Sedam žrtava genocida bit će ukopano 11. jula u Potočarima: Smiraj nakon tri decenije boli

Na kolektivnoj dženazi koja će se 11. jula 2025. godine klanjati u Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari, bit će ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava genocida počinjenog u julu 1995. godine. Tri decenije nakon zločina, njihove porodice konačno će im pružiti smiraj – otac će počivati uz sina, brat uz brata, a sin uz oca.
Među žrtvama su i dvojica mladića, najmlađi među ukopanima ove godine – Senajid (Husein) Avdić i Hariz (Ramiz) Mujić, obojica rođeni 1976. godine. Imali su svega 19 godina kada su ubijeni. Senajidovi posmrtni ostaci pronađeni su na površini terena u Suljićima tokom ekshumacije u oktobru 2010. godine, dok su Harizovi ostaci pronađeni u martu 2022. godine u Baljkovici kod Zvornika, također na površini zemlje – bez dostojnog ukopa, punih 27 godina nakon njegove smrti.
Najstarija žrtva koja će biti ukopana ove godine je Fata (Huso) Bektić, rođena 1928. godine, koja je u trenutku smrti imala 67 godina. Fata je jedina žena među ovogodišnjim žrtvama koje će naći vječni smiraj. Njeni posmrtni ostaci ekshumirani su 2021. godine u Potočarima, 26 godina nakon njenog ubistva.
Većina posmrtnih ostataka pronađena je u sekundarnim grobnicama na lokalitetima Liplje, Baljkovica, Suljići i Kameničko brdo. U mnogim slučajevima riječ je o nekompletnim tijelima – porodice će sahraniti tek nekoliko kostiju, što dodatno otežava i produžava proces donošenja teške odluke o ukopu.
Jedan od takvih slučajeva je i Hasib (Adem) Omerović, koji je ubijen s 34 godine. Njegovi posmrtni ostaci ekshumirani su još 1998. godine, ali je porodica, zbog minimalnog broja pronađenih skeletnih dijelova, tek sada donijela odluku o ukopu.
Ove godine u Potočarima će biti ukopani:
-
Senajid (Husein) Avdić, rođen 1976.
-
Hariz (Ramiz) Mujić, rođen 1976.
-
Fata (Huso) Bektić, rođena 1928.
-
Hasib (Adem) Omerović, rođen 1961.
-
Sejdalija (Alija) Alić, rođen 1961.
-
Rifet (Mustafa) Gabeljić, rođen 1964.
-
Amir (Ibrahim) Mujčić, rođen 1964.
U Identifikacionom centru u Tuzli i dalje se nalaze posmrtni ostaci još devet žrtava, koje su DNK analizom potvrđene, ali njihove porodice još nisu dale saglasnost za ukop. Institut za nestale osobe BiH uputio je apel porodicama da razmotre ovu odluku i omoguće svojim najmilijima dostojan ukop.
U godini kada obilježavamo 30 godina od genocida, kolektivna dženaza još jednom podsjeća na nezaliječene rane, ali i na važnost čuvanja sjećanja, pravde i dostojanstva žrtava.
Akos.ba