Kolumne i intervjui

SLUČAJ “DIPLOMA”: Herceg-Bosna na jajačkom prijestolju

Nepostojeća država Herceg-Bosna i danas “grbuje” po drevnom kraljevskom gradu Jajcu. Čak 19 godina nakon posljednjeg rata (1992-1995), čijim završetkom se uspostavila dejtonska Bosna i Hercegovina, grb Herceg-Bosne može se vidjeti na mnogim mjestima, ali i u školskim diplomama. Pokazuje to i posljednji slučaj evidentiran u ovom gradu u Srednjoj školi “Nikola Šop” u kojoj je Halima Hodžić, učenica ove škole odbila primopredaju školske diplome zbog toga što se na njoj nalazio grb Herceg-Bosne. Istraživali smo ovaj problem i donosimo pouzdane informacije s terena

 

Piše: Nermin Burzić

 

Posljednji ratni sukob u Bosni i Hercegovini između Hrvata i Bošnjaka u određenim dijelovima naše zemlje rezutirao je velikim podjelama. Zasebne škole, zasebni nastavni planovi i programi, zasebne zgrade… Taj problem nastojao se privremeno riješiti, pa se kao rezultat toga pojavio fenomen zvani “dvije škole pod jednim krovom”. (U BiH postoji 50-ak ovakvih škola koje funkcioniraju po principu da se djeca različitih etničkih pripadnosti, uglavnom hrvatske i bošnjačke, školuju u istoj zgradi, ali nastavu pohađaju odvojeno)

Kad je međunarodna zajednica nametnula rješenje “dvije škole pod jednim krovom”, to je trebao biti korak ka potpunom ujedinjavanju škola. Nažalost, koraci nakon toga nisu napravljeni, a sistem “dvije škole pod jednim krovom” postao je trajna kategorija (javio se problem segregacije u školama, zasebni ulazi a jedna škola, različite smjene pohađanja nastave za Hrvate i Bošnjake; ovaj sistem najviše funkcionira u Hercegovačko-neretvanskom i Srednjobosanskom kantonu).

“Sistem ‘dvije škole pod jednim krovom’ trebao je biti jedna od prelaznih faza na putu ka potpunom ujedinjenju škola. Problemi su nastali zbog toga što se nakon uvođenja ovog modela uopće nije radilo na usklađivanju i zbližavanju, kako učenika tako i nastavnih programa”, kaže za Novo vrijeme prof. dr. Fahrudin Rizvanbegović, tadašnji federalni ministar obrazovanja i nauke.

Grb na učeničkoj grbači

Na području općine Jajce (Srednjobosanski kanton) u osnovnim školama postoji fenomen “dvije škole pod jednim krovom”, dok se u dvije srednje škole (Srednja strukovna škola “Jajce” i Srednja škola “Nikola Šop”) nastava pohađa po nastavnim planovima i programima na hrvatskom jeziku, iako bošnjačke djece ima sasvim dovoljno za formiranje nacionalne grupe predmeta.

Inače, prema Zakonu o srednjem školstvu Srednjobosanskog kantona, nastavni plan i program mora odražavati interese konstitutivnih naroda sukladno prihvaćenim evropskim i međunarodnim konvencijama. Nastavne planove i programe, uključujući i zajedničku jezgru nastavnih planova i programa za sve srednje škole donosi Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta SBK. Također, bliže propise o sadržaju svjedodžbe, diplome, učeničke knjižice i načinu vođenja evidencije o dokumentaciji u srednjoj školi donosi to ministarstvo.

Zaostavština nepostojeće države Herceg-Bosne je i grb koji se nalazi na školskim diplomama srednjoškolaca s područja općine Jajce. Iako na području općine Jajce u srednjim školama ne postoji fenomen “dvije škole pod jednim krovom”, bošnjački srednjoškolci uče po nastavnom planu i programu na hrvatskom jeziku. No, u ove dvije srednje škole, na zahtjev roditelja i općinskih vlasti, uvedena je islamska vjeronauka te bosanski jezik.

