Kolumne i intervjui

Slučajevi femicida sve češći, nasilnici bez adekvatne kazne

Femicid - ponavljajući obrazac nasilničkog ponašanja koji ima tendenciju da eskalira u intenzitetu i učestalosti i to do tačke kad nasilnik ubije ženu, nažalost postaje sve češća pojava u Bosni i Hercegovini.

Naime, zabilježen je još jedan slučaj femicida, ovaj put u Tuzli. Muškarac je ubio ženu i dvoje djece, nakon čega je počinio samoubistvo. Ovaj zločin desio se nekoliko dana poslije ubistva u Foči, a njemu su prethodili zločini u Gradačcu, Tuzli, Sarajevu…

Prema podacima, u Bosni i Hercegovini je u periodu od sedam godina, od 2015. do 2022. godine, ubijeno najmanje 75 žena. Međutim, taj broj je i veći, jer žene često budu žrtva dugogodišnjeg fizičkog nasilja, a njihova smrt se tretira kao prirodna.

Podaci Odbora za praćenje provedbe i izvještavanje po Istanbulskoj konvenciji i femicidu u Bosni i Hercegovini navode da je tokom 2021. i 2022. godine ubijeno 19 žena.

Koliko je sistem funkcionisanja loš, pokazuje i to da Bosna i Hercegovina nema tačan broj slučajeva femicida, dok za prošlu godinu postoje samo medijski izvještaji o slučajevima ubistava u porodici koje je izvršio muškarac, dok statistike nadležnih institucija ne postoje.

Nažalost, naša zemlja prednjači u regiji kada je riječ o zločinima u kojima su žrtve žene, a česti su i slučajevi samoubistava.

Stručnjaci za navedeno vide brojne razloge, ponajviše ekonomske prirode, dok psiholozi ukazuju na važnost porodične harmonije, koja je poljuljana. Ponajviše izostaje povjerenje i podrška, a problem je i udaljenost roditelja od djece zbog poslovnih obaveza, stres na poslu te nepostojanje zakonskih propisa za sprječavanje ovakvih slučajeva.

Iako su slučajevi femicida prisutni u FBiH, djela se ne kvalifikuju kao takva, već se procesuiraju prema odredbama zakona kojima su regulisane različite vrste ubistava, odnosno Krivičnog zakona BiH. U augustu 2023. godine dio zastupnika u Parlamentu FBiH, zajedno sa predstavnicima civilnog sektora, pokrenuo je inicijativu za izmjenu Krivičnog zakona, tražeći da se kao posebno krivično djelo uvrsti femicid. Do danas, o ovom pitanju ništa nije urađeno. Umjesto osude, kazni i borbe na djelu, imamo sve učestalija ubistva u porodici.

Poražavajuće je i da je u oktobru prošle godine NSRS odbila da stavi na dnevni red Nacrt izmjena Krivičnog zakonika, kojim se predlaže da se počiniocima femicida izriče zatvor od najmanje deset godina, do doživotne kazne. Usvojili su izmjene drugog zakona koje je predložila Vlada RS, kojima se definiše ubistvo žene kao posebno krivično djelo, ali ne predviđaju posebne kazne.

Državu kao da ne zanimaju ovakvi slučajevi, jer da nije tako, u Krivičnom zakonu BiH bi imali uređenu ovu oblast. Ovo ostavlja prostora da počinioci nemaju straha od kazni, zbog čega je problem još izraženiji.

Bosna i Hercegovina je u novembru 2013. godine ratificirala Istanbulsku konvenciju, čime se obavezala da će poduzeti zakonodavne i druge mjere kako bi osigurale zakonske, institucionalne i organizacione okvire za prevenciju nasilja nad ženama, zaštitu žrtava i sankcionisanje počinilaca nasilja.

Za slučajeve femicida u Bosni i Hercegovini do sada je izrečeno 29 presuda, uglavnom zatvorskih kazni. U prosjeku, izriče se kazna do 10 godina zatvora, te je do sada izrečena samo jedna maksimalna, od 40 godina i to za svirepo ubistvo djevojke iz Olova, koju su 2016. godine ubili bivši partner i njegov prijatelj. Od 70 ubica njih 29 je izvršilo samoubistvo. Neki još uvijek čekaju kraj suđenja, samim tim i presudu. (A.N./Preporod.info)

akos.ba

Povezani članci