prikazuju 10 puta manju cifru, kazao nam je Primorac.

Obim porezne utaje vidljiv je čak i na relativno minornom iznosu boravišne takse.

– Boravišna taksa u Hercegovačko-neretvanskom kantonu iznosi 1,60 KM po danu boravka stranog turiste. Istovremeno, gosti u Međugorju u prosjeku ostanu oko 3 dana iako manji broj turista i ne prenoći jer dolaze iz gradova koji se nalazi u Hrvatskoj u blizini granice sa BiH – kazao je Primorac.

Po računici da je oko 1,35 miliona turista u Međugorju godišnje neprijavljeno, možemo zaključiti da samo po osnovu neplaćene boravišne takse budžet biva oštećen za 6,5 miliona KM.

Zakonske izmjene

Iz FUIP-a ističu da su svjesni ovog problema. Ajdinović ističe da institucija kojoj je on na čelu “intezivno radi na iniciranju izmjena i dopuna federalnih propisa koji su usko vezani za uvođenje discipline i reda u ovoj oblasti“.

– Ohrabreni smo zaključcima Vlade Federacije BiH u prethodnom periodu uputili više inicijativa nadležnim resornim ministarstvima u smislu izmjena i dopuna ključnih propisa kao što su Zakon o radu FBiH, Zakon o unutrašnjoj trgovini FBiH, Zakon o prekršajima FBiH, Zakon o doprinosima FBiH, Zakon o fiskalnim sistemima FBiH, Zakon o turističkoj djelatnosti FBiH, Zakon o boravišnoj taksi FBiH i svakako Zakon o inspekcijama FBiH – navodi on.

Pojašnjava da bi izmjene zakona koje oni predlažu detaljnije odredili nadležnosti inspekcija, kvalitetnije uredili oblasti trgovine koje spadaju u “sivu zonu”, povećanje obima nadležnosti sa aspekta rada i radnih odnosa i niza drugih pitanja.

Faktor.ba

Povezani članci

Back to top button