U Srednjoj strukovnoj školi “Jajce” i Srednjoj školi “Nikola Šop” u Jajcu na zaglavljima svjedočanstava i diploma umjesto grba Bosne i Hercegovine (FBiH ili kantona) stoji grb Hrvatske zajednice Herceg-Bosne. Zbog takve je diplome Halima Hodžić, učenica Srednje škole “Nikola Šop”, javnosti i nadležnim institucijama uputila protestno pismo.

Damir Mašić, federalni ministar obrazovanja i nauke, smatra da sporni grb Herceg-Bosne nije nešto što je ustavno, što je zakonito i da takav grb treba biti uklonjen kako s diploma tako i s javnih objekata.

“Halimin čin smatram patriotskim, s obzirom na to da obilježje koje je na toj diplomi nije zvanično obilježje bilo kojeg nivoa vlasti unutar Bosne i Hercegovine. Naše ministarstvo je upoznato s njenim slučajem i cijeli taj predmet proslijedili smo premijeru Srednjobosanskog kantona, ministru i Ministarstvu obrazovanja, nauke, kulture i sporta SBK te prosvjetnoj inspekciji u ovom kantonu kako bi poduzeli radnje koje mogu i trebaju poduzeti”, kaže za Novo vrijeme ministar Mašić. Dodaje da godinama, nažalost, traje praksa prešutne saglasnosti i ignoriranja ovih problema od kantonalne vlasti.

“Već sam nekoliko puta upozoravao da su na mnogim školskim objektima u SBK-u nacrtana i ofarbana neprimjerena obilježja. To su obilježja koja nisu i ne mogu predstavljati građane ili djecu koja žive u ovom kantonu. Ne mogu razumjeti kako neko ne želi takvim pojavama stati ukraj”, kaže Mašić i dodaje da u Haliminom slučaju ne postoji nikakva predizborna kampanja i u tome ne treba tražiti izgovore.

“Ovdje je riječ o strašnoj i ogromnoj nepravdi. Da je na diplomi sve bilo kako treba, ovo pitanje se ne bi ni povlačilo. Podjele i nepravda se moraju okončati što prije. Kao ministarstvo uradili smo koliko smo mogli, a ostalo je na kantonalnim ministarstvima obrazovanja. Mi smo 2012. godine izdali ‘Provedbu preporuka za eliminiranje segregirajućih i podijeljenih struktura u odgojno-obrazovnim ustanovama u FBiH’, ali nakon toga ni SBK ni HNK nisu uradili ništa da se ovi problemi riješe. Napravili smo model za sve, koji funkcionira i garantira svakom djetetu nacionalnu i jezičku grupu predmeta, a 80 posto takve nastave djeca bi pohađala zajedno. Pravo pitanje je zbog čega to nije bilo prihvatljivo određenim politikama i pojedinim kantonima. Objektivno, još postoje zvanične politike koje ne žele da djeca sjede zajedno u klupama. To nije problem samo Federacije BiH, to je problem i RS-a, jer i djeca u Konjević-Polju, Vrbanjcima, Kotor-Varošu moraju sudskim putem ostvarivati nešto što im je, pazite apsurda, zagarantirano Ustavom BiH.”

Hozan: Nismo prihvatili podjele

“Kao i svi Bošnjaci, osjećam tu, da tako kažem, nepravdu koja nam se godinama čini u Jajcu, kako zbog fenomena ‘dvije škole pod jednim krovom’ u osnovnim školama, tako i u srednjim školama zbog diploma i nastavnih planova i programa. Mi smo imali sastanak s premijerom Kantona i kantonalnim ministrom obrazovanja SBK o spornom grbu, na kojem smo tražili da se od septembra nove školske godine promijeni to obilježje nepostojeće tvorevine, ali smatram da trenutno u kantonalnom ministarstvu obrazovanja ne postoji volja za to. Halima Hodžić je učenica koja rizikuje da ostane bez diplome i zato je ovo vrlo hrabar potez. Apsolutno podržavam taj njen čin i nadam se da će istrajati, a svi ćemo pomoći da ona i svi ostali učenici dobiju diplome s obilježjima koja će biti prihvatljiva za sve”, kaže za naš medij Edin Hozan, načelnik Općine Jajce…

 

Opširnije na portalu Novog vremena:

 

 

Povezani članci

Back to top button